Увеличават се случаите на папагалска треска в пет страни в Европа

Акценти
|
През февруари 2024 г. в пет европейски страни – Австрия, Германия, Швеция, Нидерландия и Дания отбелязват неочаквано увеличение на случаите на пситакоза, известна още и като папагалска треска. Става дума за респираторна инфекция, причинена от Chlamydophila psittaci. Бактерията заразява птиците и по-рядко хората.
Ситуацията в Европа
От края на 2023 г. Дания съобщава за увеличение на случаите на папагалска треска. Данните показват, че към 27 февруари 2024 г. пситакозата е потвърдена при 23 души чрез RT-PCR. В болница са настанени 17 души, от които 15 са с пневмония, а четирима губят живота си.
Епидемиологичните проучвания показват, че един от хората се разболява след контакт с домашни птици, заразени с бактерията Chlamydophila psittaci. Други 15 от болните посочват контакт с диви птици, в четири от случаите обаче няма пряк контакт с птици.
През последните пет години Дания докладва между 15 и 30 случая на година на хора, заразени с пситакоза. Всички те имат пряк контакт с папагали, състезателни гълъби, патици или в домовете си, или по време на лов. Трудно може да бъде обяснено настоящото увеличение заразените в страната. Специалистите от Националния здравен институт на Дания подозират, че инфекциите са резултат от вдишване на частици във въздуха от изсушените изпражнения на заразени птици. В момента се изследват проби от диви птици, за да се разбере дали са заразени с бактерията. От датския Институт смятат, че е напълно възможно действителният брой на заразените да е много по-голям.
В Германия също отчитат увеличение. През 2023-а 14 души се заразяват, а до 19 февруари 2024 г. са потвърдени пет случая. От тези 19 души, 16 са хоспитализирани. Нито един не е имал контакт с диви птици, петима са контактували с домашни папагали и пилета.
В Швеция има увеличение на заразените пситакоза от 2017 г. През декември 2023 -а са заразени 19 души, а през януари 2024 г. - десет, а през февруари – трима.
От началото на 2024 г. до края на февруари 21 нидерландци дават положителен тест за Chlamydophila psittaci. Това е два пъти повече в сравнение със същия период през редходните години.
Австрия не прави изключение от тази група. През 2023 г. заразените с пситакоза са 14, докато през предишните осем години случаите варират между 1 и 4.Към 4 март 2024-а папагалската треска е потвърдена при четирима души. Нито един от тях не съобщава за пътуване в чужбина или за контакт с диви птици. Има един смъртен случай.
>>>Сериозен ръст на респираторните заболявания в Китай
Всяка една от петте държави извършва епидемиологични проучвания и анализ на проби от диви птици, за да провери разпространението на Chlamydophila psittaci сред дивите птици.
Как СЗО ценява риска
Световната здравна организация оценява риска като нисък въз основа на наличната към момента информация, но следи постоянно ситуацията. Една от причините затова е, че вече заразените не разпространяват пситакозата на други хора. Възможността на предаване на папагалската треска от човек на човек се определя като малко вероятна.
Напълно възможно е увеличението да е резултат от използването на много по-чувствителните PCR тестове, предполагат експертите от СЗО.
Мерки за превенция и контрол на пситакозата
Сред основните мерки, които СЗО препоръчва, са на първо място по-добрата осведоменост на общопрактикуващите лекари за тестването на предполагаемите случаи с помощта на RT-PCR, но и на собствениците на домашни птици, които трябва да знаят, че патогенът често се пренася и без видимо заболяване. При закупуването на нова птица е добре да се проведе консултация с ветеринарен лекар, а клетките да бъдат поддържани чисти и да не са пренаселени. Нужно е още да се извършва наблюдение за Chlamydophila psittaci при дивите птици.
За бактерията Chlamydophila psittaci
Chlamydophila psittaci е бактерия, причиняваща зоонозното заболяване пситакоза при хората. Бактерията се свързва с повече от 450 вида птици, но е открита и при различни бозайници, например, при котки, кучета, коне и свине. Най-често пситакозата бива причинявана от папагали, канарчета, гълъби.
Болестта се предава на хората, когато вдишват от въздуха частици от респираторни секрети, изсъхнали изпражнения или прах от пера. За да се зарази човек, не е нужно да има директен контакт с птици.
Най-често се инфектират хората, които отглеждат домашни птици, градинари и ветеринарни лекари.
Папагалската треска
Пситакозата, позната и като папагалска треска и орнитоза, е леко заболяване. Симптомите му са близки до тези на грипа и включват главоболие, втрисане, мускулни болки, суха кашлица. Първите признаци се появяват в рамките на 5 до 14 дни след излагането на бактерията.
>>>ЕМА одобри първата пневмококова 20-валентна ваксина (PCV20) срещу пневмония на Pfizer
Лечението с антибиотици е ефективно и не позволява да се стигне до пневмония. При усложнения на пневмонията изходът може да е летален, но това се случва много рядко. Данните на СЗО показват, че по-малко от един на 100 души умира от папагалска треска.
Коментари към Увеличават се случаите на папагалска треска в пет страни в Европа