Граждански организации предлагат законови промени за превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза
24 граждански организации предложиха промени в Закона за здравето, които ще позволят ефективна превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза. Предложенията им гарантират, че финансирането на държавата ще провокира устойчиви и грижи и превантивни действия за хората с тези заболявания в България.
Членовете на организациите от неправителствения сектор са на мнение, че настоящата практика за провеждане на обществени поръчки води до липса на изпълнители и компрометира адекватния отговор на социално значимите инфекциозни заболявания.
Предложението
Идеята е със средствата, които се отпускат по националните програми за превенция и контрол на трите заболявания да бъдат финансирани проектите на гражданиските организации, които имат сериозен опит в грижите за представителите на една от уязвимите групи в обществото. Така ще отпадне нуждата здравното министерство да обявява обществени поръчки.
Да бъде изготвена и приета наредба, в която ясно се определят реда и критериите, по които ще бъде осъществяван изборът и проектите ще бъдат финансирани, предлагат още организациите.
Представителите на НПО са на мнение, че с внасянето на предложението за промени правят първата стъпка към толкова необходимия и реален дебат, но и конкретни действия затова какво трябва да бъде държавното финансиране и как да бъде разпределяно, за да има реален ефект върху уязвимите групи.
Инициативата им е навременна, тъй като в новите национални програми за превенция и контрол на ХИВ и туберкулоза до 2021 г. са в процес на подготовка.
За превенцията на СПИН, хепатит и туберкулоза и финансирането
Глобалният фонд подкрепяше финансово дейностите по превенция и контрол на СПИН, хепатит и туберкулоза. След като финансирането спря, започна преходът към държавно финансиране. Проблемът е, че в настоящия момент държавата отделя драстично по-малко средства, а причината е в обществените поръчки, които се обявяват.
Оказва се, че финансирането на този вид дейности по Закона за обществените поръчки е крайно неподходящо. Механизмът води и до административни, и до финансовите трудности. Резултатът е, че гражданските организации губят интерес. В същото време точно те са се доказали във времето като единствените, които изпълняват реално и смислено дейностите за превенция и грижи за хората с тези заболявания.
Още по-неприятно е, че в последните две години в много райони на страната вече няма реални действия по превенция. През 2019-а те са били осъществявани едва в четири български града, а по обявената през 2020-а обществена поръчка за превенция и контрол на ХИВ в 19 области до разглеждане на предложенията стигат само две оферти. Това означава, че изпълнители на дейностите в България няма да има, а отпуснатите държавни средства няма да бъдат усвоени, алармират гражданските организации и припомнят, че дейностите по ХИВ в цялата страна са прекратени от 6 месеца.
Тук е мястото да припомним, че през септември 2020-а МЗ обяви нова обществена поръчка за превенция и грижи за ХИВ. Тя обаче не включваше услуги за основните уязвими групи в четири от най-големите градове – София, Варна, Бургас и Пловдив. Тогава от организациите, които от години се занимават с проблемите, реагираха и посочиха, че от обхвата са изключени наркозависимите, мъжете, които имат сексуални контакти с други мъже, жените и мъжете, предлагащи сексуални услуги и хората, които живеят с ХИВ, а в новата поръчка са включени ромската общност, хората в затворите и чужденците, търсили и получили закрила в България.
През септември 2020-а Сдружението „Здраве без граници“, Фондацията „Инициатива за здраве“ и Фондация „И“ изпратиха писмо до здравното министерство, в което поставиха ключови въпроси за бъдещите действия.
В отговора на ведомството се посочваше, че в края на август 2020-а е обявена обществена поръчка и се сформират работни групи, които ще подготвят новите национални програми за ХИВ и туберкулоза за периода 2021-а – 2025 г.
Гражданските организации реагираха остро, защото нямаше отговор защо от поръчката са извадени най-уязвимите ХИВ-общности и изпратиха второ писмо.
Защо са нужни законодателните промени
Очевидно е нужно да бъдат предприети спешни действия, които да гарантират, че засегнатите от ХИВ, туберкулоза и хепатит ще бъдат обгрижени, състоянието им контролирано и в същото време ще бъдат осъществявани дейности по превенция.
Да припомним, че след 22 години активна работа на терени и множество защитени и реализирани проекти, Фондацията „Инициатива за здраве“ прекрати работата си на 1 юли 2020-а. Десетилетия страната успяваше да задържи ниско ниво на разпространение на ХИВ, а много организации и структури бяха обучени затова, но за съжаление сега усилията им се обезсмислят, заяви преди няколко месеца Анна Любенова от вече не работещата Фондация. Още тогава тя изрази огромното си притеснение от случващото се и напомни, че „Инициатива за здраве“ не само работи активно в продължение на 22 години, но и създаде методология в тази област и успешно обучаваше други организации.
Сега Анна Любенова е категорична, че ако ситуацията продължава да е същата и не се промени, действията срещу ХИВ ще са само на хартия и ще се компрометират. Това, за съжаление, означава заболяването да се развива без контрол, скрити случаи, които нито ще бъдат открити, нито лекувани, но и липса на капацитет да справяне със ситуацията.
От своя страна Елена Биринджиева от Сдружението „Здраве без граници“ заявява, че ако няма реформа в законодателството, остават единствено поръчките, чрез които средствата ще се разпределят. Според нея този вид процедури отнемат много време, дейностите прекъсват за продължителен период, а това рязко намалява ефективността на инвестираните средства.
Вносители на настоящото предложение са организациите „Здраве без граници“, „Инициатива за здраве“ и „И“. Инициативата е подкрепена от 21 граждански организации от Пловдив, София, Стара Загора, Пазарджик и други градове на страната. Предложението неслучайно е направено в навечерието на днешния 1 декември, когато отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН.
npo.bg, hwb-bg.info, aidsbg.info, freepik.com
- От НПО вярват, че само обединени може да се справим с кризата COVID-19
- НПО представи развитието на инициативата COVID Алианс
- Времето на политиците е ценно, но на пациентите е скъпо и често недостатъчно
- Д-р Станимир Хасърджиев: Здравна система, основана върху нуждите на пациента, дава качествена медицинска помощ и повече здраве
Коментари към Граждански организации предлагат законови промени за превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза