Трансплантираха ухо, създадено от собствените клетки на пациент с микротия
На 2 юни 2022 г. американски медицински екип съобщи, че е успял да трансплантира ухо, създадено в лабораторна среда и от собствените клетки на пациент с микротия – вроден дефект, при който ушната мида е недоразвита.
Ухото представлява триизмерен биоимплант, за чието изграждане е била използвана тъкан от самия пациент. Учените се надяват, че успехът им е само първата крачка при намирането на лечение на хората, които страдат от този рядко срещан здравословен проблем.
Ранен етап на клиничните изпитания
Хирургичната интервенция е част от ранните клинични изпитания, които имат за цел да определят безопасността и ефективността на импланта при пациенти с микротия. Присаденият орган е наречен от екипа „AuriNovo“ и е разработен от компанията „3DBio Therapeutics“, а процедурата е извършена от Артуро Бонила, основател и директор на Института по микротия в Сан Антонио, Тексас.
Бонила споделя: „Като лекар, който е лекувал хиляди деца с микротия от страната и не само, съм много развълнуван от новината. Иновативната технология може да върне надеждата на много малки пациенти и техните семейства.“ Според него имплантът има потенциала да замести традиционното лечение, което се състои в присаждането на хрущял от ребро на пациента или от синтетичен порест полиетилен (PPE), за да се изгради недоразвитото външно ухо.
Създаване на импланта
Процедурата включва 3D сканиране на здравото ухо, с цел да се направи точно негово копие, проба от неговите хрущялни клетки и култивирането им в специална лабораторна среда до достигане на необходимото количество.
Клетките се смесват с био мастило на колагенова база, след което се прави отливка във формата на външно ухо. Имплантът е защитен от биоразградима обвивка, изработена на 3D принтер, която го предпазва от нараняване в началото. С течение на времето обвивката се абсорбира от човешкото тяло.
Присаденият орган би трябвало да се доразвие, да придобие по-естествен вид и да не се усеща от човека. Екипът очаква да се подобри и неговата еластичност.
В клиничните проучвания, които се провеждат в Калифорния и Тексас, ще се включат 11 пациенти. Д-р Бонила допълва: „Процедурата по поставяне на импланта на „AuriNovo“ е по-малко инвазивна от тази, която се използва при присаждането на хрущял от ребро. Надяваме се ухото на пациента да е по-еластично от реконструкцията с помощта на PPE материала."
Микротия – рискови фактори и застрашени групи
По данни на Центровете за превенция и контрол на заболяванията от микротия страда едно от 2000 – 10 000 бебета. Фактори, които увеличават риска от развитие на малформация на ухото, са диабет при майката и неправилно хранене по време на бременността с недостатъчен прием на въглехидрати и фолиева киселина.
Момчетата са по-застрашени от момичетата, особено тези с латиноамерикански, азиатски и индиански произход.
Ако нямат други съпътстващи заболявания, децата с микротия се развиват нормално и водят пълноценен начин на живот. Възможно е обаче да страдат от ниско самочувствие и да бъдат подигравани от връстниците си за своя външен вид.
Компанията „3DBio“ възнамерява да продължи да разработва импланти, подходящи и за по-тежки форми на малформация. 3D имплантите могат да се използват и за лечение на други състояния, свързани с увреден хрущял, като например дефекти или травми на носа, реконструкция на гърда, скъсан менискус или разкъсване на ротаторния маншон.
Представители на компанията споделят: „Първоначално фокусирахме вниманието си върху повторно изграждане на хрущял при пациенти с ортопедични проблеми. След това се надяваме да надградим постигнатото и да започнем да прилагаме технологията и в областта на неврохирургията."
- Surgeons Transplanted a Lab-Grown Ear From Patient's Own Cells in Early Clinical Trial: https://www.sciencealert.com/surgeons-transplant-a-lab-made-3d-scanned-ear-made-of-living-cells-on-a-human-in-early-clinical-trial
- 3DBio Therapeutics and the Microtia-Congenital Ear Deformity Institute Conduct Human Ear Reconstruction Using 3D-Bioprinted Living Tissue Implant in a First-in-Human Clinical Trial: https://ir.3dbiocorp.com/2022/06/02/3dbio-therapeutics-and-the-microtia-congenital-ear-deformity-institute-conduct-human-ear-reconstruction-using-3d-bioprinted-living-tissue-implant-in-a-first-in-human-clinical-trial/
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДР. БИЖУ ОБИЦИ XIRIUS LIGHT ROSE 5.3 мм DXI53C223
ВИСКОФЛУ ампули 5 мл * 5
ДР. БИЖУ ОБИЦИ RIVOLO 10 мм CRYSTAL DRI00C001
ТУПФИ COTTON LINE БИОРАЗГРАДИМИ БАМБУК * 200 КУТИЯ
НовБЕЙБИ КАП ФИЗИОЛОГИЧЕН РАЗТВОР ЗА НОС И ОЧИ ампули 5 мл * 10
СЕПТОНА БИОРАЗГРАДИМИ ТУПФИ кутия * 200
НОВИНАТА е свързана към
- 14 ефективни метода за отпушване на ушите в домашни условия
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Иновация без операция срещу щръкнали уши
- Амниоцентеза
- КП № 12 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕТЕ С ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ
- Екзема на ушите – симптоми, причини и лечение
- Самобайка
- Корекция на уши без операция
- Ако ви боли ухото, капнете в него топъл зехтин с чесън
- В "Майчин дом" оперираха 11-годишно момиче с две матки
Коментари към Трансплантираха ухо, създадено от собствените клетки на пациент с микротия