Екзема на ушите – симптоми, причини и лечение
Екземата може да се появи навсякъде по тялото, включително на външната част на ушите или вътре в ушния канал. Ушната екзема може да бъде изключително дразнещо и понякога болезнено състояние. Дерматологичното заболяване обикновено варира от лека сухота на видимата част на ушите до значително увреждане на кожата и болезненост, както и инфекция на външните и вътрешните части на слуховите органи. Използвайки редица методи за лечение и профилактика, хората често успяват да намалят симптомите и пристъпите на ушна екзема.
Симптоми на екзема на ушите
Екземата на ушите причинява симптоми, подобни на тези при възпаление на епидермиса в други части на тялото. Сред основните признаци на кожното заболяване са:
- суха, люспеста кожа около ушите;
- суха, люспеста кожа вътре в ушния канал;
- зачервяване;
- подуване;
- сърбеж в или около ушния канал.
Тези симптоми често са по-тежки, когато времето е сухо и горещо. Те могат да се проявят и през зимните месеци, когато климатиците, използвани за отопление, значително изсушават въздуха в помещенията.
Причини за поява на екзема на ушите
Причината за появата на ушна екзема зависи от вида на възпалението. Екземите, засягащи ушите, са три вида:
Алергична екзема
Алергичната екзема е резултат от контакт с дразнител или нещо, към което организмът е чувствителен или алергичен. Дразнителите, които могат да причинят екзема на ушите, включват:
- продукти за коса;
- обеци;
- мобилни телефони;
- слушалки;
- грим;
- други продукти за лична хигиена.
Астеатотична екзема
Астеатотичната екзема обикновено засяга хора над 60-годишна възраст. Това най-вероятно се дължи на факта, че кожата изсъхва и губи еластичност с напредването на възрастта. Известни са и няколко фактора, които могат допълнително да влошат състоянието – сухо време, сапуни и други почистващи препарати, горещи бани.
Себореен дерматит
За възникването на кожното заболяване играе голяма роля повишената продукция на себум от мастните жлези. Както стана ясно, себорейният дерматит може да засегне и ушите, особено кожата зад тях. Сред основните фактори, които влошават заболяването, голямо значение имат стресът, промените във влажността на въздуха, понижаването на температурата на околната среда.
Диагноза
Екземата на ушите се диагностицира обикновено с рутинен физически преглед, както и проверка на състоянието на ушния канал. В зависимост от симптомите и медицинската история, лекарят може да реши да направи биопсия, която включва взимане на малка проба от кожни клетки от засегнатата област и изследването й под микроскоп. Биопсията на кожната тъкан от ухото може да помогне за изключване на състояния като псориазис, кожни алергии, гъбични инфекции, пърхот.
Лечение на екзема в ушите
Лечението на екзема в ушите зависи както от основната причини, така и от областта, която засяга. При наличието на алергична екзема се налага да се преустанови употребата на определени продукти, както и носенето на обеци, за да се установи дразнителя. В случаите, когато не може да се определи причината, се налага провеждането на тест за доказване на алергия.
При себорейния дерматит обикновено се прилага мехлем върху засегната част на ушите. Възможно е и предписването на локален стероид за намаляване на възпалението, особено ако кожата зад ушите е засегната. Използването на стероидни капки за уши се препоръчва при симптоми във външния ушен канал.
При правилно лечение екземата обикновено се изчиства без дългосрочни ефекти. Повечето хора с екзема на ушите могат успешно да управляват състоянието с помощта на някои домашни средства и промени в начина на живот. За тази цел е важно засегнатата зона да се поддържа влажна, независимо от вида екзема. Препоръчително е да се избягва използването на твърди сапуни и почистващи препарати, които могат да изсушат кожата и да влошат симптомите, в зоната около ушите. Хубаво е да се използват нежни продукти, предназначени за кожа, склонна към екзема.
healthline.com, medicalnewstoday.com, freepik.com
Коментари към Екзема на ушите – симптоми, причини и лечение