Правителството одобри мерки в подкрепа на бежанците от Украйна
В следващите три месеца украинските граждани, потърсили убежище у нас, ще получат хуманитарна помощ в размер на 40 лв. на човек, реши кабинетът „Петков“ на заседанието от 9 март 2022 г.
Хуманитарна помощ за бежанците от Украйна
Членовете на Министерския съвет приеха европейската директива за временна закрила, която дава възможност за временен статут на украинските бежанци у нас.
В следващите три месеца всеки от украинските граждани, който е потърсил убежище в България, ще получава по 40 лв. на ден.
Украинците трябва да направят регистрация за получаването на временен статут на бежанци до 31 март 2022 г., за да получават хуманитарната подкрепа. До тази дата тя ще бъде предоставяна на всички, а от 1 април само на регистрираните, заяви финансовият министър след заседанието.
Асен Василев каза още, че не може да се ангажира и да назове общата сума за финансовата подкрепа, тъй като броят на бежанците се променя постоянно.
За последното денонощие в България са влезли 5900 души, а 2800 са напуснали страната ни. Близо 30 000 са украинските бежанци в момента.
Министър Василев подчерта, че с тази мярка подкрепа ще получи и туристическият бизнес. Средства ще получат хотелите, които настаняват бежанците.
Управляващите ще предприемат и действия, с които да ускорят интеграцията на бежанците. Премиерът Кирил Петков заяви, че целта е хората да имат добри условия на живот и да им бъде намерена работа бързо, за да успеят да стъпят на крака.
Достъп до здравни услуги
Здравните власти уверяват, че всеки от нуждаещите се от здравна помощ ще я получи.
>>> Украинците, потърсили убежище у нас, получават нужните медицински грижи
Междувременно Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) отправи призив към държавите, които приемат украински граждани, в който се подчертава, че те трябва да гарантират достъпа на бежанците до здравните услуги, които получава и собственото им население.
Това е от съществено значение, за да бъдат предотвратени както усложнения на хронични заболявания и на психическото здраве, така и избухването на огнища от различни болести.
Европейският център насочва вниманието на първо място към ваксинацията срещу COVID-19, полиомиелит и морбили. Тя трябва да бъде приоритет за здравните власти, защото струпването на много хора на едно място може лесно да провокира начало на епидемия.
Рутинните ваксинации не бива да бъдат прекъсвани, а при случаи, в които има пропуски, те трябва да бъдат запълнени.
Важно е, подчертават европейските експерти, медиците да откриват бързо признаците на инфекциозни заболявания. Не на последно място ECDC напомнят, че не бива да бъдат подценявани травматичните рани и опасността, която те крият за хората.
Да бъде засилен контролът върху заразните болести, които са предотвратими с ваксини, е другата препоръка на Европейския център.
От ECDC уточняват, че инфекциозните заболявания са само част от рисковете пред здравето на бежанците, затова е нужно всяка от държавите да има общ подход.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СЛЕД БЯГСТВОТО - ИЛИЯ ТРОЯНОВ - СИЕЛА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Какво е отношението ви към имигрантите в България?
- Морбили (дребна шарка)
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Социално подпомагане за чужденци с бежански и хуманитарен статут в България
Коментари към Правителството одобри мерки в подкрепа на бежанците от Украйна