FDA променя правилата – повече хомо и бисексуални мъже ще могат да даряват кръв
Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) предприема действия, чрез които настъпват промени в кръводаряването. Повече хомосексуалисти и бисексуални мъже ще могат да даряват кръв. Неслучайно мнозина определят разхлабването на правилата като исторически акт, тъй като според насоките на FDA от 40 години насам хората с подобна сексуална насоченост нямат право да даряват кръв.
Политика, основана на стигмата
В продължение на четири десетилетия Американската агенция за контрол на храните и лекарствата прилага политика, в основата на която е стигмата, свързана с мъжете, които спят с мъже. Хомосексуалистите не могат да даряват кръв, нито да бъдат донори на органи.
Причината е свързана с началото на епидемията от СПИН през 20 век. Тогава главният хирург на САЩ (ръководителят на Службата за обществено здравеопазване на САЩ и водещ говорител по въпросите на общественото здраве във федералното правителство) изчислява, че 70% от хората с ХИВ са гейове или бисексуални мъже. Проблемът е, че в този период тестовете за изследване на кръвта за антитела срещу ХИВ не могат да бъдат определени като перфектни. Има притеснения, че те не могат уловят всяка инфекция. Тестът не е в състояние да открива заразените наскоро. Всъщност забраната хомосексуалистите да даряват кръв е преди 1983 или години преди ХИВ да бъде посочен като причина за СПИН и две години преди да бъде одобрен скрининг тестът за антитела, който открива инфекцията.
Първите препоръки са от 4 март 1983 г. В тях се посочва, че „сексуално активните хомосексуални и бисексуални мъже с множество партньори“ трябва да се въздържат от кръводаряване.
Три години по-късно, през 1986-а, федералните разпоредби забраняват на всички гейове да даряват кръв.
Множество анализатори признават, че има сериозен политически натиск за подобна забрана.
Представителите на гей общността изразяват загриженост, че този акт ще увеличи стигматизацията и хомофобията. Не само те обаче реагират. Здравните работници от кръвните центрове се притесняват, че подобно изключване ще има отрицателен ефект върху снабдяването с кръв и искат доказателствата за предприемането на този ход.
Хомосексуалистите признават, че се чувстват отново под прицел и унижени.
Историята на Коди Кинсли
CNN разказва историята на Коди Кинсли. Сега мъжът заема поста секретар в Министерството на здравеопазването и социалните услуги в Северна Каролина.
Разказва, че е посветен на темата за кръводаряването от времето, когато е гимназист. Тъй като е гей, не може да дарява кръв, единственото което прави, е да организира благотворителни акции. Признава, че правилата до момента заклеймяват хора като него.
Сега дарява кръв за първи път. Определя промяната като мащабна и се надява, че времената на стигматизация ще останат в миналото. Според него не може сексуалната ориентация да бъде причина за забраната да бъдеш кръводарител. Това е отношение, но не и професионално действие, защото единствено тестът дава отговор на въпроса дали човек може, или не може да бъде кръводарител.
Как се променя регламентът през годините
Първите препоръки за това, че хомосексуалистите не могат да бъдат кръводарители, са от 4 март 1983 г.
Следват разпоредби от 1986 г., които налагат пълна забрана.
През 2006-а Консултативният комитет по безопасност и наличност на кръв към Министерството на здравеопазването и социалните услуги (HHS) разглежда въпроса. Членовете му питат какво оправдава забраната, според която хомосексуалистите не могат да бъдат кръводарители през целия си живот. Защо за тях е така, когато за хората, които са си направили скорошна татуировка или пиърсинг, за ималите сексуален контакт с човек с хепатит, сифилис или гонорея, за мъже, правили секс с проститутка, забраната да даряват кръв е само за една година.
От своя страна, Червеният кръст обявява, че доживотната забрана не е оправдана нито медицински, нито научно.
Въпреки това промяна няма.
През 2010 г. Министерството на здравеопазването и социалните услуги отказва за пореден път да промени политиката си по отношение на гей общността. Аргументите са, че съществуващите в момента научни данни не са достатъчни, за да има промяна.
Постепенно ситуацията започва да се променя.
Американската медицинска асоциация обявява, че доживотната забрана мъже, които правят секс с мъже, да не могат да бъдат кръводарители е дискриминационна и не се основава на солидни научни доказателства.
През 2013-а сенатори и конгресмени пишат до секретаря на HHS, като подчертават, че дори когато страната е изправена пред сериозен недостиг на кръв, настоящите политики отхвърлят възможността здрави и желаещи да бъдат донори хора да бъдат кръводарители. „Освен това съществуващата доживотна забрана продължава да създава неверни стереотипи срещу гейовете и бисексуалните мъже, стигматизира и реално насърчава дискриминацията“, пишат американските депутати.
Консултативният комитет към HHS взема решение да бъде сложен край на продължилата десетилетия забрана през 2014 г.
В края на декември 2014 от Американската агенция по храните и лекарствата обявяват, че променят политиката. От кръводаряване ще бъдат изключени само мъжете, които са правили секс с мъже, през последната година. Въпреки това обаче, стигмата и забраните продължават да действат в много от щатите в страната. Очевидно са прави онези, които твърдят, че направените до този момент стъпки са твърде колебливи, а решенията биват взимани от хора, които се водят не от науката, а от страха от политическа реакция.
В разгара на COVID кризата през април 2020 г. FDA актуализира насоките си за справяне със спешната нужда от кръв по време на пандемията. Както поясняват от институцията, пандемията предизвиква безпрецедентни предизвикателства пред снабдяването с кръв в САЩ, а то е жизненоважно.
„Искаме да направим всичко възможно, за да насърчим повече кръводарявания, а това включва преразглеждане и актуализиране на някои от политиките ни. Наскоро завършени проучвания и епидемиологични данни ни дават основание да променим настоящите си политики за допустимост на донорите, при това, без да бъде компрометирана безопасността“, се казва в изявление от Американската агенция по храните и лекарствата.
Така за мъжете, които правят секс с други мъже, срокът на отлагане на кръводаряването е вече три месеца, а не както до този момент – една година.
>>> Самотните и хомосексуални жени във Франция вече имат достъп до инвитро процедури
Финалът на тази твърде печална сага е поставен на 11 май 2023 г. Както обявяват от FDA: “Днес финализираме препоръките за оценка на допустимостта на кръводарителите, използвайки набор от индивидуални въпроси, свързани с намаляване на риска от ХИВ, предаван чрез преливане на кръв. Въпросите ще бъдат еднакви за всеки донор, независимо от неговата сексуална ориентация или пола му. Кръвните центрове могат да започнат прилагането на тези препоръки, като променят въпросниците си.“
От своя страна, Американският Червен кръст съобщава, че от 7 август 2023 г. прилага актуализираните окончателни насоки на FDA за индивидуалната оценка за всички кръводарители, независимо от пола и сексуалната ориентация.
„Промяната елиминира старите критерии, които се фокусират единствено върху сексуалната ориентация. Това е безспорен напредък, но има още много работа, за да бъде кръводаряването още по-приобщаващо“, е мнението на Американския червен кръст.
Американските червенокръстци припомнят, че едва 3% от американците даряват кръв и особено по празниците и през летните месеци има сериозен недостиг.
>>> Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него
Забрани като наложената на ЛГБТ общността създават сериозни проблеми. Те са не само дискриминационни, но и намаляват доверието на хората към кръводаряването. А то трябва да бъде насърчавано.
НОВИНАТА е свързана към
- Лесбийството в САЩ и превръщането му в социално явление
- Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
- Хомосексуалността в Древна Гърция
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Заболяванията и сексуалността на Александър Велики
- Възстановяване след кръводаряване
- История на лесбийството
- Изследване на кръвни групи
- Конверсионната терапия като метод за лечение на хомосексуалността
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
Коментари към FDA променя правилата – повече хомо и бисексуални мъже ще могат да даряват кръв