Самотата е глобален проблем пред общественото здраве
Акценти
|
Световната здравна организация (СЗО) обявява самотата за глобален проблем пред общественото здраве в света. Създава и нова Комисия за социални връзки, чиято задача е да се справи с проблема „самота“, който експертите на СЗО определят като сериозна заплаха за здравето.
Самотата
Множество са изследванията, които показват ясно, че липсата на различни видове социални връзки води до лошо психично здраве и увеличава многократно рисковете от тревожност, депресия и самоубийство.
Самотата и социалната изолация могат да доведат и до лошо физическо здраве. Свързват се с нарушаване на имунитета, с високо кръвно налягане и сърдечносъдови проблеми, увеличават с 30% риска от инсулт, допринасят за когнитивния спад и до увеличение с 50% на деменцията.
Живеещите в изолация хора имат по-често нездравословни навици. Склонни са да прекаляват с алкохола и цигарите, водят заседнал начин на живот.
В едно проучване сравняват самотата с пушенето на повече от 15 цигари на ден.
Голяма част от проучванията, посветени на социалната изолация и самотата, се фокусират върху възрастните хора. Факт е, че рискът за по-възрастните е много по-голям. Причината е, че живеят сами, загубили са повечето от близките и приятелите си, имат физически проблеми. Например, загубата на слуха е сериозна пречка пред общуването.
Но е факт и това, че не само много възрастните и хората с увреждания са самотни. Проучване, публикувано през октомври 2023 г. и осъществено в 142 държави в света, показва, че един на всеки четирима души е самотен, а това означа повече от един милиард души.
>>>Как да предотвратим самотата във време на социална изолация
Най-високи нива на чувството за самота се открива сред младите на възраст от 19 до 29 години. Между 5% и 15% от подрастващите са самотни. От самотата не са пощадени и децата. Според изследвания, повече от половината деца и юноши се чувстват самотни в определен период от време.
Пандемията от COVID-19 оказва сериозно влияние върху увеличаването броя на хората, живеещи в самота и изолация.
Често самотата бива разглеждана като проблем единствено на развитите страни, но това със сигурност не отговаря на истината. Оказва се, че ако в Европа юношите, изпитващи самота, са 5,3%, то в Африка те са 12,7%.
Всъщност, истината е, че тези проблеми не засягат една или няколко държави. „Самотата е недооценената заплаха пред общественото здраве“ - думите са на главния хирург на САЩ д-р Вивек Мърти, който е един от председателите на създадената от Световната здравна организация Комисия за социални връзки.
Комисия за социални връзки
Комисията за социални връзки има мандат от три години. Голямата й задача е да превърне социалните връзки в приоритет и да води битка със самотата. В нея влизат 11 водещи личности от различни страни. Има двама съпредседатели – д-р Вивек Мърти и младежкият пратеник на Африканския съюз Чидо Мпемба.
Усилията на членовете й ще бъдат концентрирани към предлагането на решения за изграждане на стабилни социални връзки, но и към анализирането на централната роля, която те заемат за подобряване на здравето на хората от всички възрасти.
„Високите нива на социална изолация и самота по света имат сериозни последици за здравето и благосъстоянието. Хората без достатъчно силни социални връзки са изложени на по-висок риск от инсулт, деменция, депресия, самоубийство и други. Тази комисия на СЗО ще помогне за установяването на социалната връзка като глобален здравен приоритет“, казва генералният секретар на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус.
>>>Британското правителство назначи министър, който да се справи с епидемията от самота в страната
Комисията трябва да определи глобален дневен ред за социалните връзки както и да направи възможното за повишаване на осведомеността и изграждане на сътрудничество, а това от своя страна ще доведе до основани на доказателства решения не само за държавите в света, но и за общности и хора.
Д-р Гебрейесус е категоричен, че този дневен ред има особено значение сега, като се има предвид как пандемията от COVID-19 и социалните и икономически последици от нея са подкопали социалните връзки.
Д-р Вивек Мърти определя социалните връзки като компонент, който е жизненоважен за благосъстоянието и подчертава, че като се знае колко дълбоки са последиците от самотата и изолацията за здравето и обществото, трябва да бъдат направени сериозни инвестиции за „възстановяването на социалната тъкан на обществото“. Главният хирург на САЩ акцентира и върху това, че социалната изолация може да причини проблеми в областта на образованието, защото самотните в гимназията младежи са много по-склонни да напуснат или изобщо да не отидат в университет.
>>>Можем ли да умрем от самота
Д-р Мърти се занимава от години с темата за самотата и изолацията. През 2017 г. той пише: „Има основателна причина да се тревожим за социалните връзки в нашия сегашен свят. Самотата е нарастваща здравна епидемия. Живеем във възможно най-технологичната епоха, но нивата на самота са се повишили двойно. Днес над 40% от възрастните в Америка съобщават, че се чувстват самотни, а изследванията показват, че реалният брой може да е по-висок.“
Другият председател на Комисията Чидо Мпемба споделя, че младите хора не са имунизирани срещу самотата, защото: „Социалната изолация може да засегне всеки, на всяка възраст и навсякъде. В цяла Африка и извън нея трябва да дефинираме отново разказа за самотата. Инвестициите в социални връзки са от решаващо значение за създаването на устойчиви, стабилни и продуктивни икономики, които насърчават благосъстоянието на настоящите и бъдещи поколения.“
Първата среща на членовете на Комисията за социални връзки ще бъде от 6 до 8 декември 2023 г. Сред членовете й са трима министри на здравеопазването и социалната защита – на Мароко, Швеция и Чили и още японският министър, който отговаря за мерките за самота и изолация.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Социална изолация
- Тест за измерване на самотата
- Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
- Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
- Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
Коментари към Самотата е глобален проблем пред общественото здраве