Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото

Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото

от 08 дек 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Мордовския държавен университет „Н. П. Огарьов“ разработват нов начин за доставяне на полезни бактерии в тялото. В основата на сферичните гел частици стоят естествени компоненти. Освен това са обогатени допълнително с органичен йод и полизахаридът фукоидан.

Методът

Новият метод, създаден от учените, позволя капсулите да бъдат готови в рамките на пет минутни. Това е сериозно предимство, защото един от недостатъците при производството на микрокапсули, в които има микроорганизми, е продължителността на процеса. Освен това е нужно и сложно оборудване. Не на последно място самият процес на капсулиране е усложнен и винаги съществува риск клетките на пробиотичните микроорганизми да загинат.

Ето как описва постигнатото от учените доц. Нели Атикян от катедрата по биотехнологии, биохимия и биоинженерство в Мордовския университет: „За да направим капсули по нашата формула отнема между 2 и 5 минути. Включването на естествени полизахариди допринася значително за защитата на полезните бактерии, когато те преминават през стомашно-чревния тракт. Помага и за целенасоченото им доставяне до червата, където се освобождават и по този начин се включват в битката с патогенните форми на микроорганизми.“

полезни бактерии

Освен за борба с патогените те имат съществена роля и в изграждането на силен имунитет и в укрепването на чревната функция, насърчават и храносмилането.

В настоящите капсули е включен допълнително компонент, който има съществено значение и изпълняват важна роля. Става дума за модифилан. Става дума за продукт, който се получава след преработването на морски водорасли и който насища организма с органичен йод.

>>>Йоден недостиг и природни източници на йод

Присъствието му има значение, защото, както подчертават учените, дефицитът на йод в човешкия организъм води до проблеми, свързани с работата на главния мозък, понижена работоспособност, постоянна умора и развитието на различни патологии.

Втората важна съставка в модифилана е полизахаридът фукоидан, а той има противотуморни, антибактериални, антивирусни и противовъзпалителни действия.

Производството

Специалистите разясняват, че производството преминава през няколко етапа. Първият включва смесването на пробиотичните култури с полизахаридната смес и модифилана.

По време на втория етап по метода на екструзията и чрез интензивно размесване от получената смес се образуват сферични частици.

Екипът вярва, че създаденият от тях начин за доставянето на полезни бактерии в организма е не само по-бърз, но и много по-ефикасен.

Обявявайки новината ректорът на Мордовския държавен университет Дмитрий Глушко коментира, че научната школа в сферата на биотехнологиите при тях е изключително силна. За това говорят и множеството успехи на учените в тази област.

>>>Пробиотици

„Новата разработка се отличава с уникални свойства и характеристики, които превъзхождат многократно съществуващите сега аналози. Разработените лекарства ще бъдат използвани за нормализиране на микрофлората както при хората, така и при животните, а това ще помогне да се поддържа здравето на червата от една страна, а от друга организмът ще създаде защитни антитела срещу инфекции и ще спре растежа на патогенните бактерии“, казва Дмитрий Глушко.

За доц. Нели Атикян

Доц. Атикян е кандидат на биологичните науки и част от катедрата по биотехнологии, биохимия и биоинженерство на Мордовския държавен университет. Дац. Нели Атикян извършва изследвания, свързани с ензимологията (науката за биологичните катализатори).

полезни бактерии

Осъществява проучвания за получаването на биоетанол от нишестени и лигноцелулозни сурови, предназначени за хранителни цели и за използването му като гориво. В тази сфера има четири патента, а разработката й е отличена с медал от изложението „Светът на биотехнологиите 2010“. Не на последно място разработката й, свързана с изследванията на биокомпозитните материали, които се свързват с биологични вещества на базата на полизахариди и биомаса от микроорганизми, които нямат аналог нито вътрешния, нито на външния пазар, получава наградата „Огарьов“.

Източник:

https://mrsu.ru/

Още по темата:
  • Бактерия Chlamydia pneumoniae в окото е сред причините за Алцхаймер Бактерия Chlamydia pneumoniae в окото е сред причините за Алцхаймер
  • Някои от най-смъртоносните бактерии се хранят с човешка кръв Някои от най-смъртоносните бактерии се хранят с човешка кръв
  • Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61% Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%
  • Десет деца от Кот д,Ивоар на възраст между 5 и 12 година са жертви на заболяване с все още неизяснен произход Десет деца от Кот д,Ивоар на възраст между 5 и 12 година са жертви на заболяване с все още неизяснен произход
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30
5.20€ / 10.17лв.

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30

Термолабилни
ФРИЗОЛАК COMFORT CM 400 г
16.95€ / 33.15лв.

ФРИЗОЛАК COMFORT CM 400 г

ЛАКТАНА БИО КИНДЕР ОТ 12 месец 500 г
17.40€ / 34.03лв.

ЛАКТАНА БИО КИНДЕР ОТ 12 месец 500 г

ОРТОМОЛ НАТАЛ * 30 дневни дози
61.61€ / 120.50лв.

ОРТОМОЛ НАТАЛ * 30 дневни дози

Безплатна доставка за България!
ХИП КОМБИОТИК 1 НА 350 г
18.10€ / 35.40лв.

ХИП КОМБИОТИК 1 НА 350 г

МУЛТИ ШОКО БИМБИ блокчета * 20 НАТУРФАРМА
18.45€ / 36.09лв.

МУЛТИ ШОКО БИМБИ блокчета * 20 НАТУРФАРМА

Коментари към Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото
    www.framar.bg 
    на 26 March 2026 в 09:23
    Коментирайте "Сферични частици гел, обогатени с йод и фукоидан, доставят пробиотични бактерии в тялото"

НОВИНАТА е свързана към

  • Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Бактерия Chlamydia pneumoniae в окото е сред причините за Алцхаймер
  • Антибиотици
  • Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба
  • Акупресура при синдром на раздразненото черво
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Сулфонамиди
  • Лечение при Базедова болест
  • Направете си универсална йодна тинктура с чесън
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Бактериалната инфекция и циститът увеличават риска от деменцияБактериалната инфекция и циститът увеличават риска от деменция

Бактериалната инфекция и циститът увеличават риска от деменция

от 25 март 2026г.Прочети повече
Как да пътувате безопасно със самолет, ако страдате от сърдечен проблемКак да пътувате безопасно със самолет, ако страдате от сърдечен проблем

Как да пътувате безопасно със самолет, ако страдате от сърдечен проблем

от 25 март 2026г.Прочети повече
Алогенна костномозъчна трансплантация за Михаела - бебето с свръхвисокобройна левкемияАлогенна костномозъчна трансплантация за Михаела - бебето с свръхвисокобройна левкемия

Алогенна костномозъчна трансплантация за Михаела - бебето с свръхвисокобройна левкемия

от 25 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 44 дни, 22 часа и 26 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 53 дни, 18 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВЪЛНЕН ПОЯС № 5 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА СЕНДО АДВАНС 3

ВЪЛНЕН ПОЯС № 6 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

УЕЙТ УЪРЛД СУПЕР ЗЕЛЕНИ ХРАНИ прах 200 г

УЕЙТ УЪРЛД ТРАНС РЕСВЕРАТРОЛ + КВЕРЦЕТИН капсули * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 март 2026г. в 16:02:24

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 март 2026г. в 16:01:20

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: М.Петрова от 25 март 2026г. в 15:55:16

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

Коментар на: Ани от 25 март 2026г. в 15:50:36

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 март 2026г. в 15:25:30
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival