Китайски експерти признават, че ваксините им са с ниска ефективност
Експерти от Центъра за превенция и контрол на заболяванията в Китай признаха, че разработваните от страната ваксини срещу коронавирус предлагат ниска степен на защита, като обмислят комбинирането им, за да повишат тяхната ефективност.
Китай достави милиони дози от препаратите в различни краища на света и същевременно разчита на тях при провеждането на своята масова ваксинационна програма.
Обмисля се комбинация между няколко китайски ваксини
По време на конференция в събота директорът на китайския център за превенция и контрол на заболяванията Гао Фу призна, че има още какво да се желае по отношение ефективността на ваксините: „Ангажирали сме се да решим проблема и обмисляме дали да не комбиниране няколко препарата с различен производствен процес.“
Фу изтъкна предимствата на иРНК ваксините на „Pfizer“/ „BioNTech“ и „Moderna“, които засега се оказват с най-висока степен на защита.
Месеци по-рано методът, по който са създадени, бе обект на полемика, а резултатите бяха поставени под съмнение.
В съобщение до „Associated Press“ миналата седмица експертът разисква темата за „ефективността на ваксините, но в световен мащаб, не конкретно на китайските разработки.“ На въпроса кои ваксини има предвид той не пожела да отговори.
По-късно самият директор отрече да е твърдял, че конкретно китайските ваксини имат нужда от подобрение и подчерта, че става дума за ваксините като цяло.
Преди време властите в Пекин опитаха да всеят смут по отношение ефективността на препарата на „Pfizer“/ „BioNTech“, за чието разработване е използват генетичен код, наречен информационна РНК.
Китай разработва иРНК ваксина срещу COVID-19
Здравните власти в страната не пожелаха да коментират изказването на Гао Фу, а друг служител на Центъра за превенция и контрол на заболяванията съобщи, че екип от учени вече работи по създаването на иРНК ваксина. Експертът Уанг Хуакинг споделя, че „иРНК ваксини, върху които се работи в Китай, вече се изпитват клинично, но е рано да се посочи кога биха могли да се използват.“
Според експертите комбинираното прилагане на ваксини има потенциала да повиши ефективността им. Британски изследователи разглеждат възможността за съчетаване на ваксината на „Pfizer-BioNTech“ и „AstraZeneca.“
В края на презентацията си по време на конференцията Гао още веднъж изтъкна достойнствата на иРНК ваксините и призова да се въведат иновации в проучванията, свързани с тяхното разработване.
Атаките на Китай срещу иРНК ваксините
„Не можем да пренебрегнем ползите на иРНК ваксините за здравето на всеки човек. Само защото сме създали няколко препарата, не означава, че трябва да подценяваме иновативната технология.“ По-рано експертът от Агенцията за превенция и контрол на заболяванията изрази съмнение относно действието на този вид ваксини, а през декември заяви, че не може да каже какви точно са негативните им ефекти, защото за първи път се прилагат върху здрави хора. Тогава той заяви, че „има известни притеснения, свързани с тяхната безопасност.“
Китайските държавни медии и популярни блогове на здравна и научна тематика също предупредиха за възможни рискове и ниска ефективност на ваксината на „Pfizer-BioNTech“, въпреки че мащабните клинични изпитания и масовата ваксинация в САЩ доказаха обратното.
Китайските ваксини срещу коронавирус
Към момента Китай използва 5 ваксини срещу коронавирус в своята масова имунизационна кампания, като три от тях са с неактивен вирус – на компаниите „Sinovac“ и „Sinopharm“, едната е с еднократен прием – „CanSino“, а другата е създадена съвместно от колегите на Гао Фу и „Anhui Zhifei Longcom.“ Ефективността им варира между 50% и 79%, въз основа на докладите от самите разработчици. Ваксината на Центъра за превенция и контрол на заболяванията получи бързо разрешение за употреба преди месец, но все още няма официални данни за нейната ефективност.
Продуктите на „Pfizer“ и „Moderna“, които основно се разпространяват в развитите страни, постигнаха защита от 95% срещу коронавирус, сочат изследванията.
Към 2 април 2021 г. около 34 милиона души в Китай вече са ваксинирани с двете дози на китайските препарати, а 65 милиона – с една, твърди Гао.
В световен мащаб експертите по обществено здраве заявиха, че всяка ваксина със защита над 50% е достатъчно добра и много правителства чакаха с нетърпение китайските разработки, след като богатите държави изкупиха дозите на „Pfizer“ и „Moderna.“ На 9 април 2021 г. генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че, докато 1 от 4 души в развитите страни получава ваксина, то съотношението в по-бедните е едва 1:500.
Пандемията от коронавирус избухна в централен Китай в края на 2019 г. За първи път китайски учени успяват да отговорят адекватно на световна здравна криза и да предложат решение.
Ваксините, разработени от частната „Sinovac“ и държавната „Sinopharm“ представляват най-големия дял от доставените извън страната препарати срещу COVID-19, включително в Мексико, Турция, Индонезия, Унгария и Бразилия.
Липса на прозрачност и данни от клиничните изпитания на китайските ваксини
И макар че много хора по света вече са ваксинирани с тях, компаниите са критикувани за липсата на прозрачност и официално съгласувани и публикувани данни от финалната фаза на клиничните изпитвания.
Препаратът на „Sinovac“ например събуди съмнения, след като експерти наблюдаваха различна степен на ефективност по време на изпитанията в различните страни, която се движеше в широк диапазон – от 50% до 83%. Говорителят на компанията Лиу Пейченг потвърди, че са постигнати различни нива на защита, но също така спомена, че това може да се дължи на възрастта на участниците, щама на коронавируса и много други фактори.
Пекин все още не е одобрил нито една от ваксините, разработени от чуждестранни компании.
Според говорителя на „Sinovac“ резултатите от изследванията сочат, че е възможно „степента на защита да е по-висока“, ако 14-дневният интервал между двата приема бъде удължен. Той обаче не уточни дали подобна промяна може да се превърне в стандарт.
medicalxpress.com/news/2021-04-chinese-vaccines-effectiveness
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СТАРИННА КИТАЙСКА ПОЕЗИЯ - ШАМБАЛА
ТРАКТАТИ ЗА ВОЕННОТО ИЗКУСТВО - СУНДЗЪ, УДЗЪ - ШАМБАЛА
ГРАДИНАТА С КАМЪНИТЕ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
АМПУЛИ ЖЕН ШЕН ЗА КОСА * 12
ИДЗИН: КЛАСИЧЕСКА КИТАЙСКА КНИГА НА ПРОМЕНИТЕ - ЮЛИАН ЩУЦКИЙ
НОВИНАТА е свързана към
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Акупресура
- Лотосови крака – ужасяваща китайска традиция, оцеляла до днес
- Въздействие с мокса (Су-джок терапия)
- Акупунктура
- Рейки - древното лечителско изкуство на Микао Усуи
- Акупресура
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
Коментари към Китайски експерти признават, че ваксините им са с ниска ефективност