Стефан Константинов: Целта на потребителската такса не е да богатеят лекарите
Здравният министър, Стефан Константинов, за пореден път защити плащането на потребителската такса от всички хора. "Потребителската такса не е да богатеят лекарите", каза той пред БНТ. Министърът коментира спора със социалното министерство за плащането на потребителската такса от хора с ниски доходи.
Д-р Константинов обясни, че целта на таксата е да могат хората да участват със собствени средства и да се замислят дали наистина имат нужда от медицинска помощ.
„Когато тя я няма, рискуваме хора, които всъщност нямат реални показания, да отиват и да бъдат преглеждани, да правят изследвания. Тоест те участват с някаква малка сума и това им напомня, че тези неща не са безплатни. Защото ние винаги говорим - здравеопазването е безплатно, ама то не е такова. Просто да се сещат за тази работа" допълни здравният министър.
По думите му от другата страна са хората, които имат ниски доходи и за тях това е бреме. Министърът обясни, че поради тази причина една голяма част, примерно безработните, болните от злокачествени заболявания, диабет и други са освободени от потребителска такса. „Ако ние освободим още хора, или ги намалим, всъщност ние унищожаваме този малък механизъм", категоричен е министърът.
Според доктор Константинов социално слабите хора трябва да заплащат тази такса, а социалното министерство да следи и да поема техните разходи. Това също така ще стимулира и самите лекари да издават касови бележки, добави още здравният министър.
Обсъждането на идеята да се премахне обвързаността между потребителската такса за посещение при лекар и минималната работна заплата беше поставено от социалния министър Тотю Младенов в предаването „Седмицата" по Дарик радио. По повод предстоящото увеличаване на минималната работна заплата и факта, че някои такси ще се повишат, а доходите не на всички хора ще се увеличат и притеснението за нискодоходните групи. Тотю Младенов обясни, че е логично размерът й да се откъсне от обвързаност с някои плащания, но това трябва да стане след широк обществен дебат.
Потребителската такса за личен лекар се равнява на 1 процент от минималната работна заплата и в момента е 2,40 лева. С вдигането на минималната заплата от 240 на 270 лева, тя ще се увеличи с 30 стотинки.
- В Германия отменят потребителската такса за посещение при лекар
- Проблемът с отчитането на потребителската такса може да бъде решен принципно
- НСОПЛБ настоява да бъдат изплатени дължимите суми за разликата в потребителската такса
- Лични лекари настояват за въвеждането на потребителска такса и за децата
НОВИНАТА е свързана към
- Такси и прегледи на пациентите при лекуващия лекар
- Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица
- Д-р Стефан Константинов: Предвижда се увеличение на глобите за некоректни фирми
- Стефан Константинов: Да компенсират бедните за скока на таксите за преглед при личния лекар
- Лични лекари настояват за въвеждането на потребителска такса и за децата
- Стефан Константинов: Мнозинството български лекари вземат изключително ниски заплати
- Стефан Константинов: Бонуси се дават само за добре свършена работа
- Стефан Константинов успя да запази миналогодишната сума за семейните лекари
- Потребителската такса за посещение при лекар става 2,90 лева
- Константинов: Често се правят скъпи процедури на здрави пациенти
Коментари към Стефан Константинов: Целта на потребителската такса не е да богатеят лекарите