Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон

Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон

от 29 авг 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследователи от Масачузетския технологичен институт създават модел на изкуствен интелект, който е в състояние да открие болестта на Паркинсон и нейната степен на развитие по дишането на човек през нощта.

Моделът на изкуствен интелект

Моделът на изкуствен интелект е невронна мрежа, която представлява поредица от свързани алгоритми, имитиращи начина, по който работи човешкият мозък. Точно създадените от екипа на проф. Дина Катаби алгоритми могат да преценят дали човек има Паркинсон, като анализират моделите му на дишане, докато спи.

За да може изкуственият интелект да открива заболяването, учените създават устройство с размерите и формата на Wi-Fi рутер. За разлика от обичайните обаче, той не осигурява достъп до интернет, а излъчва радиосигнали и анализира отраженията на тези сигнали в околната среда и извлича моделите на дишане.

Дихателният сигнал, получен от пациента, се подава на невронната мрежа, която оценява наличието и степента на развитие на болестта на Паркинсон. За обучението на модела екипът използва данни от клиника Майо и Масачузетската болница. Общият набор от данни съдържа информацията от 11964 нощи с над 120 000 часа дихателни сигнала от 757 души с Паркинсон и 6914 души от контролна група.

Моделът на изкуствения интелект постига високи резултати при откриването на болестта и успява ефективно да проследи развитието й във времето. Важна особеност е, че оценката става пасивно и не налага никакви усилия от страна на пациента, който няма никакъв досег с устройството.

„Има медицински изследвания, които показват, че респираторните симптоми се проявяват години преди да се появят двигателните. Това означава, че характеристиките на дишането могат да бъдат обещаващи да оценката на риска преди диагностицирането на Паркинсон“, коментира водещата изследването проф. Дина Катаби, която подчертава, че идеята за връзка между болестта на Паркинсон и дишането има история. Тя е открита още през 1817 г. от д-р Джеймс Паркинсон, откривателят на заболяването, което носи неговото име.

„Точно това ни мотивира да обмислим потенциала да открием болестта чрез дишането, а не чрез движенията“, казва още проф. Катаби.

Резултатите

Екипът успява да покаже, че оценката на болестта на Паркинсон чрез изкуствен интелект може да бъде извършвана всяка вечер в дома на човек, докато той спи. Затова не са нужни усилия от негова страна, нито досег до тялото му.

Това е сериозен пробив, защото използваните до момента начини за откриване на заболяването са изключително скъпи и се провеждат само в болници.

>>> Кошмарите нощем могат да бъдат ранно предупреждение за болестта на Паркинсон

Иновацията добива особено значение като се има предвид, че болестта на Паркинсон се диагностицира трудно. Причината затова е, че се разчита най-вече на появата на типичните за нея двигателни симптоми като треперене, скованост и забавяне. Проблемът е, че те се появяват години след началото на заболяването. В същото време ранното откриване на болестта е важен фактор за лечението.

Паркинсон

Настоящото проучване ще окаже влияние и върху разработването на лекарства за болестта на Паркинсон. Според проф. Катаби резултатите от изследването им ще дадат възможност за много по-кратки и с по-малко участници клинични изпитвания, което ще направи възможно разработването на терапиите с по-бързи темпове. Не на последно място, отбелязва проф. Катаби, подходът им е особен ценен и ще бъде в помощ за живеещите в трудно достъпни селски райони, за хора, които не са в състояние да напускат дома си поради ограничена мобилност или са част от групи в обществото, които са изолирани и традиционно биват обслужвани недостатъчно.

В изследването участва и професорът по неврология и специалист по болестта на Паркинсон от Университета в Рочестър Рей Дорси, който коментира:

„Настоящото проучване вероятно е едно от най-големите изследвания на съня, провеждани някога за болестта на Паркинсон. Имаме много ограничена информация за проявите на заболяването в естествена среда, а устройството позволява да получите обективна оценка. Когато става дума за настоящите оценки на заболяването обичам да правя следната аналогия – то е улична лампа през нощта и това, което виждаме от нея, е много малък сегмент. Докато изцяло безконтактният сензор ни помага да осветяваме тъмнината“.

За екипа

Проф. Дина Катаби е специалист по електротехника и компютърни науки в Масачузетския технологичен институт, ръководител на изследователска група и директор на Центъра за безжични мрежи и мобилни компютри в университета.

За настоящото изследване нейният екип работи активно с Медицинския център на Университета в Рочестър, клиниката Майо, Университета Рутгерс, болницата в Масачузетс и Колежа по здравеопазване и рехабилитация на Бостънския университет.

Източник:

https://news.mit.edu/

Още по темата:
  • От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща
  • Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон
  • Може ли проследяването на кръвното налягане да намали припадъците при пациенти с Паркинсон Може ли проследяването на кръвното налягане да намали припадъците при пациенти с Паркинсон
  • Създадоха 3D принтирана мозъчна тъкан, която разкрива нови възможности за лечение на невродегенеративни заболявания Създадоха 3D принтирана мозъчна тъкан, която разкрива нови възможности за лечение на невродегенеративни заболявания
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
12.10лв.

ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20

Термолабилни
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:56
    Коментирайте "Устройство, използващо невронна мрежа, разпознава болестта на Паркинсон"

НОВИНАТА е свързана към

  • Болест на Паркинсон
  • Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
  • Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Ралица, Обикновена ралица
  • Бакла, Черен боб
  • Допаминови агонисти
  • Зърнеш, Степно седефче, Зеркула
  • Диета и хранене при Паркинсон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1076 дни, 15 часа и 53 мин.

Паркинсон и Хашимото - мога ли да пия Мадопар?

преди 1935 дни, 2 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival