Трансплантация на черния дроб спаси живота на 58-годишен мъж
Екипът на доц. Васил Михайлов от ВМА осъществи първата за 2023 г. чернодробна трансплантация и спаси мъж на 58 години.
Трансплантацията става възможна благодарение на бързата реакция от страна на екипа на областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново и координатора по донорство там д-р Сибила Маринова, които осъществяват експлантацията на органите.
Донорът е мъж също на 58 години, претърпял масивен мозъчен кръвоизлив, вследствие на което изпада в мозъчна смърт. Близките му разрешават органите му да бъдат използвани, въпреки трудната ситуация за всички тях.
>>>Млад мъж, изпаднал в мозъчна смърт, дари живот на две жени и мъж
Веднага след експлантацията екип на ВВС транспортира органите.
Трансплантацията
Екипът на доц. Васил Михайлов извършва трансплантацията. Специалистът признава, че тя е много по-сложна, защото мъжът, на когото присаждат черен дроб е в тежко състояние. Заболяването му е в много напреднал стадий.
Започналата късно вечерта на 26 март 2023 г. чернодробна трансплантация продължава близо седем часа.
„Сега мъжът е в добро състояние, напълно адекватен и контактен. Това се дължи на усилията на целия ни екип и особено на колегите анестезиолози и реаниматори“, казва доц. Михайлов.
За доц. Васил Михайлов
Доц. Васил Михайлов е част от екипа по трансплантация на ВМА от неговото създаване. Хирургът специализира чернодробна трансплантация във Великобритания, тази е темата и дисертационния му труд. Специализира още в областта на лапароскопската и висцералната, панкреатичната и жлъчна хирургия във Франция, Италия, Корея.
Автор е на повече от 240 статии в български и чужди научни списания и книги.
Трансплантациите у нас
По данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ към 6 март 2023 г. общо 877 българи имат нужда от трансплатация.
Най-много са очакващите бъбрек – 809. За присаждане на черен дроб чакат 28 души, за сърце – 29, за бял дроб -8. Един се нуждае от панкнреас, а два от трансплантация на тънко черво.
От началото на 2023 г. у нас са извършени две трансплантации, а през 2022-а са осъществени 12 бъбречни, 2 сърдечни и 6 чернодробни трансплантации.
>>>Екипът на проф. Владов от ВМА трансплантира черен дроб на 50-годишен мъж
За последните три години България е получила по линия на Евротрансплант и международното сътрудничество само веднъж бъбреци от трупен донор. За сметка на това е предоставила за трансплантация – бял дроб -12, черен дроб – 13, сърце – 12 и бъбреци – 2 на Евротрансплант, на Foedus – бъбреци (4) и черен дроб – 1, а на Румъния – едно сърце, бъбреци (10) и черен дроб (4).
Въпреки усилията, които полагат здравните власти, трансплантацията продължава да бъде едно от най-уязвимите места в системата.
Проблемите са много и са свързани както с малкия брой трупни донори, така и с организацията.
Факт е, че не повече от три лечебни заведения осигуряват основно донори, сред които най-активен е екипът, който ръководи д-р Сибила Маринова от великотърновската областна болница. Сериозен проблем е и желанието да се даряват органи. Важно е да има и достатъчно добре обучени специалисти и да продължава прилагането на Националната програма за донорство и трансплантации, в която е включена обучителна дейност както у нас, така и в чужди клиники.
- Лекари от ВМА трансплантираха черен дроб на жена в последен стадий на цироза
- Във ВМА бе извършена трета чернодробна трансплантация
- Екипът на проф. Никола Владов от ВМА трансплантира успешно черен дроб на мъж в крайната фаза на чернодробно заболяване
- Екипът на доц. Васил Михайлов от ВМА трансплантира черен дроб на 46-годишен старозагорец
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- д-р Галина Иванова Христова-Гаврилова
- Хирургично лечение
- Д-р Светозар Марангозов
- Доц. д-р Васил Иванов Михайлов, д. м.
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- д-р Пирин Николов Кутин
- ВМА-МБАЛ Пловдив
- Имуносупресивни лекарства
- д-р Соня Николова Каракънева
Коментари към Трансплантация на черния дроб спаси живота на 58-годишен мъж