Физическата активност е в състояние да спаси хората от захарния диабет

Начин за лечение на захарния диабет, но без употребата на лекарства, откриват учените от Томския държавен университет в Русия. В хода на проведените от тях експерименти те успяват да спасят лабораторните мишки от заболяването с помощта на тичане. Екипът продължава да търси начините за лечение на диабета чрез спорт и в същото време да изучава механизма, по който се усвоява глюкозата при диабет тип 2.
Изследванията
Екипът от Факултета по физическа култура в Томския държавен университет изучава от три години начините, по които се развива захарния диабет. Проведените до момента опити показват, че физическото натоварване оказва положителен ефект и променя хода на заболяването.
Първият етап на изследванията продължава четири месеца. Провежда се с 240 мишки, които са отгледани по поръчка в Научноизследователския институт по фармакология и регенеративна медицина „Е. Д. Голдбърг“. При половината от мишките учените предизвикват изкуствено захарен диабет тип 2. Постигат го като в продължение на три месеца ги хранят по специален начин.
След това правят бягаща пътечка. В продължение на месец карат мишките да бягат на нея всеки ден.
Симулаторът, който е направен по поръчка и може да променя ъгъла на повдигане, скоростта и други параметри, има десет ленти, което позволява на 10 мишки да тренират едновременно.
„Експериментът се оказа доста труден, защото тренираха много групи. Някои мишки тичаха сутрин, други вечер. Имаше групи, които бягаха на ярка светлина или при пълна тъмнина. Създадохме тези условия умишлено, за да видим дали ще има разлика в резултатите“, казва Леонид Капилевич, ръководител на катедрата „Спортен и здравен туризъм и спортна физиология и медицина“ и пояснява, че светилната е стресов фактор за мишките.
През цялото време екипът следи и оценява различни показатели в експерименталната и в контролната група, сред които тегло, нивата на кръвна захар и други.
Изводите са, че вечерните тренировки са изключително ефективни за сваляне на теглото, докато сутрешното бягане понижава кръвната захар. „Уверихме се, че физическата активност може да бъде лек за диабета“, обяснява Леонид Капилевич.
Един от изводите е, че стресът е действал като фактор, който стимулира усвояването на глюкозата.
Търсят още и отговор на въпроса какво може да промени ситуацията и да накара мускулите да започнат да усвояват захарта. Оказва се, че това е протеина STAT3, за който предполагат, че отключва този процес. Тепърва предстои да изследват как поведението на молекулата се променя в съответствие с различните условия на обучението на мишките.
„Ако получените данни от мишките екстраполираме към човека, то времето за обучение се променя напълно, защото хората са активни през деня, а не през нощта. Това означава, че вечерните тренировки ще понижават нивата на кръвната захар, а сутрешните ще водят до отслабване“, разяснява Леонид Капилевич. Разбира се, за да бъдат потвърдени подобни резултати, ще трябва да се направи експеримент с доброволци.
Бъдещето на проучванията
Екипът планира нови изследвания, които този път ще са насочени към по-задълбоченото изследване на STAT3 и на други протеини. Този път целта е да се установи кои протеини трябва да бъдат засегнати, за да може да се контролира метаболизмът на захарта при пациенти със захарен диабет. Вторият етап на проучванията започва през април 2022 г. и ще приключи до края на 2023 г.
„Основната идея на изследванията ни е да се намери лек за диабета. Затова е нужно да изследваме не само мускулите, но и промените в черния дроб, мастната тъкан и панкреаса, тъй като диабетът причинява допълнително увеличаване на теглото. Задачата ни е да разберем механизмите на метаболитния контрол“, чертае бъдещите планове Леонид Капилевич.
Учените от Томския държавен университет насочват усилията си към диабета, защото данните за заболеваемостта в света са стряскащи. Според СЗО ако през 1980 г. хората с диабет в света са били 108 000 000, то през 2014-а те са вече 422 000 000. Над 95% от тях са с диабет тип 2. Тревожно е, че в последните години все по-често от него страдат и децата.
Първите проучвания на екипа са публикувани в списанието Frontiers in Phusiology и получават висока оценка.
-
Приемът на ниски дози аспирин намалява риска от диабет тип 2 до 15%
-
Революционно лечение може да сложи край на ежедневните инжекции инсулин при болни от диабет тип 1
-
Антибиотици и лекарства за диабет ще бъдат изписвани само с електронна рецепта
-
Обучени кучета ще разпознават промяна в нивата на кръвната захар на своите стопани
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ 30 мл
СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1
Безплатна доставка за България!ГЛИКОРАВНИН капсули 425 мг * 30 МИРТА МЕДИКУС
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.
МАГНАЛАБС ДИАПРЕС капсули * 30
ДИАБЕТИЧЕН ДЕСЕРТ СИНЕМОРЕЦ
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Инсулин и HOMA-индекс
- Диабет
- Повишена кръвна захар сутрин
- Коприва
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- ACE инхибитори
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
Коментари към Физическата активност е в състояние да спаси хората от захарния диабет