Китай в готовност за масова ваксинация срещу коронавирус
Китай изготвя поръчки за експериментални, разработени в страната, коронавирусни ваксини, макар здравните власти все още да не са се произнесли каква е тяхната ефективност и как ще бъдат доставени до всички 1,4 милиарди жители на Китай.
„Компаниите разработчици ускоряват хода на финалните изпитвания“, заяви външният министър на страната по време на среща на ООН в началото на декември.
Същевременно Великобритания одобри спешната употреба на ваксината на „Pfizer“ и всички по веригата се мобилизираха да я разпространят възможно най-бързо.
Макар да няма финално разрешение за използване, експерименталните китайски ваксини бяха поставени на повече от 1 милион здравни работници и не само, които са най-силно застрашени от инфекция. Очаква се фармацевтичните компании да разкрият каква е тяхната ефективност и възможните странични ефекти.
5 китайски ваксини срещу коронавирус са подложени на клинични изпитвания по света
Прохождащата фармацевтична индустрия на Китай изпитва поне 5 свои ваксини от 4 производителя зад граница, в над 10 страни като Русия, Египет и Мексико. Дори да се окажат ефективни и безопасни, експертите смятат, че процесът на одобрението им в САЩ, Европа, Япония и други добре развити държави ще се окаже твърде сложен и бавен, за да бъдат използвани там. Китайското правителство увери, че техните продукти ще бъдат достъпни за развиващите се страни и за целта търсят желаещи, които да ги закупят.
Ваксината срещу COVID-19 на „Sinovac“/ „Sinopharm“
На 6.12.2020 г. 1,2 милиона дози от ваксината на китайската компания „Sinovac“ пристигна в Индонезия.
Президентът Джоко Уидодо заяви: „Благодарни сме на Господ, че ваксината вече е при нас, за да можем веднага да предприемем мерки за ограничение разпространението на коронавируса.“
На територията на Китай има един водещ разработчик – националната фармацевтична група „Sinopharm.“ През ноември ръководството й съобщи, че е подало документи за финално одобрение на ваксината им. Други продукти вече са получили разрешение за спешна употреба върху служителите на първа линия в борбата с COVID-19.
По време на среща с фармацевтичните компании вицепремиерът Сун Чунлан заяви: „Трябва да имаме готовност за мащабно, масово производство.“
Сун, който следи развитието на пандемията в страната от самото й начало, посети една от дъщерните фирми на групата „Sinopharm“ в Пекин – „Sinovac“, както и научна лаборатория под ръководството на Националната служба за медицински продукти, регулаторният орган, издаващ разрешенията за използване на всеки нов продукт.
Предстои изготвяне на план за ваксиниране на китайското население
Правителството трябва да изготви и оповести план за ваксинация на населението, като според вицепремиера още през настоящия месец декември ваксина трябва да получат здравните работници на първа линия и най-рисковите групи от хора.
Компаниите разработчици в Китай прилагат по-традиционни техники, за разлика от своите колеги на запад. Те изтъкват, че техният продукт може да се съхранява при температура от 2 до 8°С, което е голямо предимство предвид факта, че ваксината на „Pfizer“ изисква много ниски температури – около -70°С.
Стои отворен и въпросът как ще се организират доставките и разпространението в цялата страна.
Здравни експерти са изненадани от решението на Китай да използва експериментална все още ваксина, при това в такива широки мащаби, тъй като ситуацията в страната изглежда овладяна към момента.
Китай може да произведе 610 милиона дози от коронавирусната ваксина
По-рано компетентните органи в Китай оповестиха, че компаниите имат капацитета да произведат 610 милиона дози до края на 2020 г. и още до 1 милиард дози през следващата година.
Какви мерки предприеха китайските провинции?
Местното управление на провинция Дзянсу, с административен център град Нанкин, издаде документ за спешна употреба, с който официално разрешава ваксинацията с ваксините на „Sinovac“ и “Sinopharm.“
Властите в друга китайска провинция – Съчуан, разположена в западната част на страната и с близо 85 милиона души население, обяви на 30.11.2020 г., че вече са започнали закупуването на ваксини.
Престижна медия в провинция Анхуей, югоизточно от Пекин, публикува информация, че местният граждански съвет е пуснал анкета, за да се разбере дали населението желае да бъде ваксинирано.
Провинциите Съчуан и Анхуей разкриха, че една ваксина, чиято дозировка е двукратна, ще струва общо 60 долара.
Ваксините на „Sinovac“ и „Sinopharm“ бяха одобрени за спешна употреба още през юли.
През октомври провинция Джъдзян, разположена южно от Шанхай, предложи ваксиниране на гражданите след получаване на същото разрешение за спешна употреба. Властите заявиха, че първите ваксинирани ще бъдат високо рисковите групи.
Месец по-късно секретарят на комунистическата партия, който отговаря за въпросите, свързани с компанията „Sinopharm“, съобщи, че почти милион китайци вече са получили ваксината.
През септември изпълнителният директор на „Sinovac“ разкри, че 3 000 от служителите й вече са били ваксинирани. По негови думи компанията е осигурила десетки хиляди дози за град Пекин.
Клиничните изпитвания на „Sinopharm“ се провеждат в 10 държави, включително ОАЕ, Египет, Йордания, Перу и Аржентина, и включват близо 60 000 доброволци. В Китай са създадени две научни лаборатории, способни да произведат 200 милиона дози годишно.
Дъщерната компания „Sinovac“ изпитва ваксината си в Бразилия, Турция и Индонезия. По последни данни, публикувани в престижното научно списание „The Lancet“, продуктът води до изграждане на нива на антитела, по-ниски от тези, които преболедувалите от COVID-19 сами си произвеждат. Плановете на компанията са да произведе няколкостотин милиона дози до февруари или най-късно март 2021 г.
Ваксината на китайската компания „CanSino“
Друг не толкова известен разработчик – „CanSino“ тества своята ваксина в Русия, Пакистан и Мексико и същевременно търси партньори в страните от Латинска Америка. Тя също има разрешение за спешна употреба и бе поставена на служители на китайската армия. За нейното създаване учените използват безопасен аденовирус, който да пренесе генетичния материал до човешките клетки, за да се предизвика имунен отговор.
Четвърта компания, която работи върху коронавирусна ваксина, е „Anhui Zhifei Longcom Biologic Pharmacy Co.“ Тя провежда своите клинични изпитания в Китай.
https://medicalxpress.com/news/2020-12-china-large-scale-rollout-coronavirus-vaccines
Източник: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТИЛОВЕ И ШКОЛИ УШУ - ИВАЙЛО ИВАНОВ
ТРАДИЦИОНЕН ШАОЛИН ЦЮАН ТОМ II - ЮЖЕН ШАОЛИН
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СТАРИННА КИТАЙСКА ПОЕЗИЯ - ШАМБАЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Акупресура
- Лотосови крака – ужасяваща китайска традиция, оцеляла до днес
- Въздействие с мокса (Су-джок терапия)
- Акупунктура
- Рейки - древното лечителско изкуство на Микао Усуи
- Акупресура
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
Коментари към Китай в готовност за масова ваксинация срещу коронавирус