Хиляди протестират в Китай срещу COVID стратегията на управляващите
От 25 ноември 2022 г. десетки хиляди протестират в различни градове на Китай, сред които столицата Пекин, Шанхай, Ухан и Кантоня, срещу политиката на управляващите за нулев COVID.
Протестите
Началото на протестите поставя смъртта на десет души при пожар в Урумчи. Изходите на сградата са заключени с катинари, заради политиката за нулев COVID-19. Хората живеят в изолация повече от три месеца,затова и основното искане на 25 ноември 2022 г. е да бъде сложен край на блокирането.
Протестите обхващат над осем от градовете в страната. Протестиращите държат бели листове в ръцете си. Един от тях казва пред агенция Ройтерс, че белият лист представлява всичко, което искат да кажат, но не могат. Мъжът признава, че е на улицата, за да отдаде почит на жертвите от пожара, но и да каже като всички останали: „Искаме отново да живеем нормален живот и да си върнем достойнството“.
Според наблюдатели и кореспонденти на различни световни медии в Китай подобно общонационално движение не е имало от 1989 г. Демонстрациите на 26 и 27 ноември обаче придобиват и политически акцент. Специалният пратеник на „Льо Монд“ Фредерик Льометр пише: „Чухме следните призиви - „Си Дзинпин, подай оставка“, „Спрете доживотното президентство“, „Върнете ни киното, спрете цензурата“ и „Нямаме нужда от тестове, а от свобода“. И навсякъде тези бели листове хартия в ръцете, които са символ на една страна, която не може да напише това, което иска, но мисли за него“.
Рано сутринта на 28 ноември няколко хиляди души се събират на един от околовръстните пътища в столицата Пекин и отказват да се приберат. Демонстрациите продължават.
Видеоклипове показват стотици китайци в Ухан, които разбиват металните барикади и преобръщат палатките, в които се извършва тестването.
Защо китайците са недоволни от подхода за нулев COVID-19
Стратегията на властта в Пекин за справяне с пандемията, наречена нулев COVID-19, е изключително твърда и рестриктивна. Целта е вирусът SARS-CoV-2 да бъде елиминиран напълно. Дори след като става ясно, че вирусът еволюира, управляващите в Китай не се отказват от стратегията си, убедени, че най-уязвимите трябва да бъдат защитавани. Много голяма част от китайците над 80 години не са ваксинирани и затова трябва да бъдат защитени, казват властимащите.
>>>Китай затваря изцяло финансовия си център Шанхай заради увеличените случаи на COVID-19
Според политиката за нулев COVID-19 местата, на които има потвърдени случаи, биват блокирани. Хората с положителен тест биват отвеждани в карантинни центрове, а всички живеещи в близост до тях са подлагани на масово тестване и на изключително строги ограничения. Затворени са в домовете си и нямат право да ги напускат. В тези райони са затворени и всички предприятия и учебни заведения. Транспортът е спрян. Навсякъде са издигнати барикади.
По данни на здравните власти броят на заразените на ден надхвърля 40 000 души. Под карантина в момента са 1 800 000 китайци.
Реакцията на властта
На 27 ноември полицията в Шанхай арестува протестиращите. Задържан е и журналист от ВВС, който обаче е освободен след няколко часа. Анализатори смятат, че властите очевидно се притесняват да предприемат по-твърди мерки. Според експерта по Китай от Кеймбридж Уилям Хърст управляващите изчакват и се надяват, че всичко ще отмре до няколко дни.
Специалистът по политически науки от Университета в Йейл Дан Матингли смята, че демонстрациите ще окажат сериозен натиск върху Китайската комунистическа партия да реагира. „Напълно възможно е един от отговорите да бъдат репресии и арести“, казва той.
>>>Китай затяга ограниченията срещу COVID-19
Междувременно се правят опити да бъдат премахнати публикации, изображения и видеоклипове от популярните в страната платформи Weilo WeChat. До неделя сутринта е блокиран хаштагът „Упражнение с бял лист“, а един от потребителите на мрежата пише по този повод „Ако се страхувате от празен лист хартия, значи сте слаб“.
Заместник-регионалният директор на „Амнести интернешънъл“ Хана Йънг коментира ситуацията в Китай така: „Тези безпрецедентни протести показват, че хората са на края на своята толерантност към прекомерните ограничения заради COVID-19. Китайското правителство трябва незабавно да преразгледа своите политики и да гарантира, че те да пропорционални на заплахата. Всички карантинни мерки, които представляват заплаха за личната безопасност и ограничават ненужно свободата на движение трябва да бъдат преустановени.“
- „Системата ни убива“: Хората с увреждания са обречени на мизерия!
- Управлението на пандемията от COVID-19 в Китай е обект на нарастващи протести особено в Шанхай
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- За честта на съсловието и смъртта на Даная
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СТАРИННА КИТАЙСКА ПОЕЗИЯ - ШАМБАЛА
ТРАКТАТИ ЗА ВОЕННОТО ИЗКУСТВО - СУНДЗЪ, УДЗЪ - ШАМБАЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Акупресура
- Лотосови крака – ужасяваща китайска традиция, оцеляла до днес
- Въздействие с мокса (Су-джок терапия)
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Акупунктура
- Рейки - древното лечителско изкуство на Микао Усуи
Коментари към Хиляди протестират в Китай срещу COVID стратегията на управляващите