Случаите на COVID-19 се увеличават, на 6 август 2020-а новите са 303
Нараства броят на хората с положителни проби за COVID-19. На днешния 6 август 2020-а новите случаи са 303 след направени 5701 PCR теста. С тях общият брой на заразените става 12 717.
190 са излекуваните за последното денонощия, а девет души загубиха битката с коронавируса.
97 са потвърдените случаи на COVID-19 в Благоевград, 54 във Варна, 45 в Пловдив, а 13 в Смолян.
Данните от информационната система показват, че до момента 717 са заразените медицински работници в страната.
COVID-19 в България
Продължава да е тревожна ситуацията в Благоевград, където доказаните случаи днес са 97. Няма огнища, а разпространението на заразата е дифузно. Една от причините за рязкото покачване броя на заразените са увеличените тестове, които си правят желаещите да почиват в Гърция, смятат медиците в Благоевград.
60 са хората с положителни тестове, които работят в шивашки цех в Разлог. Предприятието, в което работят над 200 души, е затворено за пълна дезинфекция. Заразените са от Разлог и общините Белица и Якоруда. В село Бабяк, община Белица, откъдето са 15 от работещите с COVID-19, предприеха строги мерки, включително затвориха магазините.
Отделенията за COVID-19 в трите болници са пълни. В момента администрацията търси начин за решаване на проблема. Според кмета на Благоевград има възможност една от залите в поделението да бъде превърната в отделение за лечение на инфектираните. Проблемът е в липсата на лекари и медицински сестри. Част от медицинските служители са напуснали преди седмици, когато бяха създадени отделения за лечение на COVID-19, мнозина отказват да работят в тези отделения.
Още по-съществен проблем е, че сестри и лекари не достигат от много преди епидемията. От Областния щаб са на мнение, че решението е да бъдат командировани медицински специалисти, в противен случай няма как да заработи ново отделение. Членовете на Щаба уверяват, че е засилен контролът за изпълнението на мерките. Кметът на Общината издаде нова заповед, в която противоепидемичните мерки за нощните заведения стават по-строги.
Висок е броят на потвърдените положителни проби и във Варна, където за разлика от Благоевград има две ясно изразени огнища – в домовете за възрастни „Св. Георги“ и „Гергана“. 54 са новите случаи, с които общият брой на хората с COVID-19 става 918. Областният управител уверява, че възрастните са в добро състояние в момента. Има достатъчно персонал, който да се грижи както за заразените, така и за останалите.
Въпреки нарастващия брой на хората с COVID-19, ситуацията е под контрол, прилагат се противоепидемичните мерки и няма повод за притеснение, казват от Щаба.
Отново голям брой заразените отчита системата и в Пловдив – 45 за денонощието и общо 1014. Има достатъчно свободни легла, но и готовност да бъдат разкрити допълнително, ако ситуацията го наложи, каза областният управител Дани Каназирева.
В Русе новите случаи са 3 и очевидно положението е овладяно. Няма нови заразени в Дома за възрастни хора „Възраждане“, който беше едно от огнищата. Там с COVID-19 са общо 91 души, от които 83 са възрастните и осем са от персонала. 28 мъже и жени са хоспитализирани, останалите са изолирани, тъй като са без симптоми.
На 3 август Окръжната прокуратура в крайдунавския град разпореди проверка, която трябва да установи как е пламнала заразата в социалното заведение и дали предприетите мерки и действия са били достатъчни. Очаква се до две седмици РЗИ да представи подробен доклад за ситуацията. Общо 247 са заразените в Русе, от които 49 души се лекуват в болници, а 96 са под карантина в домовете си. Данните показват, че от началото на епидемията под карантина в областта са били 7255 мъже и жени.
Неравномерното разпределение на COVID-19 е един от проблемите в момента според главния здравен инспектор. В интервю за БНТ доц. Ангел Кунчев заяви още, че здравната система не е заплашена и ще се справи. Има достатъчно резервни легла, проблемите по-скоро са свързани с липсата на кадри. Вече трудно се намират и доброволци, констатира още главният инспектор, според когото е недопустимо да има публика на стадионите в страната, да бъдат отворени нощните заведения и да се провеждат фестивали и масови събития на открито. Случаите в България, Европа и света се увеличават, защото мерките не се спазват, убеден е доц. Кунчев.
COVID-19 по света
Данните на Университета „Джонс Хопкинс“ показват, че на 6 август 2020-а заразените с COVID-19 в света са 263 285.
Общо 18 830 210 са хората с коронавирусна инфекция, битката с която изгубиха 6 887 мъже и жени. Общо починалите от началото на пандемията са 707 961. 11 389 116 са оздравелите.
САЩ, Бразилия, Индия и Русия са страните с най-висок брой на COVID случаи.
Коронавирусът е активен и не се съобразява нито с ваканцията, нито с лятото, заявиха от френското здравно министерство, опитвайки се с типичния галски хумор да внесат свежа нотка в иначе доста мрачната атмосфера от последните дни.
Въпреки предприетите мерки, насочени към ограничаване разпространението на COVID-19, случаите се увеличават. Общо 228 576 са заразените във Франция, а броят на починалите надхвърли 30 000 души.
Френските медии припомнят отново днес за предупреждението на Научния съвет, че до голяма степен бъдещето на епидемията е в ръцете на гражданите. Ситуацията е под контрол, но е твърде крехка и бързо може да се промени, предупреждават експертите от Съвета.
Тревожен е фактът, че се увеличава числото на французите, които постъпват за интензивно лечение. Здравните власти правят възможното, за да не се допусне за пореден път срив в системата, който да попречи за лечението на болните.
Още преди десетина дни председателят на Съвета Жан-Франсоа Делфреси предупреди французите, че епидемията не е спирала и е нужна отговорност, за да не се допусне поредната вълна. „Собственото ни поведение, бариерите, които сами поставяме, мерките, които си налагаме, и спазваме дистанцията. Всичко това може да ни изведе от пандемичната зараза, но може и да ни потопи в нея“, заяви Жан-Франсоа Делфреси.
Коренна общност в Бразилия е в траур, тъй като жертва на COVID-19 стана великият вожд на племето Yawalapiti Аритана (на снимката). Смъртта му идва, точно когато Върховният съд предприе действия за защита на коренното население по време на пандемията. В продължение на две седмици Аритана е бил на изкуствено дишане, но така и не е успял да пребори коронавируса.
Кацикът беше един от най-големите и авторитетни лидери на местното население в Амазонка, ангажиран в битката с обезлесяването.
Френската неправителствена организация Planète Amazone написа: „Мрачен ден на траур за човечеството. Със смъртта на Аритана губим една от големите личности на коренното население. Той беше най-висшият авторитет, всеотдаен застъпник за запазването и увековечаването на културата на своя народ и неуморен борец срещу унищожаването на дърветата и растителността в района“.
coronavirus.bg, mh.government.bg, pixabay.com, struma.com, novavarna.net, rousse.info, bnt.bg, rfi.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Случаите на COVID-19 се увеличават, на 6 август 2020-а новите са 303