Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка

Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка

от 25 апр 2024г., обновено на 09 апр 2025г.
Автор: Гергана Караилиева
Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Изключително нисък обхват на ваксината срещу човешкия папилома вирус, която предпазва от рак на маточната шийка
  • За 2023 г. ваксината е поставена на 1938 момичета
  • Съществува риск Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка да не бъде финансирана през 2025 г.
  • От 2023-а в България е осигурена Gardasil 9, която е срещу деветте най-рискови типа на вируса
  • Жертвите на рака на шийката на матката у нас са над 1000 на година
  • В Австралия, която прилага ваксината от 2005-а, жените, диагностицирани с рак на маточната шийка са под 4 на 100 000

 

Има риск националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка да не бъде финансирана през 2025 г. Затова алармира управителят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков. Програмата, която обхваща периода от 2021 г. до края на 2024 г. е насочена към момичета на възраст между 10 и 13 години.

През 2023 г. ваксина срещу човешкия папилома вирус ( HPV) е поставена на 1938 момичета. България е на дъното по ваксинационен обхват в сравнение с останалите страни, в които се прилага защита от папилома вируса и предпазване от рак на маточната шийка.

В същото време данните са безпощадни – всеки ден от рак на шийката на матката умират две българки на възраст между 25 и 35 години. Жертвите на заболяването у нас са повече от 1000 на година. За сравнение: В Австралия, която прилага ваксината от 2005 г. жените, диагностицирани с рак на маточната шийка са под 4 на 100 000.

Д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина

Защо е толкова нисък ваксинационният обхват през 2023 г. е въпрос, който очаква своя отговор. „Както и да анализираме резултатите, те говорят сами за себе си. Факт е, че ваксините не стигат до онези, за които са предназначени“, признава д-р Валери Цеков и се пита защо след като от години работят активно и полагат усилия да популяризират смисъла от ваксинацията и превенцията броят на възползвалите се е толкова малък.

„Защо продължаваме да имаме толкова смешно ниско покритие. Как човек да си обясни това, но и как да защити съществуването на програма, от която никой не се интересува“, се пита той. Изводът, който прави е, че очевидно не успяват да говорят на разбираем език и усилията им не стигат до сърцата и умовете на хората.

д-р Валери Цеков

Рискът от това програмата да не получи финансиране през 2025 г. е реален. Обяснимо е, например, финансовият министър, без значение кой ще бъде той, да попита защо да се отделят пари за нещо, към което обществото няма интерес.

„Държавата ще вземе решение въз основа на обществения интерес. Ако той липсва, то няма какво да се направи. Аз не казвам, че ще стане точно така, но е възможно. Правя предупреждението, за да подсетя родителите, че може да стане късно. Искам да ги разтърся и напомня, че нищо не е сигурно в бъдеще. Сигурно е, че програмата действа сега, сигурно е, че ще предпазят децата си. Който не го направи, ще трябва да живее със съвестта си, че е взел подобно решение“, споделя д-р Валери Цеков за своя опит да събуди хората. Напомня още и факта, че ваксината не е евтина и струва между 400 лв. и 500 лв., които не всеки може да си позволи, а благодарение на Националната програма ваксината е безплатна.

>>>Шотландия отчита нулев брой заболели от рак на маточната шийка при момичета, ваксинирани преди 14-ата година

Питам д-р Цеков дали могат да се ваксинират и момичета и жени. „До 40 години може. Ваксината е по-малко ефективна, но ще даде допълнителна защита. Колкото по-късно се сложи, толкова по-малък ще бъде ефектът. Научните данни показват, че тя е най-ефикасна в ниските възрасти. Тогава имунитетът е най-напрегнат и тя предпазва над 95% точно във възрастта преди срещата с папилома вируса и преди активния полов живот. Затова и програмата е за момичетата от 10 до 13 години.“

През 2025 г. за имунизация на момичетата между 10 и 13 години са осигурени 10 милиона лева, а през следващата 2026-а ще могат да се имунизират и момчетата. Министърът на здравеопазването Силви Кирилов съобщи, че предстои разширяването на Националната програма за ваксинопрофилактика на раковите заболявания, причинени от човешкия папиломен вирус. Екипът на ведомството е разработил и предлага две скринингови програми, които да бъдат част от Националния план за борба с рака и да се осъществят през 2025 г. Едната е за рака на маточната шийка, а другата за рака на дебелото черво.

Родителите

Повечето от родителите, с които разговарях, или вече са ваксинирали децата си, или се канят да го сторят.

Калина Петкова е от София, има дъщеря на 12 години и се кани до няколко месеца да й постави ваксината. Споделя, че се е запознала подробно с всичко, изчела е множество статии и вярва, че това е начин да предпази детето си. Според нея общопрактикуващите лекари не са особено активни.

ваксина срещу човешкия папилома вирус

Подобно е мнението и на друга майка, която живее в един от областните градове, както и на семейство лекари от малък град.

Повечето от родителите смятат, че говоренето по темата не е достатъчно. Убедени са, че е нужна достъпна и ясна информация, но и са на мнение, че личните лекари имат важна роля в тези процеси.

>>>HPV ваксината води до спад от близо 90% в случаите на рак на маточната шийка във Великобритания

„Именно те трябва не само да ни кажат, че има такава ваксина, но и да ни предоставят цялата информация, а дори и да ни убедят колко е важно и защо е добре да поставим ваксина на детето си“, споделя Стефка Иванова, която вече е имунизирала 13-годишната си дъщеря. Направила го е, след като дълго време чете подробности в интернет по темата както от български, така и от чужди сайтове.

Защо?

Този е въпросът, на който трябва да бъде намерен отговор, защото става дума за здравето и бъдещето на децата ни. Защо толкова малко родителите решават да поставят ваксина срещу HPV, чиято ефикасност е доказана научно и потвърдена в практиката?

Д-р Цеков припомня как години наред говорят по темата, организират множество форуми и толкова много организации са съпричастни. Казва още, че личните лекари, с които той контактува и разговаря, и препоръчват, и правят ваксината.

Очевидно обаче веригата се къса и е важно да се изясни къде.

Възможно е една от причините да е свързана с антиваксърските настроения, които са съществували винаги, но в последите години са особено агресивни, а пандемията от COVID-19 ги направи гръмогласни.

Страховете са също сериозен фактор, защото става дума за собственото ти дете. Не е тайна, че големият срив настъпи, когато имунизацията срещу рака на маточната шийка беше представена като причината за тежко автоимунно заболяване при момиче на 12 години. От този момент се промени и нагласата на обществото. Тогава, годината е 2015-а, ваксинационният обхват при 12-годишните е 2,68%. За сравнение през 2014-а той е 23,83%. Недоверието продължава дори когато специалистите разясниха, че няма връзка между ваксината и заболяването.

рак на маточната шийка

Явно този срив се преодолява трудно. Ситуацията трябва да се промени, но затова са нужни общите усилия на обществото, медицинските специалисти и здравните власти. Нужни са и координирани действия, за да се стигне до всеки.

>>>Великобритания се ангажира да елиминира рака на маточната шийка до 2040 г.

И точна информация. Например, че благодарение на ваксината случаите на рак на маточната шийка в държави като Швеция, дания, Великобритания, Португалия и Франция са намалели драстично. Проучване във Швеция, публикувано през октомври 2020 г. се фокусира между момичета и жени на възраст 10 и 30 години. Те биват проследявани от 1 януари 2006-а до 31 декември 2017 г. Анализът на резултатите показва, че много по-малко са случаите на рак при ваксинираните в сравнение с неваксинираните особено ако ваксината е поставена преди 17-годишна възраст. Рискът е, показват данните, 88% по-нисък.

За ваксината

Три са ваксините срещу HPV, регистрирани в Европа. Това са Gardasil, Gardasil 9 и Cervarix. В България те са включени в списъка с препоръчителни ваксинации.

В изпълнение на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка от 2021 г. се прилага Gardasil, която е срещу четирите най-разпространени типа на човешкия папилома вирус, а от есента на 2023-а е осигурена Gardasil 9. Тя вече е срещу деветте най-рискови типа на вируса.

човешки папилома вирус

Всяка от ваксините е преминала тестване за безопасност и ефективност в клинични изпитвания. Глобалният консултативен комитет за безопасност на ваксините постоянно извършва преглед на научните доказателства за безопасността на ваксините срещу HPV, които са резултат от изпитвания в различни държави. Няма установени сериозни или тежки нежелани реакции.

Най-честите нежелани реакции са подобни на тези от други ваксини – зачервяване на мястото, където е поставена инжекцията, сърбеж, болки в мускулите. Реакциите са временни.

Може ли да настъпи промяна

Възможна ли е промяна, която ще доведе до по-голям брой на ваксинираните момичета?

Отговорът не е еднозначен, но е сигурно едно. Тенденцията може да бъде преобърната и да се отлепим от дъното единствено с общи усилия. На първо място обаче е нужно здравните власти, лекарите и множество пациентски организации да подготвят и реално да осъществят информационна кампания. Но кампания не проформа, а наистина. С послания, които достигат до хората. С точна информация и данни, с желание да се отговори на всеки въпрос, на всички страхове и резерви. И това да се осъществява непрекъснато, а не кампанийно - за седмица или от време на време. Защото в противен случай ще продължаваме да бъдем на дъното по ваксинационен обхват и на първите места по заболеваемост и жертви от болест, която е напълно предотвратима благодарение на ваксините.

Национална програма за профилактика на ракови заболявания, причинени от човешкия папилома вирус 2025 - 2030 г.

На свое заседание на 9 април 2025 г. Министерският съвет прие Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешкия папилома вирус (HPV) - 2025 - 2030 г.

Стратегическата цел на програмата е да се намали заболеваемостта и смъртността от ракови заболявания, които причинява HPV. Тази цел ще бъде постигната като се увеличи броят на ваксинираните срещу човешкия папилома вирус както сред момичетата, така и сред момчетата.

От настоящата 2025-а от безплатната ваксина вече ще се възползват и момчета. За времето до 2028 г. ще могат да се ваксинират момчета от 10 до 13 години, а от 2029-а до 2030-а и тези на 14 г.

От 2028-а се разширява обхватът при момичетата, така че ваксина срещу HPV ще могат да си поставят и тези на възраст от 15 до 17 години. През 2029-а и 2030-а ще се имунизират и девойки от 18 до 21 години.

ваксина срещу човешки папилома вирус

Изпълнението на програмата започва след няколко седмици.

Главният държавен здравен инспектор подчерта, че ваксинацията срещу човешкия папиломавирус засяга хиляди семейства у нас.

"Губим по две жени на ден и това при положение, че има ваксина, а световният опит показва нейната ефективност", категоричен е доц. Ангел Кунчев, който даде пример с Австралия, Нова Зеландия, Нидерландия и Шотландия, където диагнозата "Рак на маточната шийка" вече не съществува.

Проф. Радка Аргирова, която е съучредител на Коалиция HPV, заяви, че приема случилото се като празник, защото:

"Най-после думата профилактика е изпълнена с истинско съдържание. Ваксинация срещу човешкия папиломавирус се прилага от 2006 г. Опитът в света показва, че това е една безвредна и изключително ефективна ваксина, която пази от много типове рак."

Онкогинекологът проф. Стефан Ковачев определи включването и на момчетата като изключително важна стъпка, защото по думите му HPV е най-честата сексуално-трансмисивна инфекция в света.

Още по темата:
  • Безплатна ваксина срещу рак на маточната шийка и за 13-годишните девойки Безплатна ваксина срещу рак на маточната шийка и за 13-годишните девойки
  • Австралия може да е първата страна, премахнала човешкия папиломен вирус сред населението си Австралия може да е първата страна, премахнала човешкия папиломен вирус сред населението си
  • В САЩ препоръчват тестване за HPV на всеки пет години В САЩ препоръчват тестване за HPV на всеки пет години
  • Фейсбук публикации твърдят, че HPV ваксината е опасна за здравето Фейсбук публикации твърдят, че HPV ваксината е опасна за здравето
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
51.90лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21
119.50лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 21

Нов
КОЛПОФИКС вагинален спрей гел 20 мл
58.00лв.

КОЛПОФИКС вагинален спрей гел 20 мл

Нов
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
49.99лв.

НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002

НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
228.00лв.

НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН

Безплатна доставка за България!
МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
17.90лв.

МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА

Коментари към Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
    www.framar.bg 
    на 14 May 2025 в 05:16
    Коментирайте "Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка"

НОВИНАТА е свързана към

  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Лечение на кокоши трън у дома
  • Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
  • Домашни средства за премахване на брадавици
  • Живот без болести, предотвратими напълно чрез ваксини
  • Човешки папилома вирус (HPV)
  • Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш
  • Изследване за човешки папилома вирус - human papillomavirus (HPV)
  • БЦЖ ваксина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1289 дни, 20 часа и 2 мин.

Продавам ваксината Туинрикс

преди 2652 дни, 16 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 8 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 8 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 8 часа и 39 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 8 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival