Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб
Екип медици от Университетската болница по акушерство и гинекология „Майчин дом“ и Медицински комплекс „Д-р Щерев“ спаси бебе с белодробна секвестрация – малформация, която се среща изключително рядко.
Случаят
Когато майката на Вилиана е бременна в 20 гестационна седмица, лекарите установяват, че плодът има рядко срещаната у нас белодробна секвестрация. Малформацията се открива при 0,1%.
В подобни случаи специалистите обикновено съветват прекратяване на бременността. Сега обаче доц. Петя Чавеева, завеждащ отделението по фетална медицина в болница „Д-р Щерев“, и д-р Маринов смятат, че бебето има шанс да живее нормално и пълноценно.
В продължение на четири месеца проф. Иван Костов и колегите му от Университетската болница „Майчин дом“ наблюдават стриктно бременността и начина, по който се развива малформацията в плода.
Операцията
Лекарите планират раждането да бъде чрез цезарово сечение и да се извърши в „Майчин дом“. Основните аргументи са, че този екип е следил бременността и познава добре състоянието на жената и на плода, но и заради неонатологичното отделение, което е сред най-добрите в страната.
Налага се обаче операцията да бъде направена по спешност на 8 август 2023 г., а не както е планирано. Тя е извършена от проф. Иван Костов, д-р Марияна Цанкова, специалистката по акушерство и неонатология Анна Попиванова.
Малко след като бебето проплаква, установяват, че има проблеми с дишането. Веднага го поставят на апарат за командно дишане.
През следващите дни грижи за новороденото полага екипът неонатолози на проф. Боряна Слънчева. Решението да приложат лечение, като променят циркулацията на кръвта, се оказва изключително успешно. Седем дни по-късно Вилиана диша сама.
Малкото момиченце ще бъде наблюдавано до момента, в който малформацията изчезне напълно.
От Университетската болница „Майчин дом“ съобщават, че общите усилия на медиците от тяхната и от болница „Д-р Щерев“, точната диагностика, професионалистите и наличието на нужната съвременна техника са в основата на поредния спасен живот.
За белодробната секвестрация
Белодробната секвестрация представлява състояние, при което част от белодробната тъкан съществува без връзка с останалата част, като получава съдово кръвоснабдяване отделно от останалата част на белия дроб. На практика това е нефункционална тъкан.
6% от всички белодробни малформации са секвестрация на белия дроб.
За част от екипа
Проф. Иван Костов е специалист по акушерство и гинекология с множество следдипломни квалификации. Специализира в Германия, Франция, Словения, Италия, Израел, Турция и САЩ. Специализациите му са в областта на ендоскопската, роботизираната и гинекологичната хирургия, на урологичната гинекология и на оперативното акушерство.
От 2017-а проф. Костов е директор на Университетската болница „Майчин дом“.
Проф. Боряна Слънчева е призната за един от най-добрите неонатолози у нас. Началник на Клиниката по неонатология в „Майчин дом“. Водещ изследовател в създаването на програми за профилактика на мозъчните кръвоизливи при деца с ниско или изключително ниско тегло. Проф. Слънчева работи по проблемите на адаптацията на недоносените бебета, на вродените бактериални инфекции, на продължителната дихателна реанимация. Извършва проучвания, свързани с бъбречната функция при недоносените деца.
Доц. Петя Чавеева е начело на Отделението по фетална медицина в Медицинския комплекс „Д-р Щерев“. Специалист по фетална медицина и вътреутробна фетална хирургия, акушер-гинеколог. Специализирала в Кралския колеж в Лондон, Великобритания.
Доц. Чавеева прилага за първи път у нас иновативни оперативни техники, като извършва вътреутробни интервенции, за да бъдат спасени бъдещите новородени. Става дума за фетална лазерна хирургия за лечение на трансфузионен синдром, преливане на кръв вътре в утробата и операция на вродена диафрагмална херния.
- Непознат до момента синдром се наблюдава при новородени, изложени на фентанил в майчината утроба
- Доц. Кратунков от УМБАЛ „Чирков“ имплантира оклудер на 5-годишно момиче с вродена сърдечна малформация
- Лекари от ВМА извършиха рядка операция на бебе с вродена малформация
- Преживяемостта при белодробен рак е под 5% при трети или четвърти стадий
Коментари към Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб
Детски хирург
Никога секвестрацията не е била в списъка за прекратяване на бременност.Тя е съвместима с живота и може да се открие във всяка възраст и т.н. Иначе браво на колегите, но я карайте по-разумно с изявленията.
Здравейте! Благодарим Ви за изразеното мнение! Позоваваме се на информацията, предоставена от Университетска акушеро-гинекологична болница "Майчин дом"
Никога секвестрацията не е била в списъка за прекратяване на бременност.Тя е съвместима с живота и може да се открие във всяка възраст и т.н. Иначе браво на колегите, но я карайте по-разумно с изявленията.