Случаите на заешка треска сред хората в САЩ нарастват
Акценти
|
През последното десетилетие в САЩ се наблюдава увеличение на случаите на туларемия, инфекциозно заболяване, известно още и като заешка треска. Това показва доклад от първите дни на януари 2025 г. на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Бактерията Francisela tularensis е в основата на заразата, която се предава на хора по много начини, сред които ухапване от кърлежи и еленови мухи и контакт с кожата на заразени зайци.
Докладът за увеличения брой на туларемия в САЩ за периода 2011 – 2022 г.
В периода от 2011 г. до 2022 г. в 47 американски щати са установени 2462 случая на заешка треска, което означава 0,064 на 100 000 души. Това от своя страна представлява увеличение на заболеваемостта с 56% в сравнение с предходното десетилетие, тоест периода от 2001 г. до 2010 г.
Авторите на доклада посочват, че заболеваемостта е най-висока сред децата между 5 и 9 години, по-възрастните мъже и индианците и жителите на Аляска. Важен акцент е, че честотата на заболяването сред хората в Аляска е пет пъти по-голяма в сравнение с тази на останалите американци.
В сравнение със заболявания, причинени от други бактерии, ръстът на заешката треска не е толкова висок. Например, за същия период случаите на заразяване със Salmonella, са над 1 милион и 350 хиляди.
Причината Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията да следят отблизо бактерията Francisella tularensis е, че правителството на САЩ я класифицира като „агент от първо ниво“ заради потенциала й да бъде използвана за биотероризъм, но и защото когато се предава по естествен път, може да бъде смъртоносна ако не се приложи лечение.
„По-малко от 2% е смъртността при туларемия, но процентът може да бъде по-висок в зависимост от клиничната проява и инфекциозния щам“, отбелязват авторите на доклада.
Има и друг аргумент за констатираното увеличение през последното десетилетие на регистрираните случаи на туларемия. Свързан е с развитието на медицината. От 2017 г. CDC включва и случаите, при които Francisella tularensis е открита чрез PCR. Преди това списък съдържа само случаите, при които човек е със симптоми и няколко молекулярни маркера, които подсказват присъствието на бактерията.
Както поясняват специалистите, за да бъде потвърден случай на туларемия, заедно със симптомите е трябва да се изолира проба от бактерията от тялото на заразения човек.
Данните за последните десет години показват, че са потвърдени 984 случая, докато вероятните са 1457. Това представлява 60% от общия брой на класифицираните като вероятни. В същото време представлява сериозна промяна нагоре, тъй като в периода 2001 – 2010 г. само 35% биват отбелязани като вероятни.
Изводът на екипа, изготвил доклада, е: „Увеличеното отчитане на вероятните случаи може да бъде свързано с действително нарастване на инфекцията сред хората, но и с подобреното откриване на туларемията или и с двете.“
Най-засегнатите групи от населението
Пет пъти повече заразени със заешка треска са индианците и местните жители на Аляска. Факторите, които допринасят за по-големия риск сред тези групи, не са един или два. Очевидно роля играе концентрацията на индиански резервати в централните щати, но влияние оказват още и професионалните и социокултурни дейности, които се характеризират с много по-активни контакти със заразени диви животни.
Още две групи са сред най-застрашените и засегнатите от заешката треска. Става дума за деца от пет до девет години и за мъже на възраст от 65 до 84 години.
Случаите са от 743 окръга в 47 щата . 50% от всички са 4 щата – Арканзас (18%), Канзас (11%), Мисури (11%) и Оклахома (10%).
Последиците за общественото здраве
Основният извод в доклада е, че рискът от туларемия продължава да съществува в САЩ и особено в някои централни щати.
„Констатациите в този доклад подчертават необходимостта от обучение за превенция, особено като се има предвид огромният брой потенциални експозиции на Francisella tularensis в околната среда. Нарастващата честото на туларемията подчертава нуждите от клинично обучение по отношение на различните прояви на туларемията, възможностите за лабораторни изследвания и значението на ранното, но и подходящо лечение с аминогликозиди, флуорохинолони или тетрациклинови класове антимикробни средства“, съобщават здравните експерти.
За туларемията, симптомите и лечението
Туларемията или заешката треска е рядко бактериално зоонозно заболяване, причинено от Francisella tularensis. Заразяването с бактерията може да стане по много и различни начини. Сред тях са:
- ухапване (например, от елен или кърлеж)
- неправилна работа със заразени зайци
- вдишване на замърсени аерозоли
- пиене на замърсена вода
Оказва се, има и други начини за заразяване. Например, риск може да представлява косенето на трева над гнездата на заразени животни. За първи път явлението е регистрирано през 2000 г. в Масачузетс. Инфекцията тръгва от лозе и предизвиква епидемия от туларемия, която продължава шест месеца. 15 души са заразени, един от тях умира.
Симптомите на заболяването варират в зависимост от начина на предаване на инфекцията като кожни язви, треска, лимфаденопатия и пневмония.
Заешката треска се лекува с антибиотици. При нея смъртността е от 2% до 3%, но може да достигне до 24% в зависимост от инфектиращия генотип и клиничната проява.
Коментари към Случаите на заешка треска сред хората в САЩ нарастват