Учени от Томск намериха начин да ускорят процеса на регенерация на кръвоносните съдове
Учени от Томския политехнически университет (ТПУ) откриха начин да възстановят увредените тъкани на кръвоносните съдове или човешки хрущял за рекордно кратки срокове.
Новият метод е прост и ефективен. При него на повърхността на влакна от полимлечна киселина, които предварително са обработени със смес от органичните разтворители толуол и етанол, се нанася желатин. Скелетните конструкцията или скафолдите от тези влакна представляват рамката за растежа на здрави тъкани и биват имплантирани на мястото на повредената тъкан.
Изработват се с помощта на електроспининг (електроовлакняване) - под действието на електрическо поле от разтвор се разтягат полимерни влакна с диаметър от стотици нанометра до няколко микрона. Навиват се на колектор, специален цилиндър, обработват се с разтворители и след това ги потапят в желатин за подобряване на биосъвместимостта.
„Прилагането на протеинови молекули и в частност на желатин позволява да ускорите процеса на възстановяване на тъканите, защото по този начин клетките много по-добре се прикрепят към материала, постепенно се разпространяват и растат в него. Желатинът укрепва скелето с 50% и допринася за двойното увеличение на броя на стволовите клетки, прикрепени към повърхността“, обяснява инж. Семен Горенински от лабораторията за плазмени хибридни системи в ТПУ.
Младият учен отбелязва, че в сравнение с познатите методи, предложената от тях технология не изисква допълнително оборудване и е високоефективна.
„Методът ни се основава на обработката на скафолда със смес от органични разтворители, които се намират във всяка химическа лаборатория, докато при другите методи са нужни скъпи плазмени инсталации и реактивни“, обяснява още изследователят.
Сместа от толуол и етанол образува върху повърхността на влакната полимерен слой, напомнящ по консистенцията си желе. Той улавя различни молекули от външната среда и затова, когато бъдещият имплант се постави в разтвор с желатин, то върху влакната му се закрепват максимално количество протеини само за пет минути. С останалите методи този процес продължава часове.
Следващият етап на изследването е тестването върху животни. Изследователите се канят да поставят импланти в аортата на плъх.
Основната част от проучването е осъществена в базата на лабораторията за плазмени и хибридни системи на ТПУ под ръководството на Сергей Твердохлебов и Виктор Филимонов. Биологичните изследвания на човешките клетки са направени в Института по молекулярна биология и генетика, а проектът е осъществен със средства на програмата за повишаване на конкурентоспособността на университета и на руския фонд за фундаментални изследвания.
Резултатите от проведените изследвания са публикувани в списанието Colloids and Surfaces.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: news.tpu.ru
- FDA одобри медикамент за пулмонална артериална хипертония
- Неврохирурзи направиха за първи път койлинг на кръвоносни съдове в Северна България
- Бърз метод позволява производството на кръвоносни съдове от естествени тъкани
- В Националната кардиологична болница спасиха шестима души от ампутация благодарение на мултифункционален катетър
Коментари към Учени от Томск намериха начин да ускорят процеса на регенерация на кръвоносните съдове