Учени от Санкт Петербург откриха прилика между протичането на COVID-19 и хемолитично отравяне
За лечението на COVID-19 да бъде използвана детоксикираща терапия, която се прилага при лечението на пациенти, натровени с хемолитични отрови като сероводород, анилин или олово. Предложението е на група учени от Института по спешна помощ „И. И. Джанелидзе“ от Санкт Петербург.
Екипът представя хипотезата си в статия, публикувана в последния брой на „Вестник за възстановителна медицина“.
В основата са данните за протичането на COVID-19 и вероятните патогенни механизми на пораженията, представени в руската и чужда научна литература до момента. Авторите разглеждат хипотезата за хепатотоксичните свойства на вируса SARS-CoV-2, което е възможно обяснение за неговото мултисистемно действие.
Учените правят аналогия между патогенезата на полиорганните поражения при вирусна инфекция и при остро отравяне с хемолитични отрови и препарати с желязо.
При коронавирусната инфекция молекулите на хемоглобина се изместват от атоми на двувалентно желязо. Попадайки в кръвта тези атоми повреждат стените на кръвоносните съдове. По същия начин действат и хемолитичните отрови.
Лечението се затруднява сериозно от увреждането стените на кръвоносните съдове и повишеното образуване на тромби, което води до множество увреждания на органите. Окисляването на желязото е придружено от образуването на активни форми на кислорода, което е опасно за биологичните структури. Подобни патологични процеси се наблюдават и в случаите на отравяне с хемолитични отрови, които предизвикват разрушаване на еритроцитите, след което свободното желязо също попада в кръвта. Това води до наранявания на вътрешните органи.
Коронавирусът има много нетипични прояви, сред които е рязкото влошаване на състоянието на болния. От самото началото на пандемията лекарите съобщават за изключително бързия ход на заболяването- болни, които се чувстват добре, изведнъж припадат и умират.
Учените подчертават, че при ниско насищане на кръвта с кислород, пациентите се чувстват зле. В същото време при COVID-19 не е така, хората не забелязват, че кислородът в кръвта е паднал и единствено изследванията могат да го установяват и да покажат, че състоянието на човек е критично. Екипът обяснява това с нарушената кислородна транспортна функция на хемоглобина. Когато пациенти в такова състояние са поставени на механична вентилация, състоянието им се влошава. Според учените това се дължи на факта, че когато вентилаторът работи, е имало рязко активиране на окисляването на свободните радикали в белите дробове.
Медиците предлагат да бъде използван комплекс от диагностични мерки, които биха потвърдили хепатотоксичния компонент при заразяване със SARS-CoV-2 както и методи за оценка тежестта на състоянието, възприети от клиничната токсикология. Екипът подчертава, че би било добре да се използва алкализираща терапия, за да бъдат премахнати продуктите от разграждането на хемоглобина, но и като профилактика на бъбречна недостатъчност. Могат да бъдат използвани още и методи, чрез които да се елиминират токсините – антидотна терапия и методи на хирургична детоксикация.
Хипотезата за хепатотоксичен фактор в патогенезата на COVID-19 изисква и създаването терапевтична стратегия, и целенасочени изследвания, пишат специалистите от Санкт Петербург.
Мнението на мнозина руски учени след публикуването на статията е, че терапията за изчистване на организма от желязо може да бъде включена в борбата с COVID-19. Очевидно е, че лечението трябва да бъде комплексно, за да има положителен ефект. А дезинтоксикиращата терапия е просто част от целия комплекс.
Медиците от Института за спешна помощ смятат, че като се имат предвид прогнозите на СЗО за продължителността на пандемията и за смъртността от нея, то всяка идея, подход и хипотеза трябва да бъдат изучени и проверени от научната общност и използвани за спасяването на човешки живот.
Авторите на статията и колегите им от Националния институт по спешна помощ „И. И. Джанелидзе“ имат сериозен опит в битката с COVID-19, тъй като през тях са преминали стотици от най-тежките случаи. За съжаление, признават лекарите, няколко от колегите им не успяват да се преборят с коронавируса. Статията е посветена и на тях.
vvmr.ru, rg.ru, emergency.spb.ru, pixabay.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Учени от Санкт Петербург откриха прилика между протичането на COVID-19 и хемолитично отравяне