Фейсбук публикации твърдят, че HPV ваксината е опасна за здравето

Социалните медии отдавна са благодатна почва за разгорещени дискусии на тема сексуално здраве. Ваксината срещу HPV е една от най-критикуваните в интернет пространството. Това кара Моник Луизи, асистент в училището по журналистика към Университета на Мисури, да събере и анализира повече от 6 500 Фейсбук публикации по темата от 2006 г. до 2016 г.
Инфекцията с човешки папилома вирус (HPV) е най-често срещаната сексуално предавана инфекция в САЩ, сочи статистиката на Центъра за контрол и превенция на заболяванията. Вирусът HPV причинява здравословни проблеми като генитални брадавици (кондиломи) и рак, и само благодарение на ваксината, създадена през 2006 г., уврежданията, които той нанася, бяха до голяма степен ограничени. Вече 12 години Центърът за контрол и превенция на заболяванията изготвя доклади, които доказват нейната безопасност и ефективност и въпреки това степента на ваксинация срещу HPV на територията на САЩ остава ниска.
В по-старо изследване Луизи се опира на същите Фейсбук публикации, за да докаже негативната тенденция, до която те водят по отношение на създадената ваксина.
40% от Фейсбук публикациите преувеличават рисковете от HPV ваксината
Сега тя доразвива своя анализ, като разкрива, че постовете в социалните медии не само отказват хората от ваксиниране, но и им внушават, че препаратът крие рискове за тяхното здраве. Специалистът ги разпределя в три групи, в зависимост от това дали определят ваксината като много опасна, по-малко опасна или не засягат въобще този въпрос. Оказва се, че близо 40% от публикациите във Фейсбук преувеличават възможните рискове и по-лошо – набират все по-голяма скорост във времето.
Луизи пояснява: „Не твърдя, че само болестта е опасна за човека. Когато обаче няма доказателства за вредите от даден лекарствен препарат или лечение, не е редно да се внушават такива. Много по-вероятно е потребителите, в частност тези във Фейсбук, не само да попадат на множество негативни постове за HPV ваксината, но и на призиви колко рискове крие за хората. Те засилват страха им и колкото по-силен ефект имат, толкова по-бързо се разпространяват.“
Според експерта разпространението на негативна информация създава погрешна представа за ваксината. Тя съветва всеки да се консултира със своя лекар или фармацевт, за да вземе информирано и разумно решение, основано на факти, а не на слухове.
„Тенденциите невинаги се базират на факти“
Експертът допълва: „Фейсбук остава много популярна онлайн платформа сред възрастните, което налага предприемането на сериозни мерки срещу публикуването на подвеждащи постове. Не можем да контролираме потока от информация в мрежите, но можем след това да я проверяваме. Тенденциите невинаги се базират на факти."
Луизи възнамерява да продължи своето проучване върху тенденциозните публикации, насочени срещу създаваните ваксини, които твърдят, че те са по-опасни от съответните заболявания. То би могло да бъде от полза и в условията на пандемия, когато ваксинацията срещу COVID-19 също среща сериозен отпор от страна на антиваксър движенията.
„Също като HPV ваксината, хората през последните месеци попадат на наистина много публикации, които апелират да не си поставят ваксина срещу коронавирусна инфекция. Такъв тип негативна информация много бързо и лесно се превръща в тенденция в социалните мрежи. Ако обаче обществото е подготвено да я посрещне, вероятно ще бъде и по-малко податливо на рисковете, за които се споменава в публикации в интернет пространството“, завършва Луизи.
newswise.com/coronavirus/facebook-posts-help-facilitate-belief-that-hpv-vaccine-is-dangerous-to-health
Снимка: pixabay.com
-
Ваксината срещу човешки папиломен вирус не предизвиква алергии, автоимунни заболявания и аутизъм
-
Безплатна ваксина срещу рак на маточната шийка и за 13-годишните девойки
-
Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
-
От 2017 г. и в България ще бъде прилагана 9-валентна ваксина срещу човешки папилома вирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21
НовКОЛПОФИКС вагинален спрей гел 20 мл
НовНЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Ваксини
- Домашни средства за премахване на брадавици
- Изследване за човешки папилома вирус - human papillomavirus (HPV)
- Намериха нов начин за лечение на гонореята
- N87.9 Дисплазия на шийката на матката, неуточнена
- От 2017 г. Здравната каса ще заплаща ваксините срещу ротавирусни инфекции
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Британска студентка се зарази с тиф, за да си купи нова кола
- Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
- Двете жени с морбили от Пловдив са били ваксинирани
Коментари към Фейсбук публикации твърдят, че HPV ваксината е опасна за здравето