Готови са насоките за имунизациите на децата от Украйна

Експерти от здравното министерство са изработили насоките за имунизациите на украинските деца, които са в момента у нас. Това ще позволи те да посещават училища и детски градини.
Имунизационният план за децата от Украйна
Насоките, подготвени от експертите , са съобразени и отговарят на две основни наредби у нас, свързани с имунизацията на децата.
Първата от тях е Наредба №15 от 2005 г., която регламентира ясно реда и сроковете за различните имунизации и реимунизации, специфичните изисквания и приложението на различни биологични продукти както и хората, които подлежат на задължителна или препоръчителна информация.
Задължителната имунизация в България се извършва съгласно Имунизационния календар.
Вторият документ е Наредба №3, която е в сила от 2007 г. и определя здравните изисквания към детските градини. Едно от тях е детето да има поставени всички задължителни за възрастта си ваксини, за да постъпи в детската градина.
От Министерството на здравеопазването уточняват, че са подготвили индивидуален план за децата от различните възрастови групи, съобразен с това дали в Украйна са поставени или не са ваксини.
Според насоките на децата, които са с непълен имунизационен статус, както и за всички останали, за които няма данни да имат имунизации, ще се прилагат ваксинация според българския Имунизационен календар.
Всяко дете, което ще посещава учебно и детско заведение, ще бъде изследвано за полиомиелит.
Задължителните имунизации
Имунизационният календар на страната ни включва задължителна ваксинация срещу хепатит Б, туберкулоза, дифтерия тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит.
Препоръчителните имунизации
Сред ваксините, които не са задължителни, но се препоръчва да се направят при определени ситуации, са тези срещу хепатит А, коремен тиф, дифтерия, тетанус, коклюш, жълта треска, варицела, менингококови, пневмококови, ротавирусни и други тип инфекции.
Медицинската помощ за бежанците от Украйна
Здравното министерство е осигурило възможността бежанците от Украйна, пристигащи у нас, да получават спешна медицинска помощ. В същото време обаче са нужни законови действия, които ще позволят бежанците да получат медицинската помощ, която получават и българските граждани.
>>>Правителството одобри мерки в подкрепа на бежанците от Украйна
Темата е обсъдена на среща между министъра на здравеопазването, председателя на Надзорния съвет на НЗОК и председателя на парламентарната здравна комисия.
За да бъде решен проблемът, се налагат промени в законите за убежището и бежанците, за здравето и за здравното осигуряване.
След като бъдат направени, съответните законови изменения ще гарантират, че украинските граждани със статут за временна закрила, тези с двойно гражданство и българите, идващи от Украйна, ще получават медицинска помощ в пълен обем.
Управляващите за казуса
България работи активно, за да осигури всичко необходимо на украинците, които са потърсили убежище от войната при нас, заяви министър Сербезова по време на неформален форум на Съвета на Евросъюза по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, посветен на осигуряването на адекватни медицински грижи за бежанците от Украйна.
Българският здравен министър съобщи на европейските си колеги, че страната ни осигурява лекарства, превръзки и санитарни материали и си сътрудничи с българския и украински Червен кръст, както и с живеещите у нас от дълго време украинци.
„България оказва максимална подкрепа на всички, които имат нуждата“, каза проф. Асена Сербезова. В същото време тя подчерта, че е много важно държавите в ЕС да получават точна и ясна информация за възрастта на хората, заболяванията, нараняванията и дали имат нужда от специализирана или от високоспециализирана помощ.
Министър Сербезова говори още и за нуждата от мерки, насочени към ваксинопрофилактиката по отношение на морбили, туберкулоза, хепатит В. В същото време тя подчерта, че здравните системи и бюджети на всички европейски страни са изчерпани в резултат на продължилата над две години пандемия от COVID-19 и провокираната от нея кризата.
Затова и за всички страни от ЕС е изключително важно да получат финансова подкрепа в настоящия момент и да успеят да се справят успешно с последиците.
Медицинска помощ, която украинците получават, ще бъде заплатена на болниците, коментира председателят на Комисията по здравеопазване. Доц. Антон Тонев заяви още, че законовите промени ще направят възможно украинските граждани да имат право на личен лекар, а Здравната каса да заплаща всички видове медицинска дейност, осъществени в здравните заведения.
В интервю за БНТ доц. Тонев заяви, че сумите, които ще бъдат необходими за бежанците няма да доведат до натоварване на здравната система и даде пример с идващите всяка година над 1 000 000 летовници по Черноморието, които също използват медицинска помощ по време на престоя си.
Коментари към Готови са насоките за имунизациите на децата от Украйна