2 години затвор за родители в Гърция, отказващи да пускат децата си на училище заради COVID мерки
Министерствата на образованието и религиозните въпроси и на правосъдието внесоха в гръцкия парламент законодателна промяна. Според нея родители или настойници, които не изпращат децата си на училище, защото не приемат противоепидемичните мерки, въведени за справяне с COVID-19, са заплашени от глоба и затвор до две години.
Законодателната промяна
Предложението за санкции е част от законопроект на Министерството на правосъдието.
Допълнението е в частта, която регламентира, че посещението на детска градина, основно училище и гимназия е задължително. Именно в тази част се посочва, че родител или настойник, който не контролира посещението на детето си в училище, ще бъде наказан с лишаване от свобода до 2 години и с глоба. Тези наказания ще важат и за случаите, когато родителите не спазват здравния протокол и въведените от учебните заведения мерки, което означава, че децата им са в училище без маски и без направени тестове.
Според действащите правила учениците правят самостоятелно по два теста на седмица, а когато има заразен ученик или преподавател се правят по седем безплатни теста.
Аргументите на управляващите
Драстичните мерки са част от опитите на управляващите в Гърция да се справят с разпространението на COVID-19 и да го ограничат максимално. Реакцията им е провокирана от не малкият брой родителите, които се противопоставят яростно на само на ваксинацията, но и на наложените до момента мерки както за децата, така и за възрастните. Част от гърците, отказват категорично децата им да носят маски или да бъдат тествани и в резултат на това не ги пускат на училище. Според родителите това стресира децата им, а маските ги плашат и дори са опасни за здравето им.
От гласуваната от парламента промяна не става ясен срокът, в който ще започне да действа наказателната процедура.
По този повод от гръцкото министерство на образование коментират, че директорите на училищата имат ангажимента да наблюдават и да реагират бързо в случаите, когато ученикът отсъства продължително без причина и без родителите да са съобщили и представили нужните документи.
„Никой не може да лиши детето от правото му на образование“, заяви от трибуната на парламента гръцката министърка на образованието Ники Керамеос. Тя подчертава, че и един случай е достатъчен, за да бъде предприети нужните действия.
От своя Никос Филис от парламентарната група на „Сириза“ е на мнение, че няма логика в толкова голяма присъда от две години затвор, особено като се има предвид, че не става дума за масово явление, което налага да бъдат взети крайни мерки.
„Безспорно е задължителното присъствие на децата в училище, а санкциите за родителите могат да бъдат под формата на глоба. Лишаването от свобода няма да реши проблема, а ще го изостри“, смята още депутатът.
Здравното министерство съобщава, че през последните 14 дни се отчита сериозно намаляване на децата и учителите, заразени с COVID-19. От общо 85 000 паралелки в Гърция, на дистанционно обучение са само 15, които са карантинирани. Ваксинирани са 85% от учителите и близо 50% от учениците от гимназиалния етап. В същото време стана ясно, че от 15 декември 2021 г. в Гърция започва ваксинацията надецата от 5 до 11 години.
НОВИНАТА е свързана към
- Санкции при непредставяне в НОИ на данни, фигуриращи в болничните листи
- Мастиха от Хиос - превенция и терапия за проблеми на храносмилателната система
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Гръцки и римски източници, разказващи за историята на биологията
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Демис Русос - легендарният глас на гръцката музика
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Туристически забележителности в Атина, които непременно трябва да посетите
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
Коментари към 2 години затвор за родители в Гърция, отказващи да пускат децата си на училище заради COVID мерки