Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии

Акценти
|
Учени от медицинското училище Duke-NUS и Националния институт по невронауки в Сингапур твърдят, че между тревожността и чревния микробиом съществува връзка.
Изследване върху лабораторни мишки разкрива, че микробните метаболити, най-вече индолите, играят основна роля за регулиране на мозъчната активност, която е свързана с тревожността*. Откритието може да помогне за разработването на нови пробиотични терапии с цел подобряване на психичното здраве.
Заключенията на екипа са публикувани в списание EMBO Molecular Medicine.
Отсъствието на живи микроби в червата засилва тревожността
По време на предклинични проучвания специалистите забелязват, че мишките, които не са изложени на живи микроби, проявяват по-силна тревожност от онези, в които живеят най-често срещаните чревни микроорганизми.
От наблюдението става ясно, че повишената тревожност е свързана с по-голяма активност на базолатералната амигдала – област в мозъка, която отговаря за регулирането на емоции като страх и тревожност.
» Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка
Ролята на SK2 каналите в мозъка
Освен това учените установяват връзка между тревожността и специални протеини в мозъчните клетки, известни като SK2 канали. Когато тялото и мозъкът са изложени на метаболити на живи микроби, SK2 каналите действат като блокиращ елемент, който предпазва невроните от превъзбуда или твърде често изпращане на сигнали до съседните клетки.
Доц. Шон Же, който е един от водещите автори, пояснява: „Натъкнахме се на много специфичен и интересен невронен процес, който свързва микробите с психичното здраве. Животните, които нямат контакт с живи микроби, са с по-силно изразено тревожно поведение от останалите. Липсата на такива микроби нарушава начина, по който мозъкът им функционира, по-конкретно областите, отговорни за регулиране на страха и тревожността, а оттам се отключва тревожно поведение.“
Инжектиране на живи микроби и промяна в активността на амигдалата в мозъка
За да разбере по-добре механизма, по който микробите влияят на степента на тревожност, екипът на доц. Же инжектира живи микроби в животните. Промяната води до намаляване повишената невронна активност в базолатералната амигдала, а оттам и в SK2 каналите. В резултат симптомите на тревожност на мишките отслабват, а емоционалните им реакции се приближават до тези на мишките, изложени на микробно въздействие.
Лечение с индоли намалява тревожността при мишките
Учените също така провеждат експериментално лечение с индоли, микробни метаболити, произвеждани от определени микроби. Когато вкарват индоли в животните, живели в стерилна среда, активността в базолатералната амигдала намалява, а тревожното поведение се проявява по-слабо от преди. Това доказва, че микробите, които обикновено живеят в нашия организъм, произвеждат метаболити, както и че между нашата микробиота и психичното ни здраве съществува връзка.
Водещият автор проф. Свен Петерсон от Националния институт по невронауки в Сингапур пояснява: „Изпращането на сигнали за глад и контролирането на глада са еволюционни защитни механизми. Затова можем да кажем, че веднага щом се роди новороденото изпитва първата вълна на тревожност, свързана с храненето. Мозъкът му казва „Ако не ядеш, ще умреш.“
Майчиното мляко съдържа индоли, които потискат тревожността
Петерсон допълва още, че раждането се свързва с майчиното мляко, което съдържа важни микроби. Тези микроби могат да произвеждат молекулите индоли. Известно е, че растенията също отделят индоли, когато са изложени на стрес или недохранване. В настоящото проучване се наблюдава подобен механизъм на действие, при който индолите регулират нивото на тревожност при бозайници. С други думи, количеството индоли, които циркулират в кръвта, определят чувствителността и податливостта на стресови ситуации и разкриват какъв е рискът от отключване на тревожност.
Надежда за ново лечение на психични нарушения с помощта на пробиотици
Откритията на учените могат да намерят приложение в няколко посоки. Едно от тях е разработването на нови терапии, базирани на връзката между мозъка и червата, чрез които да се възстанови нарушения микробен състав. Това може да се постигне с прием на хранителни добавки с индоли или на прибиоитици, които вкарват в организма микроби, произвеждащи индоли.
Психичното здраве е свързано не само с мозъка, но и с червата
Проф. Патрик Тан от Duke-NUS допълва: „Нашето проучване потвърждава дълбоката еволюционна връзка между микробите, храненето и функцията на мозъка. То разкрива информация, която може да се използва за лечение на хора с нарушения, причинени от стрес, като например нарушения на съня, както и на пациенти, чийто организъм не понася добре стандартните медикаменти за психични заболявания. Изследването ни напомни, че психичното здраве не е свързано само с мозъка, но и с червата“, казва проф. Тан.
Екипът се надява да проведе допълнителни клинични проучвания, за да оцени ефективността на пробиотиците или добавките с индоли при евентуално лечение на пациенти с тревожност. Ако тя бъде доказана, може би ще се постави началото на нова ера в лечението на психичните разстройства, където чревните микроби играят ключова роля.
* Microbial metabolites tune amygdala neuronal hyperexcitability and anxiety-linked behaviors, Yi-Chun Yen, Hae Ung Lee, Sven Pettersson, H Shawn Je et al. 2025.
- Gut microbes' surprising connection to anxiety point toward a potential probiotic solution: https://medicalxpress.com/news/2025-02-gut-microbes-anxiety-potential-probiotic.html
- Microbial metabolites tune amygdala neuronal hyperexcitability and anxiety-linked behaviors: https://www.embopress.org/doi/full/10.1038/s44321-024-00179-y
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
НовПЮРВИТАЛ МЕНТАЛ ХЕЛТ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Флуоксетин
- Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака
- Тествайте знанията си за стрес и тревожност
- До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
- Вашата личност определя шансовете да бъдете атакувани от куче
- Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим
- Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност
- Открийте 4 здравословни ползи на чая от хмел
- Какво трябва да знаем за тревожността според специалистите по психично здраве
Коментари към Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии