Ръст в продажбите на алкохол и цигари през първите месеци от пандемията в САЩ

Пандемията от COVID-19 нанесе сериозни емоционални, здравословни и икономически щети върху населението в САЩ. Учени от медицинско училище „Keck“ на Южнокалифорнийския университет откриват и други, не толкова видими, последици от коронавируса като злоупотреба с алкохол и цигари.
Продажбите на алкохол и цигари в страната нарастват значително през първите месеци от пандемията, сочи проучване, публикувано на 01.03.2021 г. в списание „Annals of Internal Medicine.“ Само за периода април – юни 2020 г. те нарастват съответно с 34% и 13%, сравнени с тези за същия период през 2019 г.
Брайън Лий, хепатолог и специалист по чернодробни трансплантации в „Keck Medicine“, който е и автор на изследването, смята, че значителният скок в употребата на цигари и алкохол е доказателство за стреса, еднообразието и самотата, причинени от събитията, свързани с коронавируса.
Близо 8 милиона души всяка година губят живота си заради злоупотреба с алкохол или цигари
Прекомерната употреба на алкохол е втората, а на цигари – деветата причина за смърт сред населението в световен мащаб, като общият брой жертви всяка година достига около 8 милиона.
Д-р Лий и колегите му анализират тенденциите за продажба на двата продукта, след като забелязват, че през 2020 г. в болница “Keck“ постъпват с 30% повече пациенти с чернодробно заболяване, свързано с употребата на алкохол (цироза или алкохолен хепатит), отколкото през 2019 г. Някои от тях споделят, че прибягват до него, за да потиснат тревогите, свързани с пандемията от COVID-19.
Лекарите си задават два въпроса: дали тенденцията е само на местно ниво и дали, след като се наблюдава злоупотреба с алкохола, е възможно да има такава при тютюневите изделия.
Екипът използва национални данни от „Nielsen National Consumer Panel“, чиято задача е да проследи как харчат парите си 70 000 домакинства в САЩ. На всяко семейство е предоставен преносим баркод скенер или достъп до мобилно приложение, с което да се отчитат покупките им в магазин.
Учените сравняват продажбите на алкохол и цигари за един и същи период през 2019 г. и 2020 г. (април – юни). Те коригират данните спрямо някои вторични фактори като например затворени ресторанти и барове по време на локдаун, което би могло да доведе до ръст в продажбите на двата продукта.
Повишена консумация на алкохол и цигари от младите хора и етническите малцинства
Резултатите от изчисленията им разкриват, че между 2019 г. и 2020 г. скокът в продажбите на тютюневи изделия нараства повсеместно, а в продажбите на алкохол – почти навсякъде. Интересът към тях се засилва най-осезаемо сред младите хора, етническите малцинства, както и в семействата с по-малки деца, многодетните семейства и тези с по-високи доходи.
Д-р Лий предполага, че въпросните подгрупи, например семействата с малки деца, купуват повече алкохол и тютюневи изделия, защото са поставени под по-голям стрес. Според него богатите хора по-често отделят от бюджета си средства за същите продукти, защото имат финансовата възможност.
Данните разкриват, че продажбите на ликьор са скочили повече, отколкото тези на вино и бира, което тревожи хепатолога, тъй като „напитката е с най-високо алкохолно съдържание и може да е признак за алкохолна зависимост.“
Експертът споделя: „Проучването насочва вниманието ни към факта, че много хора може би сами си назначават медикаментозно лечение, за да се справят със стреса. Трябва да им покажем колко опасно е това, както и какви са начините, по които биха могли да заменят вредните навици с други, по-здравословни. Много е важно експертите, които работят в областта на психичното здраве, както и политиците, да разработят стратегии за подпомагане на хора със зависимост към цигарите или алкохола.”
В изследването участват също Нора Теро, гастроентеролог, Дженифър Додж и Адам Левентал, професор по превантивна медицина. Екипът продължава да следи дали тенденциите ще се запазят до края на пандемията.
newswise.com/coronavirus/alcohol-and-tobacco-sales-climb-during-early-months-of-covid-19-pandemic
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
КУДЗУ КОРЕН капсули 610 мг * 50 NATURE'S WAY
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не се пуши след вадене на зъб?
- Препарати, съдържащи желязо
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Клонидин
- Медикаменти за лечение на никотинова зависимост
- Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
- Забраната за тютюнопушене масово погазвана в родните заведения
- Бързото поруменяване на бузите след първата чаша - знак за сърдечен проблем
- Тютюнопушенето струва доста скъпо, особено на развиващите се страни
- 7 полезни съвета как да се предпазите от натрупване на излишни килограми след отказ от тютюнопушенето
Коментари към Ръст в продажбите на алкохол и цигари през първите месеци от пандемията в САЩ