Синдикатът на работещите в здравеопазването в Румъния Санитас организира протести за повишаване на доходите
От 6 до 8 февруари 2023 г. медиците от синдиката на работещите в здравеопазването „Санитас“ протестират в Букурещ. Протестите включват шествия, обиколка на болници, клиники и медицински центрове както и политически централи.
Основните искания са свързани с повишаване на доходите на всички служители в здравеопазването и социалните дейности.
Исканията на „Санитас“
Основните искания на синдикалистите са:
- Да се повишат доходите на всички служители в сферите на здравеопазването и на социалното подпомагане най-малко с 15%
- Да започнат преговори между правителството на Николае Чука и социалните партньори, свързани с проекта за нов закон за трудовите възнаграждения и за осигуряване на достатъчно финансиране за лечебните и социални заведения.
В първия ден на протестите – 6 февруари 2023 г. председателят на Федерацията „Санитас“ в Букурещ Виорел Хушану заяви, че ако исканията им не бъдат изпълнение и не бъде насрочена дата за преговори, протестите ще продължат и е напълно възможно да се стигне до обща национална стачка.
Синдикалните лидери са категорични, че един от основните проблеми е свързан с липсата на реален диалог между управляващите и социалните партньори.
>>>Снежана Николова: Няма да спрем да се борим за достойнството на професията
„Управляващите в Румъния знаят много добре какви са проблемите пред работещите в здравната и социалната системи. За съжаление не направиха нищо, а законът за заплатите, който трябваше да влезе в сила от 2018-а, така и не беше приет. Разликата в заплащането на лекарите и на медицинските сестри продължава да е много голяма. Никой от работещите в болниците не е доволен“, категоричен е Виорел Хушану.
На 6 февруари 2023 г. делегация от представители на протестиращите медици от „Санитас“ се срещат със съветника на министър-председателя Михнеа Клаудиу Друмеа и екип от правителството. Управляващите обещават, че след като обмислят и анализират исканията, ще организират срещи със синдиката, за да обсъдят и намерят решение на проблемите.
На днешния 7 февруари 2023-а протестиращите предприемат шествие, по време на което спират символично пред няколко болници, сред които и Университетската болница за спешна помощ „Елиас“ и пред Главната дирекция „Социално подпомагане и закрила на детето“.
За 8 февруари е предвидено шествието да премине и да остане последователно пред политическите централи на някои от румънските партии.
>>>Медицинските сестри в Обединеното кралство предприемат стачни действия
Защо назрява недоволството в системите на общественото здравеопазване и социални дейности
Процесите в сферата на здравеопазването и социалните дейности са изключително динамични и поставят на изпитание работещите в тях. Проблемите се засилват особено по време на пандемията от COVID-19 и не са много по-различни от тези в другите европейски страни. Сред тях изпъкват като изключително остри ниското заплащане, голямата разлика между заплатите на лекари и медицински сестри и липсата на персонал.
В края на ноември 2022-а от Федерация „Санитас“, която представлява над 100 000 души, излизат с обръщение след заседание на Националния съвет.
В нея за пореден път се подчертава, че отчетената през септември инфлация е най-високата от 19 години. Разходите за живот са се удвоили, а повечето категории служители в здравеопазването и социалните дейности получават увеличение на заплатите през последните две години между 56 леи (22,33 лв.) и 300 леи (119,60 лв.), което е незначително, пишат от синдиката.
Несправедливо и неморално е основните жертви да бъдат работещите в тези две системи, категорични са от „Санитас“ и поясняват, че по-голямата част от служителите в тях или над 60% – медицински сестри, санитари, физиотерапевти, лаборанти, помощен персонал, социални работници, психолози, логопеди и други специалисти, получават под средната заплата в страната.
Затова и членовете на Националния съвет настояват румънското правителство да прилага изцяло, но и правилно разпоредбите в Рамковия закон от 2017-а за възнагражденията с обществени средства на всички категории служители в здравеопазването и социалното подпомагане.
Това включва увеличение на работните заплати, предоставяне на повишени средства за условията на труд, надбавки за храна, за отпуск, месечна издръжка за хората с научно звание доктор, заплащане на извънредния труд и на практика увеличаване на доходите на работещите в две от най-важните системи с проценти, които са най-малко равни на годишната инфлация.
Отговорът на правителството тогава е, че до края на лятото на 2023 г. ще бъде приет нов закон за заплатите.
Коментари към Синдикатът на работещите в здравеопазването в Румъния Санитас организира протести за повишаване на доходите