Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него

Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него

от 01 дек 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Световният ден за борба с ХИВ/СПИН, който светът отбелязва на днешния 1 декември 2021 г., беше в центъра на събитие, организирано от CheckPoint София на 30 ноември 2021 г.

Информационният форум се фокусира не само върху хората със СПИН в света и България, лечението и превенцията, но особено върху стигмата, съпътстваща заболяването от първия случай в света, та до днес. Оказва се, че тя е в състояние да убие много повече хора, отколкото СПИН.

Няма съществена промяна в нагласите и на българите към заболяването. Много голяма част от тях продължават да изпитват страх от хората с диагнозата „Синдром на придобита имунна недостатъчност“.

Изследването на „Тренд“

По време на проявата бяха представени данни от Изследователския център „Тренд“. Националното проучване е осъществено от тях и от CheckPoint в периода от 19 до 26 ноември 2021 г. В него са включени 1009 души от цялата страна.

Резултатите показват, че българите продължават да се страхуват, когато стане дума за ХИВ/СПИН. 15% от тях посочват, че биха имали приятел, който е ХИВ-позитивен, а едва 2% биха рискували да създадат семейство с него. 7% са българите, които казват, че могат да живеят с инфектиран.

В същото време обаче, когато става дума за работа с хора със СПИН, ситуацията е малко по-различна. 36% от анкетираните отговарят, че няма проблеми да общуват постоянно и да работят с позитивен колега.

Според националното проучване 95% смятат, че могат да се заразят със СПИН по време на кръвопреливане, 85% са на мнение, че заразяването може да стане при сексуален контакт, 37% приемат целувката за основен начин човек да се зарази, 24%, казват, че затова ще бъдат виновни неизмити прибори.

23% са убедени, че ще прихванат заразата по време на разговор или ако човекът срещу тях киха и кашля.
Най-малко или 7% от българите продължават да винят затова ръкостискането, но за сметка на това не са малко и тези, които вярват, че ползването на обща тоалетна може да бъде причина за СПИН. И това са 18%.

Евелина Славкова

Нисък е и процентът на жените и мъжете, които са си направили тест за ХИВ – те са една 16%, докато 79% не са и причината е, че просто не искат да знаят.

Социоложката Евелина Славкова, която представи и анализира данните от проучването, беше категорична, че българите все още не познават достатъчно добре ХИВ. Основният извод е, че нивото на информираност трябва да се повиши.

Проучване сред българи, живеещи с ХИВ

Не по-малко интерес провокираха и данните от анонимно проучване, осъществено през 2021 г. В него са включени 92 мъже и 14 жени или общо 106 души. Всички те ХИВ-позитивни и са се заразили по сексуален път. От тях 32 са открити през последните две години.
Повечето от тях или 90% са от София. 94% са започнали терапия веднага след поставянето на диагнозата, а 86% са подложени на антиретровирусна терапия. Въпреки че сериозен процент – над 70%, са били убедени, че има странични ефекти от лечението, признават, че не са имали такива.

Много от участниците в анкетата признават, че живеят в малко населено място и изпитват страх да се тестват, други се страхуват от резултатите. Половината от анкетираните не са знаели нищо за инфекцията преди изследването си и положителния резултат.

Жените и мъжете споделят, че са изпаднали в шок, след като са научили диагнозата. Не са малко и хората, проявили депресивни симптоми. Само 2% са потърсили подкрепа. 

Тревожно звучи и статистиката, според която на всеки втори индиректно е отказано друг вид лечение, като най-често подобно нежелание да лекуват демонстрират стоматолозите.

Според отговорите на анкетирани са идентифицирани и най-сериозните проблеми, пред които те са изправени. На първо място това е темата за проследяването, следват грижите и страховете, че може да има дефицит на медикаменти, невъзможността за безплатна психологическа. Сериозни предизвикателства са още и грижата за съпътстващите заболявания и лекарите, които са извън ХИВ секторите.

Разпространението на ХИВ в България

3350 са хората с ХИВ в страната. Повечето от тях са мъже.

През 2020-а и 2021 г. специалистите отчитат по-нисък брой на новите случаи, но това се дължи на пандемията от COVID-19, заради която хората, които се тестват са в пъти по-малко. „Причината се крие в страха на хората да посещават лечебните заведения“, коментира проф. Марияна Стойчева от катедрата по инфекциозни болести на пловдивския Медицински университет.

Тя отново припомни, че ХИВ се предава основно по полов път, при извършването на кръвопреливане или друг вид манипулации с кръвта, както още по време на трансплантации и при прием на наркотици. Не бива да се пренебрегва и другият начин – предаване на заразата от майка на дете, като това може да се случи по време на бременността. Сериозен риск крие раждането.

Добре е българите да не забравят, че ХИВ не може да се предаде чрез ръкостискане, кихане или кашляне, а още по-малко при целувка или просто при докосване.

Добре е българите да не забравят, казват организаторите, че ХИВ отдавна не означава смъртна присъда, а се лекува.

България продължава да е страна, в която все още разпространението на ХИВ е ниско. Данните, предоставени от проф. Марияна Стойчева показват, че у нас заразените са от 3,7 до 4 на 100 000 души.

В Европа с ХИВ живеят 2 600 000 мъже и жени. Проф. Стойчева съобщи, че повечето от случаите в момента са в страни извън ЕС като, например, Русия, където са установени 54,9 та 100 000 души или Украйна с 39 и Молдова с 22,8 на 100 000.

В същото време обаче за последните десет години в Европа е регистрирано повишаване на случаите на година с 29% и за съжаление на смъртността от ХИВ, която се е увеличила с 5%.

Стигмата

Няма нищо случайно в мотото на форума, организиран от CheckPoint – Център за сексуално здраве: „ХИВ вече не убива, но стигмата – да“.

Международен ден за борба с ХИВ/СПИН
Стигмата по отношение на хората с ХИВ е тежък проблем. Обществото ни трудно се бори с него. Все още у нас с лека ръка биват заклеймявани хората със СПИН. Българите не обичат да говорят, а още по-лошото е, че изпитват реален страх от досега със заразените. Това създава атмосфера на непоносимост, а позитивните се чувстват уязвими, пренебрегнати, неприети. Налага им се да водят битка едновременно с болестта и страховете си за нея и в същото време с мнението на близки, колеги, приятели и непознати. Подобни стени се рушат изключително трудно, но е време това да започне.

Не по-малко тежък е и проблемът, поставен от проф. Стойчева, за страха на медиците. Вярно е, че именно те са една от най-уязвимите групи, изложени на сериозен риск от заразяване. Най-рискови са акушер-гинеколозите и хирурзите и работещите в тези отделения, както и в стоматологии. За да не се случи заразяване е важно медицинските работници да спазват стриктно правилата.

От друга страна е трудно да се разбере как лекар отказва да се погрижи за пациент с ХИВ, защото се страхува.

Една от задачите на различните обществени организации в тази област е работа, чрез която са в състояние да разсеят страховете и да се борят със стигмата не само по отношение на ХИВ/СПИН, но на други заболявания, на хората с увреждания. Време е непознатото и различното да спре да ни плаши. Хората с ХИВ имат нужда от терапия и подкрепа, но най-вече от приемане, разбиране и съпричастност.

Източник:

https://checkpointsofia.info/

Още по темата:
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • В Европа един на всеки седем носители на ХИВ не знае, че е заразен В Европа един на всеки седем носители на ХИВ не знае, че е заразен
  • Общият брой на серопозитивните в България е 2 057 Общият брой на серопозитивните в България е 2 057
  • С вируса на СПИН е заразен всеки петдесети жител на руския град Екатеринбург С вируса на СПИН е заразен всеки петдесети жител на руския град Екатеринбург
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. 47.04лв.

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

Нов ПРОМО
ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
63.00лв. 50.40лв.

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

Нов ПРОМО

Коментари към Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:39
    Коментирайте "Не ХИВ е убиецът вече, а стигмата за него"

НОВИНАТА е свързана към

  • СПИН
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Рискове при убождане с игла от спринцовка
  • Лечение на СПИН
  • Основи на Запер терапията
  • Антивирусни лекарства
  • Вируси на СПИН
  • Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
  • Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка
  • Полимеразна верижна реакция (PCR)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Направих си социален експеримент и според него жените харесват поддържаните мъже

преди 1899 дни, 20 часа и 5 мин.

Аналгинът вече не ми помага против главоболие. Може ли да го заменя с Нурофен?

преди 2074 дни, 23 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival