24 август 2020-а: 60 са новите случаи на COVID-19, с тях общият брой на положителните става 15 287
Данните на националния информационен портал показват, че установените положителни случаи на COVID-19 за изминалото денонощие са 60. С тях общият брой на заразените достигна 15 287 души.
Най-много нови случаи има в Благоевград-17, следват ги Добрич с 10 и София с 8.
2288 са направените тестове, 16 са излекуваните, няма починали.
Днешните случаи са по-малко в сравнение с тези от 22 и 23 август 2020-а. На 22 август бяха отчетени 169 души след направени 6373 PCR теста, а на 23 август 96 при 3402 теста. И през двата почивни дни случаите в Благоевград и Добрич бяха най-много.
COVID-19 в България
През седмицата, която отмина, у нас са регистрирани 922 души с положителна проба. Изчисленията показват, че намалението на седмична база е с 4,85 %. За пета поредна седмица броят на новозаразените намалява.
Десет са новорегистрираните с COVID-19 в Добрич за изминалото денонощие. Новото ръководство на МБАЛ-Добрич взе решение да ограничи достъпа на външни лица до здравното заведение. Строгите мерки са опит да бъде намалено разпространението на инфекцията. Близките на хората, настанени в здравното заведение, ще имат достъп само в рамките на един час в денонощието. Същите правила важат и за Спешното отделение. До момента в областта са регистрирани общо 650 случая. В болницата се извършва реорганизация, за да няма смесване на потоците от хората с COVID-19 и останалите пациенти. Според новия прокурист до края на седмицата ще бъде отделен цял етаж в здравното заведение за лечение на всички с коронавирусна инфекция. Д-р Георги Желязков потвърди, че най-голям продължава да бъде проблемът с липсата на кадри.
За последните 24 часа най-голям е броят на заразените в Благоевград, където са установени 17 души с положителни резултати от PCR тестове. В сравнение с миналата седмица обаче има спад на заразените в областта. Продължават усилията на здравните власти да бъде ограничено разпространението на заразата.
На 21 август Общинският кризисен щаб в Гоце Делчев призова хората от общината да бъдат внимателни и да спазват стриктно въведените ограничения. Според членовете на Щаба противоепидемичните мерки биват неглижирани масово. Хората не носят маски в затворени помещения и в търговските обекти, а това както крие рискове от по-бързото разпространение на коронавирусната инфекция, така и подлежи на сериозни санкции. За повече отговорност и спазване на ограниченията апелираха от Щаба.
На 24 август 2020-а няма установени нови случаи в Русе, за разлика от 23 август, когато бяха регистрирани трима души с COVID-19 в Дома за възрастни хора „Възраждане“, който е едно от огнищата в областта. Общо 96 са случаите на коронавирусна инфекция там, от тях 10 са служители и останалите 86 са настанените в Дома възрастни. 68 са излекуваните до момента мъже и жени. На заседание днес в местната администрация представители на Общинския щаб ще дискутират ситуацията и ще обсъдят възможността от въвеждане на нови ограничения.
COVID-19 по света
23 585 424 са хората по света с COVID-19, 812 517 са жертвите, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. Няма промяна по отношение на страните с най-много заразени до момента. САЩ са начело на черната статистика с 5 874 146 заразени с вируса на SARS-CoV-2, следват ги Бразилия с над 3 600 000, Индия с 3 106 348 и Русия с 956 749. След тях са Северна Африка, Перу, Мексико, Колумбия, Чили, Испания, Иран и Аржентина.
Общо 280 459 души във Франция са с COVID-19, за последните 24 часа в страната са регистрирани 4997 нови случая. Рязкото увеличение в сравнение с обявените преди ден 3602 заразени накара здравните власти да заявят, че ситуацията в страната се влошава. Здравният министър Оливие Веран заяви, че Франция е изправена пред рискова ситуация и очевидно идва краят на временното затишие. Усилията в момента са насочени към засиления контрол в отделните райони на страната. Опасенията за втора вълна стават все по-реални. В същото време според Оливие Веран френските болници са много по-добре подготвени за новата вълна особено в сравнение с месец март.
Първата вълна даде възможност да се предвиди необходимото, а здравната система да се развие и нагоди така, че да бъде адекватна на битката с COVID-19. От Регионалната здравна агенция в Ил дьо Франс, например, уточняват, че в настоящия момент могат да мобилизират много повече медицински работници и да увеличат капацитета на отделенията за интензивно лечение, когато се наложи. Много по-активно и продуктивно е сътрудничеството между частните и публичните клиники, а екипите са изключително мобилизирани.
Междувременно биотехнологът Оливие Гаскуел казва, че нито една от идентифицираните до момента мутации на COVID-19 няма голяма тежест, което означава, че мутациите са неутрални и не дават адаптивно предимство. От своя страна епидемиологът Катрин Хил е категорична, че за да бъде контролирана епидемията е необходимо да бъдат търсени носителите на вируса като населението се тества масово. Според нея френските власти вече осъзнават това и в последните седмици са променили поведението си, което до момента се характеризираше с тестване в района на клъстерите. Френските власти разбраха най-накрая, че носенето на маски е полезно, но същественото е бързата и обобщена идентификация чрез PCR тест на носителите на вируса SARS-CoV-2, подчертава Катрин Хил.
Независимо от притесненията за втора вълна на коронавирусната инфекция френският министър на образованието беше категоричен, че учебната година ще започне нормално. На 1 септември, с маски или без, всички тръгват на училище, дори ако това означава нарушаване на дистанцията, категоричен беше Жан-Мишел Бланкер. Преди десетина дни той заяви, че само в крайни и единични случаи може да се стигне до дистанционно обучение. Нормалното обучение се завръща, защото иначе пораженията ще бъдат много по-страшни от нанесените от COVID-19.
И в Италия се наблюдава нарастване на заразените. Ако на 18 и 19 август новите случаи бяха съответно 642 и 845, то на 22 и 23 те са 1070 и 1210. Според италианския здравен министър Роберто Сперанца ситуацията в страната е под контрол и има проблем само в отделни райони, но едва ли ще се стигне до втора вълна. В различните области на Италия вече започнаха да предприемат строги епидемиологични мерки. В Кампания ограничиха пътуванията до началото на учебната година. Местната власт се позова на данни, според които именно пътуванията са в основата на нарастващия брой заразени с COVID-19. Примерът, който дават, е за това, че една трета от регистрираните в района на Рим случаи са свързани с посещения преди това в Сардиния, където има огромно струпване на хора през летния сезон. Затова и на пристанището Чивитавекия, което се намира на 70 километра от италианската столица, се правят скринингови проби на летовниците, които се връщат от Сардиния с ферибот.
За последното денонощие в Русия бяха регистрирани нови 4852 души с коронавирусна инфекция, с тях общият брой на заразените става 956 749. Направените до момента PCR надхвърлят 34 400 000.
В същото време още един научен екип подаде документи за предклинични изпитания на ваксина срещу COVID-19. Федералният изследователски център за имунобиологични препарати „Чумаков“ от Руската академия на науките подаде заявление в здравното министерство за разработената от екипа му ваксина. В тестовете, които ще отговарят на изискванията и стандартите на СЗО и международните регулатори, ще бъдат включени над три хиляди души, съобщава генералният директор на Центъра проф. Айдар Ишмухаметов. Преди дни от „Чумаков“ съобщиха, че са провели успешно предклиничните изпитвания на вирионна ваксина срещу коронавирусната инфекция. Пълновирионните ваксини използват или изкуствено отслабени вируси, които не могат да причинят заболяване, или вируси, които вече са били убити. Проф. Ишмухаметов подчерта, че предклиничната фаза на изследванията е показала формирането на стабилен имунен отговор. Ваксината е течна и в хода на ваксинацията се правят две инжекции в интервал от 14 дни.
Сериозно затягат мерките и в Англия, където глобата за организатори на събирания на повече от 30 души ще бъде в размер до 10 000 паунда. По-висока става и глобата, когато хората са без маски – 100 паунда, а при повторно нарушение тя ще бъде 3 200 паунда. Решението е следствие от зачестилите случаи на заразени с коронавирус в Северозападна Англия. В няколко населени места в този район вече е наложена частична карантина. Подобно на френските си колеги и британският премиер Борис Джонсън заяви, че е жизненоважно децата се върнат в училище, защото в противен случай на карта са заложени шансовете на цяло поколение. Премиерът Джонсън подчерта, че рискът децата да се заразят с COVID-19 e твърде малък.
coronavirus.bg, pixabay.com, tvdobrich.com, dobrichonline.com, pirinnews.com, dunavmost.com, lemonde.fr, lefigaro.fr, coronavirus.jhu.edu, tass.ru
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 24 август 2020-а: 60 са новите случаи на COVID-19, с тях общият брой на положителните става 15 287