Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
Акценти
|
Има риск националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка да не бъде финансирана през 2025 г. Затова алармира управителят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков. Програмата, която обхваща периода от 2021 г. до края на 2024 г. е насочена към момичета на възраст между 10 и 13 години.
През 2023 г. ваксина срещу човешкия папилома вирус ( HPV) е поставена на 1938 момичета. България е на дъното по ваксинационен обхват в сравнение с останалите страни, в които се прилага защита от папилома вируса и предпазване от рак на маточната шийка.
В същото време данните са безпощадни – всеки ден от рак на шийката на матката умират две българки на възраст между 25 и 35 години. Жертвите на заболяването у нас са повече от 1000 на година. За сравнение: В Австралия, която прилага ваксината от 2005 г. жените, диагностицирани с рак на маточната шийка са под 4 на 100 000.
Д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина
Защо е толкова нисък ваксинационният обхват през 2023 г. е въпрос, който очаква своя отговор. „Както и да анализираме резултатите, те говорят сами за себе си. Факт е, че ваксините не стигат до онези, за които са предназначени“, признава д-р Валери Цеков и се пита защо след като от години работят активно и полагат усилия да популяризират смисъла от ваксинацията и превенцията броят на възползвалите се е толкова малък.
„Защо продължаваме да имаме толкова смешно ниско покритие. Как човек да си обясни това, но и как да защити съществуването на програма, от която никой не се интересува“, се пита той. Изводът, който прави е, че очевидно не успяват да говорят на разбираем език и усилията им не стигат до сърцата и умовете на хората.
Рискът от това програмата да не получи финансиране през 2025 г. е реален. Обяснимо е, например, финансовият министър, без значение кой ще бъде той, да попита защо да се отделят пари за нещо, към което обществото няма интерес.
„Държавата ще вземе решение въз основа на обществения интерес. Ако той липсва, то няма какво да се направи. Аз не казвам, че ще стане точно така, но е възможно. Правя предупреждението, за да подсетя родителите, че може да стане късно. Искам да ги разтърся и напомня, че нищо не е сигурно в бъдеще. Сигурно е, че програмата действа сега, сигурно е, че ще предпазят децата си. Който не го направи, ще трябва да живее със съвестта си, че е взел подобно решение“, споделя д-р Валери Цеков за своя опит да събуди хората. Напомня още и факта, че ваксината не е евтина и струва между 400 лв. и 500 лв., които не всеки може да си позволи, а благодарение на Националната програма ваксината е безплатна.
Питам д-р Цеков дали могат да се ваксинират и момичета и жени. „До 40 години може. Ваксината е по-малко ефективна, но ще даде допълнителна защита. Колкото по-късно се сложи, толкова по-малък ще бъде ефектът. Научните данни показват, че тя е най-ефикасна в ниските възрасти. Тогава имунитетът е най-напрегнат и тя предпазва над 95% точно във възрастта преди срещата с папилома вируса и преди активния полов живот. Затова и програмата е за момичетата от 10 до 13 години.“
Родителите
Повечето от родителите, с които разговарях, или вече са ваксинирали децата си, или се канят да го сторят.
Калина Петкова е от София, има дъщеря на 12 години и се кани до няколко месеца да й постави ваксината. Споделя, че се е запознала подробно с всичко, изчела е множество статии и вярва, че това е начин да предпази детето си. Според нея общопрактикуващите лекари не са особено активни.
Подобно е мнението и на друга майка, която живее в един от областните градове, както и на семейство лекари от малък град.
Повечето от родителите смятат, че говоренето по темата не е достатъчно. Убедени са, че е нужна достъпна и ясна информация, но и са на мнение, че личните лекари имат важна роля в тези процеси.
>>>HPV ваксината води до спад от близо 90% в случаите на рак на маточната шийка във Великобритания
„Именно те трябва не само да ни кажат, че има такава ваксина, но и да ни предоставят цялата информация, а дори и да ни убедят колко е важно и защо е добре да поставим ваксина на детето си“, споделя Стефка Иванова, която вече е имунизирала 13-годишната си дъщеря. Направила го е, след като дълго време чете подробности в интернет по темата както от български, така и от чужди сайтове.
Защо?
Този е въпросът, на който трябва да бъде намерен отговор, защото става дума за здравето и бъдещето на децата ни. Защо толкова малко родителите решават да поставят ваксина срещу HPV, чиято ефикасност е доказана научно и потвърдена в практиката?
Д-р Цеков припомня как години наред говорят по темата, организират множество форуми и толкова много организации са съпричастни. Казва още, че личните лекари, с които той контактува и разговаря, и препоръчват, и правят ваксината.
Очевидно обаче веригата се къса и е важно да се изясни къде.
Възможно е една от причините да е свързана с антиваксърските настроения, които са съществували винаги, но в последите години са особено агресивни, а пандемията от COVID-19 ги направи гръмогласни.
Страховете са също сериозен фактор, защото става дума за собственото ти дете. Не е тайна, че големият срив настъпи, когато имунизацията срещу рака на маточната шийка беше представена като причината за тежко автоимунно заболяване при момиче на 12 години. От този момент се промени и нагласата на обществото. Тогава, годината е 2015-а, ваксинационният обхват при 12-годишните е 2,68%. За сравнение през 2014-а той е 23,83%. Недоверието продължава дори когато специалистите разясниха, че няма връзка между ваксината и заболяването.
Явно този срив се преодолява трудно. Ситуацията трябва да се промени, но затова са нужни общите усилия на обществото, медицинските специалисти и здравните власти. Нужни са и координирани действия, за да се стигне до всеки.
>>>Великобритания се ангажира да елиминира рака на маточната шийка до 2040 г.
И точна информация. Например, че благодарение на ваксината случаите на рак на маточната шийка в държави като Швеция, дания, Великобритания, Португалия и Франция са намалели драстично. Проучване във Швеция, публикувано през октомври 2020 г. се фокусира между момичета и жени на възраст 10 и 30 години. Те биват проследявани от 1 януари 2006-а до 31 декември 2017 г. Анализът на резултатите показва, че много по-малко са случаите на рак при ваксинираните в сравнение с неваксинираните особено ако ваксината е поставена преди 17-годишна възраст. Рискът е, показват данните, 88% по-нисък.
За ваксината
Три са ваксините срещу HPV, регистрирани в Европа. Това са Gardasil, Gardasil 9 и Cervarix. В България те са включени в списъка с препоръчителни ваксинации.
В изпълнение на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка от 2021 г. се прилага Gardasil, която е срещу четирите най-разпространени типа на човешкия папилома вирус, а от есента на 2023-а е осигурена Gardasil 9. Тя вече е срещу деветте най-рискови типа на вируса.
Всяка от ваксините е преминала тестване за безопасност и ефективност в клинични изпитвания. Глобалният консултативен комитет за безопасност на ваксините постоянно извършва преглед на научните доказателства за безопасността на ваксините срещу HPV, които са резултат от изпитвания в различни държави. Няма установени сериозни или тежки нежелани реакции.
Най-честите нежелани реакции са подобни на тези от други ваксини – зачервяване на мястото, където е поставена инжекцията, сърбеж, болки в мускулите. Реакциите са временни.
Може ли да настъпи промяна
Възможна ли е промяна, която ще доведе до по-голям брой на ваксинираните момичета?
Отговорът не е еднозначен, но е сигурно едно. Тенденцията може да бъде преобърната и да се отлепим от дъното единствено с общи усилия. На първо място обаче е нужно здравните власти, лекарите и множество пациентски организации да подготвят и реално да осъществят информационна кампания. Но кампания не проформа, а наистина. С послания, които достигат до хората. С точна информация и данни, с желание да се отговори на всеки въпрос, на всички страхове и резерви. И това да се осъществява непрекъснато, а не кампанийно - за седмица или от време на време. Защото в противен случай ще продължаваме да бъдем на дъното по ваксинационен обхват и на първите места по заболеваемост и жертви от болест, която е напълно предотвратима благодарение на ваксините.
- Безплатна ваксина срещу рак на маточната шийка и за 13-годишните девойки
- Австралия може да е първата страна, премахнала човешкия папиломен вирус сред населението си
- И само една доза от ваксината срещу рак на маточната шийка е ефективна
- Държавата отпуска 2 млн. лева за ваксиниране от рак на шийката на матката
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21
Безплатна доставка за България!ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на кокоши трън у дома
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Домашни средства за премахване на брадавици
- Човешки папилома вирус (HPV)
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Изследване за човешки папилома вирус - human papillomavirus (HPV)
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Пневмококова ваксина
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
Коментари към Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка