Постковидният синдром - важните изследвания след прекаран COVID-19
Година след избухването на пандемията от COVID-19 продължава изучаването както на заболяването, така и на последиците от него. Не е малко наученото до момента и благодарение на него медиците се справят с болестта, но както признават учените, предстои дълъг път на изучаване и на инфекцията, и на начините, по които тя се отразява на хората.
Руското министерство на здравеопазването създаде специална комисия за изследване на постковидния синдром.
Здравните специалисти в страната са категорични, че след прекаран COVID-19 е нужна рехабилитация. Такова е и становището на СЗО, където подготвят мерки за рехабилитация.
Постковидният синдром
Според разработените насоки на Националния институт по качество на медицинската помощ Обединеното кралство, когато симптомите продължават повече от 12 седмици и не се дължат на други заболявания, то става дума за постковиден синдром. Когато симптомите са в рамките на четири до 12 седмици, тогава става дума за продължаващ симптоматичен COVID-19.
Американски и мексикански учени установяват повече от 50 симптома при хората, преболедували COVID-19. Те ги откриват след задълбочени проучвания на данните на 44 800 души на различна възраст. Най-дългият период на наблюдението е продължил сто дни.
Според изследването 80% от прекаралите коронавирусната инфекция нямат усещането, че са оздравели напълно, а при някои от тях симптомите се влошават. 58% имат силна умора, 44% -главоболие, 25% проблеми с паметта. При 35% се откриват промени в белия дроб, а при 20% повишена концентрация на D-dimer в кръвта – показател за висок риск от образуване на съсиреци. Не на последно място при една четвърт от жените се наблюдава косопад.
Проучване в китайския град Ухан, откъдето тръгна заразата, също показва, че половин година след преболедуването хората продължават да имат симптоми, сред които най-честите са умора, мускулна слабост, нарушения на съня, тревожност и депресия.
Всички проучвания и наблюдения на учени и лекари до момента установяват, че изписването от болницата, отрицателният тест и антителата не означават край на лечението, за съжаление.
Очевидно и времето за възстановяване е различно за всеки.
Очаква се в скоро време постковидният синдром да стане част от Международната класификация на болестите.
На какво трябва да обърнат внимание хората, прекарали COVID-19
Промените, които настъпват в организма след COVID инфекцията, оказват влияние на самочувствието и състоянието на човек както по време на възстановяването, така и в бъдеще. Затова си струва преболедувалите да обърнат внимание на онези органи и системи, които най-често са засегнати от инфекцията.
Медицинският директор на лаборатория „Хеликс” Дмитрий Денисов дава примерен списък на изследвания, които трябва да се направят, за да е налице обективна картина на състоянието:
- общ анализ на кръвта
- анализ на С-реактивният протеин (CRP) и феритин (ще помогне да се изключи остатъчният възпалителен процес и анемия)
- проверка на съсирването на кръвта (нужна е, за да се елиминира рискът от образуване на съсиреци)
- проверка на състоянието на миокарда, която е особено важна, ако човек е имал пневмония или е бил със сърдечни проблеми преди инфекцията
- проверка на показателите на черния дроб и бъбреците, която ще помогне да се оцени състоянието им след заболяването и приема на медикаменти
Дмитрий Денисов подчертава, че сред важните анализи, които помагат да се прогнозира възстановяването, са маркерът за хипоксия (липсата на кислород в организма) и нивото на витамин D. Специалистът уточнява, че при по-голямата част от населението на Русия се наблюдава дефицит на витамин D, а това от своя страна води до по-дълъг възстановителен процес. Добре би било, съветва още Денисов, да се направи качествено изследване на нивото на антителата, което ще позволи оценка на имунния отговор на предишни инфекции и ще даде възможност да се определи целесъобразността на ваксинацията.
Проверката на тези здравни показатели е препоръчителна за хората, прекарали COVID-19 в лека или средно тежка форма, включително с усложнения като пневмония и са били лекувани амбулаторно в дома си.
Показатели за здравен скрининг тест, които потвърждават окончателното възстановяване или дават оценка на възможните усложнения, са:
- умората
- нарушенията на съня
- намалената физическа издръжливост
- постоянната кашлица и задух
Най-важното от всичко обаче е всички действия да бъдат предприети след консултация с лекаря, който ще прецени най-точно подходящото време за изследванията и ще направи анализ на стойностите им.
rg.ru, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Постковидният синдром - важните изследвания след прекаран COVID-19