Украинците, потърсили убежище у нас, получават нужните медицински грижи
Лечебни заведения и стотици лекари у нас заявиха, че ще оказват медицинска помощ на украинците, които потърсиха убежище от войната.
Данните на Гранична полиция показват, че до 5 март 2022 г. в България са влезли 25 000 граждани на Украйна.
Организацията на обединените нации предостави данни, според които броят на бежанците надхвърля 1 368 000 души. Над 1 000 000 са в Полша, близо 170 000 в Унгария, 71 000 в Румъния, в Словакия са 115 000, в Молдова повече от 84 000, а 53 000 в Русия. Прогнозата на ООН е, че близо 4 000 000 украинци се очаква да напуснат страната.
Проблемите, пред които напусналите родината си хора са изправени, са много и различни, но сред най-важните, които трябва да бъдат решени, са свързаните със здравето им и нуждата от медицинска помощ.
>>> СЗО осъди атаките срещу здравни заведения в Украйна
Медицинската помощ за бежанците от Украйна
Предоставянето на здравни услуги на хора с хуманитарен статут или на бежанци е уредено в българското законодателство. За придобиването им е необходима писмена молба до Държавната агенция за бежанците, след което се насрочва интервю. В настоящата ситуация изискването за интервю се премахва, за да се облекчи процедурата.
Още на 28 февруари 2022 г. Министерският съвет реши, че украинските граждани могат да получат статут на бежанци в България, без да са изпълнени задължителните условия и дори при липса на международен паспорт.
Между България и Украйна има споразумение, според което украинските граждани, които влизат у нас, могат да пребивават със собствените си документи в продължение на три месеца без да е нужен специален статут, но и затова трябва да се задейства специална процедура.
От Държавната агенция за бежанците информираха, че всеки украинец, който подаде заявление за международна закрила, има право на безплатна здравна помощ.
Министерството на здравеопазването
На 1 март 2022 г. здравният министър изпрати писмо до регионалните здравни инспекции и центровете за спешна помощ. В него проф. Асена Сербезова иска те да направят нужното, за да осигурят качествена и навременна помощ на нуждаещите се украинци, както и да действията между различните институции да бъдат координирани.
Българския червен кръст
До момента БЧК събра 1 500 000 лв. за пострадалите от военния конфликт в Украйна. Благодарение на гражданите и бизнеса организацията е изпратила осем камиона с топли дрехи, завивки, спално бельо, медикаменти, хигиенни и превързочни материали. Националната благотворителна кампания продължава.
Две са горещите телефонни линии, дело на червенокръстците. Едната стартира на 5 март 2022 г. и тя е за психосоциална подкрепа. На телефон 08001 1466 пристигащите у нас украинци могат да говорят безплатно със специалистите.
На днешния 7 март 2022 г. започна работа нова телефонна линия, дело на БЧК и здравното министерство. Бежанците ще получават информация за възможностите за медицинско и здравно обслужване в страната на телефон 0800 20101.
Националната пациентска организацията
От НПО отправиха писмо до здравния министър, председателя на Комисията по здравеопазване в парламента, управителя на НЗОК, БЛС и Държавната агенция за бежанците, в което заявяват, че е нужно бързо да бъдат предприети действия, които да не допуснат ескалиране на хуманитарната криза.
От организацията предлагат освен в София услугата за получаване на статут на бежанец да бъде достъпна още и във Варна и Бургас. До получаването на подобен статут бежанците да получават нужната им медицинска помощ, включително и всички видове ваксинации.
Друг акцент в писмото е предложението за създаване на система, чрез която бежанците да бъдат информирани за болниците и специалистите у нас и подробно да има бъде разяснен достъпът до лекарства у нас.
Фондация „За доброто“
Фондация „За доброто“ беше сред първите неправителствени организации у нас, която разви изключителна дейност в помощ на бежанците. Дейността им е трескава и целенасочена. Екипът координира множество инициативи, осигурява транспорт, раздава се до невъзможност.
Хиляди доброволци се отзоваха на призива им. За няколко дни успяха да съберат огромно количество помощи, да създадат специален сайт, а заедно с Асоциацията „Отворени врати за Украйна“ да изградят детски център за децата от Украйна.
За пореден път екипът на Фондация „За доброто“ показа как се действа ефективно в кризисна ситуация и как общата енергия и съпричастност е в състояние да направи чудеса.
Коментари към Украинците, потърсили убежище у нас, получават нужните медицински грижи