570 нови случая на COVID-19 при направени 7964 теста на 19 януари 2021 г.
Установените нови случаи на COVID-19 за последното денонощие са 570, което е близо 7% от направените 7964 теста, от които 3001 са PCR и 4936 са бързи антигенни, показват данните на националния информационен портал.
Продължава да е висок броят на излекуваните, които днес са 7533. 82 мъже и жени загубиха битката с вируса.
3312 души се лекуват в болниците в момента, от тях 329 са в интензивни отделения.
132 са заразените в столицата, в Пловдив са 40, 33 са в Хасково, а по 31 са в Плевен и Благоевград.
За разлика от вчерашния 18 януари, на днешния 19 има регистрирани случаи във всички области на страната.
За последните 24 часа са ваксинирани 1185 души. Общо 19 638 са медицинските служители, получили до момента ваксина срещу COVID-19.
COVID-19 в България
Петима лекари от онкоболницата в Благоевград са с положителни проби за COVID-19. Единият от тях се разболява десет дни след като е бил ваксиниран с първата доза от ваксината. Трима от медиците са настанени в COVID отделението. В лечебното заведение е извършена пълна дезинфекция, направени са тестове на персонала и на пациентите в две от отделенията. Директорът на онкоболницата съобщава, че до момента са ваксинирани 20 души. Броят им е малък, тъй като по-голямата част от екипа е прекарал коронавирусната инфекция.
В същото време от 18 януари 2021 г. МБАЛ-Благоевград започна закриването на COVID отделенията, тъй като броят на хоспитализираните спадна. До този момент в цялата болница имаше само две отделения, АГО и детското, които не бяха за лечение на хората с коронавирусна инфекция, за които бяха разкрити над 200 легла. Първото отделение, което ще бъде възстановено, е хирургичното, за да бъдат подновени операциите. Намаляването на болните в последните десет дни е добър знак, казват специалистите от района. Над десет пъти са намалели случаите на коронавирусна инфекция, показват данните на Здравната инспекция. Завеждащата отделението по клинична микробиология в болницата д-р Цветанка Иванова обяснява, че преди месец са правили по 220 PCR теста на ден, положителните от които са били 130, а сега правят между 30 и 40 теста, от които 10-15 са положителни. За последното денонощие в Благоевград са установени нови 31 случая на COVID-19.
24 от общо 28-те жени и мъже от Дома за възрастни в село Лозарево, община Сунгурларе, са с положителни за COVID-19, тестове. Заразени са и четирима души от персонала. С температура и хрема е само една жена на 91 години, останалите са в добро състояния. Хората са изолирани, а четиримата заразени от персонала полагат грижи за тях. Всички останали са под карантина. В Дома е направена пълна дезинфекция. За последните 24 часа в Бургас са регистрирани 15 нови случая, с които общият брой на заразените в областта достигна 12 095 души.
33 са регистрираните новозаразени в Хасково. От областния щаб съобщават, че излекуваните за последното денонощие са 38. 4337 е общият брой на хората с коронавирусна инфекция в областта. В момента в болниците се лекуват 118 мъже и жени, а на домашно лечение са 914.
453 медицински служители са ваксинирани до момента, за последните 24 часа техният брой е 48.
на днешния 19 януари 2021 г. се очаква решението колко и кога ще бъдат разхлабени мерките. Това ще стане ясно по време на срещата между Националния оперативен щаб, премиерът и министрите на икономиката и труда и социалната политика.
Да не разваляме това, което сме постигнали, призова здравният министър и подчерта, че до 21 януари ще продължват с обсъжданията за или против разхлабването на мерките. Проф. Костадин Ангелов за пореден път заяви, че той не иска да затваря бизнеси, а единствено да гарантира здравето на всеки български гражданин. Емоцията и нетърпението не са добри съветници, каза още миинстър Ангелов.
Разхлабването на мерките беше обсъдено днес на среща между членовете на НОЩ и на правителството. По време на него премиерът заяви, че трябва да има план за връщането на учениците в клас, а схемата затова да бъде одобрена от министрите на здравеопазването и образованието. Разхлабването на мерките за спорта и фитнесите трябва да се въвежда заедно с началото на присъствените занимания в училищата, каза Бойко Борисов.
Председателят на щаба проф. Венцислав Мутафчийски съобщи, че всеки пети положителен PCR тест е съмнителен за новия вариант на COVID-19. По-късно здравният министър допълни, че за да има ясно по въпроса пробите се изпращат в Националната лаборатория, където се подлагат на генно секвениране.
От днес всеки ваксиниран може да получи електронен сертификат, съобщи на пресконференция министърът на здравеопазването. Има два начина това да се случи. Единият е с електронен подпис, чрез който човекът ще има достъп до електронното си досие, а вторият е за хората, които не притежават е-подпис. Те ще вземат сертификата си чрез своите лични лекари, което ще стане след 1 февруари 2021 г.
Сертификатът за имунизацията с ваксината срещу COVID-19 може да се види в Единния национален портал отново чрез електронен подпис. Системата започна да действа сутринта на 19 януари 2021 г. и работи в реално време. Всеки сертификат притежава QR код, който е уникален. Хората, които притежават електронен подпис, могат да разгледат досиетата си. Директорът на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов поясни, че достъпът е с електронен подпис, тъй като това е най-високото ниво на защита. Има няколко нива на сигурност, за да не бъдат допуснати злоупотреби. Министър Ангелов заяви, че в края на март ще бъде възможно издаването на направления за всички процедури от доболничната помощ. В електронното досие ще бъдат включени и протоколите за скъпоструващо лечение.
COVID-19 по света
95 646 652 са хората с COVID-19 по света според данните на Университета „Джонс Хопкинс“. Оздравелите от началото на пандемията до момента са 52 767 893 души. Жертвите на заразата са 2 042 042.
САЩ продължават да бъдат начело на черната класация с 24 078 772 заразени, след тях е Индия с повече от 10 581 000 души с коронавирусна инфекция. Бразилия е третата по брой заразени страна с 8 511 770. На днешния 19 януари 2021 г. Великобритания отстъпи по брой заразени (3 443 350) и четвъртата й позиция зае Русия с общо 3 612 800 заразени.
С над 2 000 000 хора с положителни тестове са Франция, Турция, Италия, Испания и Германия. С над 1 000 000 са Колумбия, Аржентина, Мексико, Полша, Южна Африка, Иран, Украйна, Перу.
Най-малко заразени има в Западна Сахара – 10, Монтсерат – 13, Ангуила – 15, Ватикана – 27 и Гренландия 30.
Всички групи в ЕП настояха на днешния 19 януари 2021 г. пред Еврокомисията да осигури прозрачност на договорите, които е сключила с производителите на ваксини. Аргументите на евродепутатите са, че е нужна повече прозрачност. Хората трябва да се убедят, че за производителите не стои на първо място въпросът колко ще спечелят, смятат от ЕНП. Колегите им от групата на социалистите и демократите заявиха, че прозрачните договори са силен аргумент срещу дезинформацията за ваксините срещу COVID-19. Зелените упрекнаха ЕК за това, че договорите са скрити, което е недопустимо, защото е обида за демокрацията. Еврокомисарят по здравеопазване Стела Кириакидис пое ангажимента Еврокомисията да направи опит и осигури достъп по договорите.
Междувременно по време на словото си пред 148-та сесия на Изпълнителния съвет на 18 януари 2021 г. генералният директор на СЗО алармира, че ако ваксините срещу COVID-19 носят надежда за едни, то за други се превръщат поредната тухла в стената на неравенството. Д-р Тедрос Гебрейесус разкритикува начина, по който се разпределят ваксините в света и определи като недопустимо богатите държави да се презапасяват, а за бедните да не остава почти нищо. „Светът е ръба на катастрофален провал на нравствеността“, заяви д-р Гебрейесус и призова всички държави да работят заедно в знак на солидарност, за да гарантират, че през първите 100 дни на 2021 г. ваксинацията на всички здравни работници и възрастни хора се осъществява във всички страни. „Това е най-доброто за всяка нация на Земята“, каза генералният директор на СЗО.
Според него „всички заедно трябва да променим правилата на играта“, което ще стане по три начина. На първо място, страните, сключили двустранни договори да не ги крият от COVAX , да споделят собствените си дози с инициативата, особено ако вече са ваксинирали здравните си работници и възрастните хора. На второ място производителите на ваксини да предоставят на СЗО пълните данни за регулаторен преглед в реално време, за да бъдат ускорени одобренията, както и приоритетни за тях да бъдат доставките за COVAX, а не нови двустранни договори. И на края всички държави да използват само ваксини, отговарящи на строги международни стандарти за безопасност, ефикасност и качество.
В края на словото си д-р Тедрос Гебрейесус обяви, че темата на тазгодишния Световен ден на здравето е неравенството в здравеопазването и отправи предизвикателство към страните в света да гарантират, че до 7 април 2021 г. COVID ваксината се прилага във всяка страна като символ на надеждата за преодоляване както на пандемията, така и на неравенствата, които са в основата на толкова много глобални здравни предизвикателства.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, freepik.com, blagoevgrad.eu, regiona.bg, sungurlare.org, haskovo.info, bnt.bg, who.int, coronavirus.jhu.edu,bta.bg
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 570 нови случая на COVID-19 при направени 7964 теста на 19 януари 2021 г.