Български онколози със световно признание за изследване в сферата на имунотерапията при рак на белия дроб
Екип от български онколози получи световно признание от Американското общество по медицинска онкология. Причината е изследване на родните специалисти, което установява наличието на надеждни маркери, оценяващи риска при лечение на рак на белия дроб.
Изследването включва две иновативни проучвания, установяващи прогностични маркери при провеждането на имунотерапия на пациенти с метастазирал карцином на белия дроб, които бяха представени на тазгодишната световна конференция на Американското общество по медицинска онкология.
Инициатор на изследването е екипът на Клиниката по медицинска онкология към МБАЛ „Надежда“. Лекари с различни специалности от МБАЛ, Сердика“, УМБАЛ „Софиямед“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, УМБАЛ „Света Марина“ - Варна и „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ също взимат участие в проучванията, по време на които се проследява приложението на имунотерапията (метод, чрез който се стимулира имунната система за производството на клетки за борба с рака) и при кои пациенти с метастазирал белодробен карцином оказва положително влияние на лечението.
По време на първото проучване онколозите изследват високото съотношение между неутрофили и лимфоцити преди започване на лечение, включващо химиотерапия и имунотерапия, както и отговора към лечението. От резултатите става ясно, че високата стойност на съотношението на белите кръвни клетки, както и динамиката на съотношението по време на лечението, може да разкрие предварително кои онкоболни пациенти няма да отговорят положително на имунотерапията. Според българските онколози този прогностичен маркер може да даде навременна оценка както на риска от развитие на прогресия при лечението, така и на хиперпрогресия (драстично прогресиране на болестта).
Второто проучване е насочено към загубата на мускулна маса (саркопения), оценена с помощта на компютърна томография. Тази област в сферата на онкологията е все още неразработена, а данните в световната литература за прогностичната й роля са малко. Именно това е причината, която подтиква българските онколози да я изследват при пациенти с метастазирал белодробен карцином, които същевременно провеждат имунотерапия. Данните от проучването показват, че наличието на загуба на мускулна маса е показател за вероятен негативен отговор към лечението с имунотерапия.
Прогностичните маркери, представени от българските лекари на конференцията, имат сериозен научен потенциал, тъй като към момента липсват такива, които да оценят ефекта от лечението при конкретен пациент. Въпреки постигнатите успехи в лечението с медикаменти на белодробен рак, клинична полза се наблюдава при едва около 20 на сто от болните.
Българските онколози от МБАЛ „Надежда“ споделят, че световното признание на труда им е огромна чест за тях. Резултатите са плод на съвместната работа на медици от различни лечебни заведения, а целта е подобряване на лечението на пациентите с белодробен карцином и заздравяване на връзката лекар-пациент, допълват те.
МБАЛ "Надежда" Снимка: unsplash.com
НОВИНАТА е свързана към
- Наносензори откриват рак на белия дроб чрез издишвания от човек въздух
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Д-р Бойко Стоименов
- Имунотерапия при рак (биологична терапия)
- Д-р Павлина Славова Арабаджикова-Белянова
- МБАЛ за женско здраве "Надежда", гр. София
- Д-р Ваня Атанасова
- Д-р Станислав Йорданов
- Д-р Людмил Георгиев Еленчев
- Д-р Иглика Петрова Станчева, д.м.
Коментари към Български онколози със световно признание за изследване в сферата на имунотерапията при рак на белия дроб