2357 оздравели и 2743 положителни проби за COVID-19 на 16 декември 2020-а
На 16 декември 2020-а Единният информационен портал показва 2743 нови случаи на COVID-19, което е 35,4% от направените 7737 PCR теста през изминалите 24 часа. Общият брой на инфектираните у нас от началото на пандемията е 184 287.
Активните случая на заразата в страната са 90 347. 6997 души са настанени в лечебни заведения, от които 582 са в отделения за интензивни грижи.
Оздравелите за изминалото денонощие са 2357, с което общият брой на преборилите вирусната инфекция възлиза на 87 935. За последните 24 часа са починали 167 души с установен коронавирус и общо 6005 от началото на пандемията.
Данните на Единния информационен портал сочат, че общият брой на медицинските служители, инфектирани с коронавирус, е 8059.
Новите случаи на COVID-19 в столицата са 325, а във Варна 279. Висок е броят на новозаразените за последното денонощие и в областите Пловдив, където са установени 264 случая, в Бургас – 247, в Стара Загора - 136.
COVID-19 в България
Отпускат се близо 100 милиона лева за лечебните заведения в страната, които осигуряват 50 процента от легловия капацитет за лечението на пациенти с установен COVID-19, както и за ремонтно-строителни дейности и закупуването на нова апаратура в големи здравни заведения.
Одобряват се допълнителни 65 милиона лева по бюджета на Министерството на здравеопазването. 50 милиона от тях са предвидени за подпомагане дейността на 55 лечебни заведения, приемащи пациенти с коронавирус, които са готови да осигурят над 50% от легловия капацитет за заболели с COVID-19. Останалата сума се отпуска за закупуването на бързи антигенни тестове.
По 360 лева ще бъдат изплатени на професионалистите по здравни грижи, работили на първа линия в първичната извънболнична медицинска помощ, за месеците ноември и декември. Решението е взето на заседание на Надзорния съвет на НЗОК, провело се на 15 декември. Очаква се днес да се приемат условията и реда за отчитане и изплащане на предвидените средства.
Компанията „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“, концесионер на летищата Варна и Бургас, създава възможност за извършването както на бързи тестове, така и на PCR тестове на пътниците. Усилията за адаптиране на ограниченията за пътуване, с цел намаляване на рисковете за здравето на гражданите, предпочели въздушния транспорт, и улесняване пътуването на тези, които отговарят на въведените изисквания, биха довели до понижаване на негативния ефект на пандемията върху туризма, смята министърът на туризма Марияна Николова.
Гражданите, пристигащи от България в Австрия, ще подлежат на задължителна 10-дневна карантина. Също така ще е необходимо представянето на попълнени приложения, поместени на сайта на МВнР, с информация за местоположението, където ще изкарат изолацията. Мярката влиза в сила от 19 декември и към момента не е посочена дата, до която ще важи.
Гражданите, поставени под карантина, ще могат да се освободят от нея най-рано на петия ден от нейното начало. Това ще става след предоставяне на негативен резултат от PCR или антигенен тест. Изключения от посочена мярка са предвидени само при представяне на отрицателен резултат от PCR или антигенен тест, направен не по-късно от 72 часа преди пристигането в страната. Изключенията важат за медицински екипи, граждани, пътуващи по служебни задачи, до 1 придружител на лице, което пътува по медицински причини, граждани, чиято цел на пътуването е присъствието на съдебни или други задължителни административни производства.
В област Благоевград е отчетена тенденция на намаляване на новите случаи на COVID-19. Това съобщи директорът на Дирекция „Надзор на заразните болести“ към РЗИ-Благоевград д-р Веселка Мончева. Данните показват, че през изминалата седмица положителните проби за коронавирус са 697, което е със 130 по-малко в сравнения с предходния седемдневен период. Намаление е отчетено и при броя на хоспитализираните, като за периода 7-13 декември за лечение са приети 39 души с установена коронавирусна инфекция. На домашно лечение са близо 660 пациенти. Значително намаление има и в броя на инфектирани медици в областта.
Единният информационен портал показва, че през последното денонощие на територията на област Благоевград са регистрирани 106 нови случая на коронавирусна инфекция. Общият брой на заразените от началото на пандемията възлиза на 9686.
На работно съвещание при министър-председателя Бойко Борисов Националният оперативен щаб и здравният министър проф. Костадин Ангелов предложиха сегашните противоепидемични мерки да продължат да действат до 31 януари 2021 г. Предложението предвижда изключение само за учениците от 1 до 4 клас, детските градини и обектите за хранене към хотелите.
Предвижда се от 4 януари 2021 г. да отворят отново детските градини и яслите, както и учениците от начална степен да преминат на присъствено обучение. От 1 януари пък трябва да отворят галериите, музеите, кината и театрите, но при 30% заетост от общия капацитет. Обектите за хранене към местата за настаняване ще могат да работят само за гости на хотелите с до 50 процента заетост и с вечерен час.
Докладът за ефективността на противоепидемичните мерки, изготвен от НОЩ, който беше представен по време на съвещанието, разкрива, че броят на излекуваните през последната седмица е 18 907. Въвеждането на мерките е довело също до лек спад на заболеваемостта в страната, която вече е под 600 на 100 000 души. Към момента няма области с над 1000 на 100 000 души. Въпреки отчетените положителни ефекти от въведените мерки, натискът върху здравната система остава тревожен. Това е и причината да се предложи удължаване на сега действащите мерки.
COVID-19 по света
Данните на информационната система на Университета „Джон Хопкинс“ показват, че към момента общият брой на заразените в световен мащаб е 73 518 382. 1 635 995 души са изгубили битката с вируса от началото на пандемията.
Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, обяви, че първата ваксина срещу COVID-19 ще получи разрешение за използване в Европейския съюз до броени дни, а ваксинацията може да започне веднага след това. Целта е всички държави от ЕС да започнат поставяне на ваксината едновременно.
В САЩ, най-засегнатата от пандемията държава, пускат първият бърз домашен тест за COVID-19. Тестът е одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата. Той се предлага без лекарско предписание и дава резултат за около 20 минути. Бързият тест е разработен от компанията „Ellume”, която планира да пусне 3 милиона бройки през януари следващата година.
В същото време Агенцията за контрол на храните и лекарствата излезе със становище относно ваксината срещу COVID-19 на фармацевтичната компания „Moderna”, в което се казва, че продуктът е сигурен и ефикасен. Предвижда се ваксината да получи спешно разрешение за използването й в САЩ. Според експертната комисия ваксината не представлява риск за здравето и може да бъде одобрена в най-скоро време. В изпитанията на ваксината, чиято ефикасност е оценена на 94,1%, са взели участие 30 000 доброволци. Ако препаратът бъде одобрен, той ще се използва съвместно с ваксината Pfizer-BioNTech в кампанията за ваксиниране на американското население.
По последни данни в САЩ броят на заразените от началото на пандемията възлиза на 16 724 772. Починалите с установен коронавирус в страната са 303 849.
Ваксинацията срещу коронавирус започна и в Русия, обхващайки всички региони на държавата. Това съобщи министърът на здравеопазването Михаил Мурашко, уточнявайки, че дози от ваксината са доставени във всички райони на страната. Към момента са разработени стандартни оперативни процедури, които да осигурят качеството както на транспортирането и съхранението на ваксината, така и на процеса по ваксиниране.
За последното денонощие в Русия са регистрирани 26 509 нови случая на коронавирус, от които 5028 в Москва. Така общият брой на инфектирани в страната от началото на пандемията възлиза на 2 734 454.
От вчера, 15 декември, във Франция е в сила вечерен час, с който се забранява излизането навън във времевия интервал от 20:00 до 6:00 часа. Изключения от въведената мярка се предвиждат само при определени обстоятелства, подкрепени с документи. Вечерният час няма да важи само за Бъдни вечер (24 декември), като се препоръчва да не се събират повече от 6 души. При неспазване на мярката ще се налагат наказания под формата на парични глоби.
В същото време от 15 декември се разрешават пътуванията между департаментите и региони във Франция при спазване на вечерния час. Остават затворени обаче повечето обществени места, сред които барове и ресторанти, зали, увеселителни паркове, галерии, панаири, музеи, театри, кина. Не работят и спортните клубове и зали. Отворени остават детските градини, училища и колежи при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Университетите във Франция преминават на онлайн обучение, като изключение е направено за практическите занимания.
coronavirus.bg, mh.government.bg, nova.bg, blagoevgrad.eu, mediapool.bg, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 2357 оздравели и 2743 положителни проби за COVID-19 на 16 декември 2020-а