Darpa иска да направи кожата на войниците устойчива на комари
Американската агенция за изследвания в областта на отбраната (Darpa) започна работа по програмата „ReVector“. Задачата й е да защити военнослужещите, когато са на мисии в чужбина, от болестите, пренасяни от комари. Ръководителят на програмата Кристиан Сънд е категоричен, че този вид насекоми представляват една от най-сериозните заплахи за здравето на войниците. Оказва се, че нито мрежите против тях, нито репелентите и лекарствата против малария са достатъчни, за да бъдат предпазени мъжете. Затова екипът се фокусира върху възможността благодарение на новите технологии да успее да модифицира микробиома на кожата.
Огромен брой бактерии и гъбички образуват кожния микробиом, който е уникален за всеки човек, а всяка част от тялото ни има различен микробиомен профил. Именно бактериите излъчват комбинация от молекули, чиято миризма привлича повече или по-малко комарите.
От Агенцията за изследвания в областта на отбраната се надяват да открият кои бактерии произвеждат най-ефективните молекули срещу комарите. Вече са изследвани множество варианти като използването на пробиотици и пребиотици, прилагането на целеви антибактериални агенти и дори биологичния синтез на генетично модифицирани микроби
Изследователите подчертават, че целта им е да създадат терапия, която се прилага лесно и няма странични ефекти. Защитата трябва да действа най-малко две седмици.
Възможно ли е да бъде намерено лекарство, което да е ефективно за трите най-често срещани вида комари (Aedes , Anopheles и Culex) и в същото време да е приложимо за всички видове кожа? Със сигурност е възможно, но екипът от Darpa не крие, че намирането на подобно универсално решение е трудно. Особено сложно ще бъде откриването на „идеалния коктейл“, необходимо ще бъде да не се допусне резистентност към антимикробните агенти или лош ефект върху кожата.
За да ускорят процеса, от Агенцията смятат първо да разработят алгоритъм, чиято задача ще бъде да идентифицира правилната комбинация от микроби сред милионите възможности. Тогава, казват учените, вече ще бъде възможно да се определи коя миризма или комбинация от миризми привлича или отблъсква комарите и с кои микроорганизми е свързана.
Срокът да бъде постигнат успех е 4 години, от които 18 месеца да за in vitro експерименти, още толкова за предклинични проучвания и 12 месеца за тестове върху хора.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: futura-sciences.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовКОЖЕНА ГРИВНА С АРОМАТ НА ЦИТРОНЕЛА, ЗДРАВЕЦ, ЛАВАНДУЛА И МЕНТА АРОМА ДИФЕНС
ПРАНАРОМ АРОМАПИК КРЕМ / ГЕЛ СЛЕД УХАПВАНЕ 40 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
- Антималарици
- Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
- Каликарпа
- Предпазване от насекоми в дома
- Направете си безвреден и ефективен капан за мухи и комари от пластмасова бутилка
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- Със сладка или сапунена вода направете ефективен капан за стършели и оси
- Дисбалансът на чревната микрофлора е тясно свързан с болестта на Паркинсон
Коментари към Darpa иска да направи кожата на войниците устойчива на комари