Руски учени създадоха пневматичен тренажор за рехабилитация на преболедувалите COVID-19
Специалисти от Южния федерален университет в Ростов на Дон са разработили преносимо устройство, което ще помогне при рехабилитацията на дихателните пътища на хората, прекарали COVID-19.
Устройството
Пневматичният тренажор представлява преносимо устройство. Състои се от тръба, в която е поставен специален сензор, задачата на който е да регистрира скоростта и температурата на въздуха, насищането с въглероден диоксид и други параметри.
Принципът на работа на пневматичния тренажор е съвсем прост. След като човекът диша в тръбата, въздушният поток влиза в сензора, свързан с микроконтролер. Той обработва информацията и по радиоканал предава данните на устройство с Android.
Приложението на android показва получените данни под формата на игрова и тренировъчна картина. Освен това тренажорът измерва реалните параметри на дихателната система. Това позволява, ако човек направи опит с изключителни усилия да изпълни поставената задача, то устройството веднага ще маркира това и ще спре процеса. Промените на всяка задача са възможни чрез корекция на параметрите и постепенно им усложняване, което позволява да се постигне желания терапевтичен ефект.
Ръководителят на екипа, създал пневматичния тренажор, доц. Сергей Синютин, разясява процеса: „Представете си, че трябва да надуете балон с определен размер и за определено време. Също като реалния балон той притежава съпротивление и за да го надуете вие трябва да положите усилия. Именно така се тренира дихателната система. Друга игрова ситуация, която предлага уредът, е след рязко вдишване да издухате венчелистчетата на цвете.“
Симулаторът ще бъде полезен не само за хората, преболедували COVID-19, но и за страдащите от хронични респираторни заболявания, астма и след прекарана пневмония.
В момента устройството преминава през лабораторни тестове. Екипът подготвя документите за производството на прототипи и клиничните им изпитания.
Нуждата от пневматичния тренажор
Коронавирусната инфекция атакува и е особено опасна за дихателната система. Вирусът SARS-CoV-2 предизвиква промени в белодробните тъкани и за съжаление те се запазват и след като човек се е излекувал. Лекарите отбелязват, че промяната в структурата и еластичността на тъканите се отразява негативно върху функционирането на белите дробове.
В повечето случаи преболедувалите COVID-19 се оплакват от изтощение, силна слабост, умора, физически и психически стрес, нарушено внимание. Специалистите са категорични, че е нужна рехабилитация най-малко в продължение на месец. Сред основните методи за рехабилитация са физиотерапевтичните и упражненията за развитие на дихателните мускули. Добре е всеки ден да се правят дихателни упражнения за не по-малко от 30 – 40 минути.
Пневматичният тренажор ще бъде изключително полезен точно в тези случаи, но ще е полезен и в случаите, когато е нужна рехабилитация след възстановяване на преболедували пневмония и други респираторни заболявания както и при астма.
Коментари към Руски учени създадоха пневматичен тренажор за рехабилитация на преболедувалите COVID-19