Руски учени работят активно по създаването на виртуален помощник за физическото и психично здраве на хората

Учени от Московския физико-технически институт (МФТИ) разработват виртуален помощник, който ще съхрани физическото и психично здраве на използващите мобилни устройства. В основата на наречения от тях „когнитивен асистент“ стоят постиженията в областта на изкуствения интелект и компютърната лингвистика.
„Идеята е да усъвършенстваме диалоговите системи и от простите гласови интерфейси да преминем към създаването на пълноценен асистент, който ефективно помага на човек в решаването както на обикновени, така и на специални задачи. Нашият асистент не само ще бъде в състояние да изпълнява специализирани интелектуални функции, но ще притежава изкуствено съзнание“, казва завеждащият Института по проблемите на изкуствения интелект във Федералния изследователски център „Информатика и управление“ на Руската академия на науките Иван Смирнов.
В основата на подобно съзнание е моделирането на реалността чрез символичната картина на света. Повечето невронни мрежи в момента работят със символи. За новия и усъвършенстван помощник „маса“ не е само символ, но и знак, който включва изображението й – дървена, с четири крака, значението й – за храна и за подписване на документи. Всичко това е обобщено под формата на семантични мрежи (специално организирани бази от знания), включени в нов тип изкуствен интелект.
Става дума за алгоритми, които обхващат цялостната картина на света – образа, значението и смисъла на всеки предмет.
Първото практическо въплъщение на „когнитивния асистент“ ще бъде виртуален здравен треньор, най-вероятно под формата на приложение за смартфон. Ще съдържа база данни с медицински познания и информация за здравословен начин на живот, ще води дневник за времето, когато човек спи и когато е буден, ще измерва физическата активност и пулса, ще следи навиците за хранене и колко и какви упражнения прави.
„Виртуалният здравен треньор ще мотивира човека да постигне целите и задачите по отношение на здравословния начин на живот като се съобразява с психологическите характеристики, личността и ценностите му. Този портрет ще бъде съставен със съгласието на собственика на смартфона и за целта асистентът ще анализира записи от социалните мрежи, снимки и друга информация, която потребителят е публикувал. Периодично ще предлага серия от кратки тестове, чиято задача е да разбере настроението на човека в момента“, разказва Иван Смирнов.
Когнитивният асистент ще се грижи и за психичното здраве като идентифицира симптомите на психологическия стрес. Например, ако човекът показва първите признаци на депресия, виртуалният помощник ще му каже как точно да се справи с тях, може и да препоръча посещение при психотерапевт и дори да запази час за посещението.
Александър Панов от Института по изкуствен интелект към РАН обяснява, че ще въведат емоционален акцент в общуването между човека и „когнитивния асистент“ и подчертава, че първите стъпки в това отношение са направени, но им предстои още много работа.
Работата на учените от МФТИ по създаването на нов тип когнитивен асистент провокира интерес, но е твърде рано да кажем, че той ще бъде идентичен с човешкото съзнание, коментира по повод информацията проф. Алексей Самсонович от катедрата по кибернетика на Националния изследователски университет.
Важното е, че учените от МФТИ са се приближили максимално до създаването на изкуствен интелект, който е аналог на човешкото съзнание, защото „когнитивният интелект“ не просто отличава един предмет от друг, но и се ориентира в условията, взема конкретни решения и прогнозира развитието на ситуацията.
Очаква се първата версия на виртуалния здравен треньор, който съчетава психотерапевт и асистент за управление на здравословен живот, да се появи до три години.
iz.ru
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете
- Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
- Домашни любимци от нов вид: Роботизирани приятели застрашават емоционалното здраве на децата
- ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията
- Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект
- Всеки пети личен лекар използва изкуствен интелект в работата си
- Имплант с изкуствен интелект помага на парализиран мъж от Швейцария да движи ръцете си
- Технология, в основата на която е изкуствен интелект, разпознава депресивни състояния по гласа на човека
- Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък
- Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек
Коментари към Руски учени работят активно по създаването на виртуален помощник за физическото и психично здраве на хората