Устройство за терапия с ударна вълна регенерира сърдечната тъкан след байпас
Акценти
|
След години работа изследователи и хирурзи от Университетската клиника по сърдечна хирургия в Инсбрук, Австралия, разработиха и тестваха ново устройство за терапия с ударна вълна, което може да подобри сърдечната функция след извършване на коронарен байпас. Проведеното клинично изпитване доказва способността на терапията да регенерира сърдечната тъкан, както и да подобри помпената функция на сърцето.
„За първи път е възможно сърдечният мускул да се подобри значително и постоянно.“, коментира Майкъл Грим, директор на Университетската клиника по сърдечна хирургия.
Устройството, наречено от изследователите „космически сешоар“, се очаква да бъде пуснато през 2025 г. Преди това се предвижда провеждането на широкомащабни изпитвания относно ефективността и безопасността на терапията.
Необходимостта от устройство с ударна вълна
Сърдечните заболявания са една от водещите причини за смърт в световен мащаб. Милиони хора страдат от хронична слабост на сърдечния мускул – състояние, което оказва значително влияние върху качеството на живот.
Байпасът представлява хирургична процедура, която се извършва при блокиране на кръвния поток вследствие на запушване на артериите. По време на интервенцията се създава нов път за достигане на кръвта до сърдечния мускул, което поддържа функцията на сърцето, но не го прави непременно по-силно.
Тук идва необходимостта от новата терапия с ударна вълна, като целта е да се стимулира сърдечния мускул. Изследователите вярват, че прилагането на нежни звукови вълни при извършването на коронарен байпас може да събуди неактивни сърдечни клетки и да стимулира развитието на нови кръвоносни съдове.
Обещаващи резултати
По време на клиничното изпитване хирурзите от Университетската клиника по сърдечна хирургия прилагат леки звукови вълни след извършване на байпас на 63 души – процес, който отнема около 10 минути.
Резултатите, които са изключително обещаващи, показват значително подобрение в помпената функция на сърцето на участниците*. Те са способни да вървят по-дълго време и съобщават за по-добро качество на живот. Освен това пациентите показват 11,3% увеличение на способността на сърцето да изпомпва наситена с кислород кръв само след една година.
„Знаем, че всяко петпроцентно подобрение в изпомпването на кръв води до значително намаляване на риска от повторен прием в болница и удължаване на продължителността на живота. Нашият комбиниран метод показа средно подобрение от почти дванадесет процентни пункта. Това е грандиозно.“, коментира Йоханес Холфелд, ръководител на клиничното изпитване.
Терапията с ударна вълна не е новост. Тя е вече доказана техника за лечение на различни състояния. Опциите с по-нисък интензитет помагат за заздравяването на наранени сухожилия, връзки и дори са ефективни при еректилна дисфункция. Междувременно вълните с по-висока мощност се използват при литотрипсия – обичаен метод, използван за разбиване на камъни в бъбреците.
Изследователите се надяват европейските регулатори да дадат зелена светлина за използването на устройството за тераия с ударна вълна до края на тази година. Това ще проправи пътя за прилагането на терапията при пациенти извън клиничните изпитвания през 2025 г.
*Holfeld Johannes et al. Cardiac shockwave therapy in addition to coronary bypass surgery improves myocardial function in ischaemic heart failure: the CAST-HF trial. European Heart Journal. 2024.
‘Space hairdryer’ uses shockwaves to regenerate heart cells post-surgery: https://interestingengineering.com/science/space-hairdryer-regenerates-heart-cells
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
- Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
- Генетичен тест може да намали рисковете от сърдечносъдови усложнения при пациенти с коронарна ангиопластика
Коментари към Устройство за терапия с ударна вълна регенерира сърдечната тъкан след байпас