Учени от Куинсландския университет потвърдиха връзката между дефицита на витамин Д при новородени и шизофренията

Новородените с дефицит на витамин Д имат по-голям риск да развият шизофрения по-късно в живота, сочи проучване. То е проведено от проф. Джон Макграт от университета в Куинсланд, Австралия, и учени от датския университет в Орхус. Те откриват, че опасността при тези бебета е 44% по-голяма в сравнение с тези с нормални нива на витамин Д.
"Шизофренията е слабо разбрано мозъчно нарушение, характеризиращо се със симптоми като халюцинации, заблуди и когнитивно увреждане", казва Макграт. По неговите думи развиващият се плод е напълно зависим от запасите от витамин Д на майката. Специалистите установили, че поддържането на достатъчни нива при бременните жени може да предотврати някои случаи на шизофрения по начин, сравним с ролята на фолиевата киселина за предпазване от спина бифида.
Екип от изследователи анализирал концентрацията на витамин Д в кръвни проби, взети от 2602 датски новородени, появили се на бял свят между 1981 и 2000 г., които развили шизофрения като младежи. Учените сравнили пробите с такива на хора, които съответстват на тяхната възраст и пол и които не страдат от заболяването.
Проф. Макграт твърди, че шизофренията е свързана с много различни рискови фактори - както генетични, така и екологични, но изследването предполага, че недостатъчният прием на витамин Д може да доведе до около 8 на сто от случаите на шизофрения в Дания.
"Ние смятаме, че ниските нива на витамин Д при бременни жени поради липсата на излагане на слънце през зимните месеци може да е в основата и да изследва връзката между дефицита на витамина и риска от шизофрения", обяснява Макграт.
Професорът е на мнение, че въпреки че в Австралия има целогодишно слънце, недостигът на витамин Д може да бъде открит при бременни австралийки заради начина на живот и предпазването от слънцето.
Задачата, която стои пред изследователите, е да се проведат рандомизирани клинични проучвания на добавките на витамин Д при бъдещи майки с дефицит, за да се изследва влиянието им върху развитието на мозъка на детето и риска от нервни разстройства като аутизъм и шизофрения.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: pixabay.com
-
Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
-
Аминокиселината бетаин възстановява връзките между невроните при мишки с шизофрения
-
Шизофренията може да бъде лекувана с лекарства, които блокират или понижават клетъчната реакция
-
Стъпка напред в търсенето на биомаркери за шизофрения направиха руски учени от Томск
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОРДЕСА ВИТАМИН D капки 10 мл
НУКЛЕОКАПСИН таблетки * 30
НовМЬОЛЕРС ОМЕГА 3 желирани таблетки * 36 КОЛА
НовСУОНСЪН ВИТАМИН А 5000 IU И ВИТАМИН D 400 IU капсули * 250
БИОХЕРБА ЖЕНСКО ЗДРАВЕ капсули * 60
КАЛЦИЙ 500 мг + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
НОВИНАТА е свързана към
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Антипсихотични лекарства
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Шизотипно личностно разстройство – дефиниция и симптоми
- Изследване на витамин Д
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
Коментари към Учени от Куинсландския университет потвърдиха връзката между дефицита на витамин Д при новородени и шизофренията