Управлението на пандемията от COVID-19 в Китай е обект на нарастващи протести особено в Шанхай
Драстичните ограничения заради COVID-19, наложени в икономическата столица на Китай, Шанхай, провокират недоволството на нейните 25 000 000 жители.
Локдаунът в Шанхай
От края на март 2022 г. в Шанхай са въведени изключително строги мери, а от началото на април в града е въведен пълен локдаун. Действията са предприети заради високият брой на заразени с COVID-19 – няколко десетки хиляди на ден.
За последното денонощие новите случаи на COVID-19 в Шанхай са 22 248.
На 18 април 2022 г. кметството в града съобщава за три смъртни случая. Хората са в напреднала възраст и имат придружаващи заболявания, се казва в изявление, публикувано в социалните мрежи.
Предишните два смъртни случая са от средата на март в североизточната провинция Джилин. Независимо от високия ръст на заразените, броят на починалите заради вируса на SARS-CoV-2 е малък, особено в сравнение с другите държави. От началото на пандемията през 2019-а до момента са починали 4641 китайци.
Тъй като решението на властите е всеки с положителна проба да бъде поставян в изолация, в полева болница с 40 000 легла е превърнат националния конгресен и изложбен център в Шанхай.
Недоволството
Драстичните мерки, наложени в Шанхай, които са следствие на политиката на Китай за нулев COVID-19, провокират вече недоволството не само на жителите на финансовия център на азиатската държава, но и на китайци от други райони.
Видеоклипове в социалните мрежи показват сблъсък между жители на Шанхай и служители на реда. Оказва се, че част от хората биват принуждавани да предоставят домовете си за карантинни помещения за заразените с коронавирус.
Не по-малко е недоволството заради недостига на храна и вода. Очевидно властите трудно организират начина на доставки на хранителни продукти. Шанхайците се противопоставят остро и на мерките, според които децата, заразени с COVID-19, биват разделяни от родителите си. От общинската здравна служба уточняват, че родител може да бъде с детето си и да се грижи за него само ако и той е заразен. В противен случай детето ще бъде отделено от родителите си. В социалните мрежи се появяват коментари, че това е нехуманно, а властите биват обвинявани, че нарушават основни права.
Независимо от опитите на властта да изтрие всички видеоклипове от социалните мрежи, които показват сцените на напрежение между хората и полицията, мнозина китайци успяват да ги публикуват отново.
Икономическите последици
Наложеният принцип на нулева толерантност към COVID-19 създава сериозни проблеми за икономиката на Китай. Особено явни са пораженията върху транспорта. Нарушените вериги за доставки водят до застой в много от предприятията. В следствие на драстичните мерки в различни райони на страната, властите отчитат намалено потребление, сериозен спад в сектора на технологиите и на недвижимите имоти. През март продажбите на дребно са понижени с 3,5%.
Все по-тежки икономически последици за цялата страна има и затварянето на Шанхай. Повече фабрики са затворени, защото нито могат да получават нужните им материали и части за производство, нито са в състояние да пласират продукцията си.
Дан Уанг, главен икономист на банка в Хонгконг, коментира, че Шанхай е много важен индустриален център – и за готови продукти и за високотехнологични компоненти за различни индустрии. Като се прибави факта, че е изключително важен финансов център, то пълното затваряне има сериозни последици и за него, и за цялата страна, казва икономистът.
Защо Китай не облекчава мерките
Логичният въпрос е защо Китай не пристъпва към разхлабване на мерките, подобно на останалите държави, които вече го направиха и разчита на драконовски мерки и масово тестване.
Един от отговорите дава китайското Министерство на здравеопазването, според което облекчаването на мерките ще доведе до претоварване на здравната система и може да стане причина за милиони смъртни случаи. Една от причините, изтъкват от ведомството, е, че процентът на ваксинация сред възрастните хора остава нисък – едва половината от хората над 80 години са получили бустерна доза.
Мнозина експерти откриват и политически съображения. Те са свързани с желанието на китайския президент Син Цзинпин да получи трети поред мандат начело на Китайската комунистическа партия.
Проф. Линет Онг, специалист по политически науки в канадския Университет в Торонто, определя 2022-а като много чувствителна и решаваща за режима година. Според проф. Онг Китай поставя винаги огромен акцент върху социалната стабилност, а здравната криза би била изключително разрушителна в този контекст.
В този смисъл управлението на кризата COVID-19 е както здравно, така в по-голяма степен политическо.
Продукти свързани с НОВИНАТА
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СТАРИННА КИТАЙСКА ПОЕЗИЯ - ШАМБАЛА
ТРАКТАТИ ЗА ВОЕННОТО ИЗКУСТВО - СУНДЗЪ, УДЗЪ - ШАМБАЛА
ГРАДИНАТА С КАМЪНИТЕ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
АМПУЛИ ЖЕН ШЕН ЗА КОСА * 12
ИДЗИН: КЛАСИЧЕСКА КИТАЙСКА КНИГА НА ПРОМЕНИТЕ - ЮЛИАН ЩУЦКИЙ
НОВИНАТА е свързана към
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Акупресура
- Лотосови крака – ужасяваща китайска традиция, оцеляла до днес
- Въздействие с мокса (Су-джок терапия)
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Акупунктура
- Рейки - древното лечителско изкуство на Микао Усуи
Коментари към Управлението на пандемията от COVID-19 в Китай е обект на нарастващи протести особено в Шанхай