162-а души от изследваните с 3844 теста са с положителни проби за COVID-19 на днешния 27 август 2020-а
Данните от информационната система показват, че новите случаи от COVID-19 са 162 след направени 3844 теста. В процентно изражение това са 4,2% от изследваните през последното денонощие. Общо 15 751 са заразените до момента.
Много висок ръст на загубилите битката през последните 24 часа. Починалите са 14. В същото време излекуваните са 149, с тях общият брой на преборилите коронавирусната инфекция става 10 750.
София, Благоевград, Пловдив, Пазарджик и Варна са областите с най-много заразени. Само две са областите, в които няма установен нито един случай на COVID-19 и това са Видин и Габрово.
COVID-19 в България
Благоевград продължава да бъде областта с постоянно висок ръст на заболелите. До момента 1279 души са заразените с COVID-19. За последното денонощие са констатирани 22 нови случая, които са от Благоевград, Петрич, Сандански и Гоце Делчев. След установена положителна проба на лекар в клиника „Лайф“ в Благоевград преди ден, тя беше затворена за пълна дезинфекция. Взети са проби на целия персонал. Лекарят е под карантина за 14 дни. И за още един заразен лекар, настанен в софийска болница, съобщават регионалните медии. Става дума за крадиолога от болница „Пулс“ д-р Вакльов, син на починалия преди дни от COVID-19 общопрактикуващ лекар д-р Муса Вакльов. Предполага се, че медикът се е заразил докато е лекувал хората с коронавирусна инфекция от огнището в шивашкия цех в Разлог и е предал заразата и на сина си.
31 са работниците с положителни тестове за COVID-19 в ямболското мебелно предприятие, което е поредното огнище на заразата. Малко над 80 са хората, работещи във фирмата, която вече е затворена и се дезинфекцира. Продължава тестването на останалите служители. С COVID-19 са и двама служители на пожарната в града. PCR тестовете, направени на колегите им, са отрицателни. Общо 327 са заразените в Ямбол до момента. Малко над 60 души се лекуват в домовете си, петима са хоспитализирани, под карантина са над 115 мъже и жени.
За пореден път общопрактикуващите лекари у нас поискаха да имат възможност да издават направления за PCR тестове. От сдружението им настояват и да бъдат обособени пунктове за вземане на проби за коронавирусна инфекция в поликлиниките. Според личните лекари това е наложително, като се има предвид, че идва времето на сезонните грипове през есента и зимата, а обстановката е достатъчно усложнена.
Проф. Николай Витанов от БАН, който ръководи екипа за анализи и прогнози, заяви пред bTV, че един от най-лошите възможни варианти на развитието на епидемията в България е, в края на септември ръстът на заразените да достигне 25 000 души, а починалите да са 800. Броят на заразените може да е по-малък, само ако хората спазват стриктно противоепидемичните мерки, категоричен е ученият, който дори смята, че те трябва да бъдат доста по-сериозни.
Имунологът академик Богдан Петрунов твърди, че няма основание да се смята, че пандемията затихва и краят й е далеч. Особено тежък ще бъде периодът, в който COVID-19 ще се смеси с грипа, защото различаването на коронавируса от останалите вирусни инфекции не е никак лесно, тъй като имат общи симптоми. Акад. Петрунов подчерта, че е много важно да се спазват мерките.
От вчера българските граждани, които влизат в Сърбия, трябва да имат отрицателен PCR тест, който са направили не по-късно от 48 часа преди тръгването си. Сръбското правителство засили контрола на всички гранични пунктове заради завръщането на туристите от лятна ваканция от страни, където броят на заразените нараства. Мерките са за държави с неблагоприятни епидемични условия и, освен България, в групата влизат още Северна Македония, Хърватия и Румъния.
От своя страна управителят на НЗОК проф. Петко Салчев съобщи пред БНТ, че до момента за лечението на COVID-19 у нас са изплатени 4 453 000 лв. Пандемията е провокирала намаление на дейността в болниците около 2,6% 3%, а в поликлиниките до 4%. Най-сериозен е проблемът при зъболекарите, където става дума за намаление от 30%. Проф. Салчев беше категоричен, че средствата в Касата са достатъчни, въпросът е да се харчат разумно. На ден НЗОК плаща между 2300 и 2500 PCR теста.
COVID-19 по света
24 344 815 са вече потвърдените случаи на COVID-19 в света. Данните от Университета „Джон Хопкинс“ показват, че смъртните случаи са 829 778. Над 16 670 000 са оздравелите.
Във Франция изпълнителната власт затяга правилата, но и се грижи да не настъпи паника сред французите. Постоянството на вируса SARS-CoV-2 и страхът от втора вълна са основните предизвикателства пред правителството и президента. От една страна, те предприемат рестриктивни мерки, задължителни в борбата с коронавируса, а от друга – насърчават французите да възобновят нормалния си живот, за да не бъде допуснат отново срив в икономиката.
Френският министър-председател Жан Кастекс заяви, че епидемията се възобновява навсякъде в Европа, но няма нужда от паника, защото ситуацията през август не е като през април, независимо от по-високия брой на новозаразени през последните седмици. Според Жан Кастекс проблемът е, че страната потъва заради нарушената и спряна дейност. Французите приемат и икономическата, и социалната криза, в която страната е потънала, като много по-опасни от здравната, породена от COVID-19, категоричен е френският премиер-министър. Хората трябва да се върнат на работа, да преоткрият социалния и културния живот като едновременно с това се пазят и защитават, каза още Кастекс пред медиите и призова французите да го сторят.
Действията на управляващите са насочени към недопускането на същите щети, които причиниха затварянето на хората, изолацията и бариерите.
В част от районите в страната вече действат по-строги правила, като например задължителното носене на маска и на открито, и на закрито и по-ранното затваряне на ресторанти, барове и хранителни магазини. Същите ще бъдат въведени до края на тази седмица и в столицата Париж, тъй като там вирусът също циркулира активно.
Очаква се на 3 септември да бъде представен и планът за възстановяване. Неговата цел е да ускори процеса на възстановяване на френската икономика в рамките на следващите две години. 100 милиарда евро ще бъдат вложени за това. От тях 40 милиарда ще бъдат за реиндустриализация, а 20 милиарда за намаляване на данъците върху производството. Отделени са още милиарди за промишлеността, енергийното обновяване, транспорта.
20 милиарда евро ще бъдат инвестирани в подкрепа на младите хора, техните умения и навлизането им на пазара на труда. Същата сума е предназначена и за представителите на най-уязвимите групи в обществото, които ще получат пари, за да могат да живеят без притеснения.
За последното денонощие в Русия са установени нови 4 711 нови случая на заразени с вируса на SARS-CoV-2, с които общият брой на руснаците с COVID-19 става 975 576. 16 804 са жертвите на заразата, а 792 561 са излекуваните до момента там. Над 35 400 000 са направените тестовете от началото на пандемията. Според руския щаб за борба с коронавируса в последните 12 дни увеличението на случаите не надвишава 0,5% на ден.
Един от безспорно най-авторитетните изследователски институти в Русия Научноизследователският институт за ваксини и серуми „И. И. Мечников“ отправи предложение към Китай за съвместна работа и общи изследвания за изучаване механизма на действие на COVID-19 и за лекарства срещу болестта. Вече е подписан и меморандум за сътрудничество с Института по микробиология на Китайската академия на науките за създаването на обща лаборатория за изследване на COVID-19.
Нови двама души са с потвърдена за втори път диагноза COVID-19. След случая на 33-годишния мъж от Хонконг, сега жена от Белгия и възрастен мъж от Нидерландия са заразени отново. Първото боледуване на белгийката е било през март, а сега е заразена с щам, различен от първия. И в трите случая повторното заразяване е с щам, който не е като този от първата инфекция. Според вирусолзите най-вероятно ще има и други подобни случаи. Вирусите мутират, а това значи, че бъдещата ваксина ще трябва да се преработва много често.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, regiona.bg, delnik.net, btv.bg, bnt.bg, стопкоронавирус.рф, lefigaro.fr, coronavirus.jhu.edu
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 162-а души от изследваните с 3844 теста са с положителни проби за COVID-19 на днешния 27 август 2020-а