НПО: Усложнената COVID ситуация не бива да е причина хората с хронични заболявания да нямат достъп до лечение
Националната пациентска организация (НПО) излезе с позиция, в която заявява ясно, че сложната ситуация в страната, провокирана от COVID-19, не може в никакъв случай да ограничава достъпа на страдащите от хронични заболявания до лечение.
Недопустимо е отлагането на планирани операции, защото то може да има крайно негативен ефект, пишат още от най-голямата пациентска организация у нас и настояват НЗОК да преразгледа начина на издаване на протоколи на хронично болните, които трябва да спрат в условията на пандемия да посещават лекарите, единствено за да вземат протокол за лекарства.
С целия текст на позицията на НПО може да се запознаете тук:
„Свидетели сме на безпрецедентен натиск върху системата на здравеопазването, предизвикан от пандемията от COVID-19. В рамките само на няколко седмици отчитаме сериозни затруднения на здравните заведения и спешната помощ. Този път за разлика от първата криза в началото на март тревогата се засилва, местата в болниците за инфектирани пациенти не достигат, а медиците са поставени в тежки условия на работа. В същото време не са малко случаите на пациенти, които имат нужда от навременна хирургична интервенция или планирано лечение.
Националната пациентска организация, като ангажирана правозащитна организация, която следи с тревога случващото се, насърчава намирането на решения, които да са в интерес и на онези пациенти, които към момента не могат да получат планирана медицинска помощ поради създалата се криза.
Убедени сме, че от епидемиологична гледна точка смесването на потоците от пациентите с коронавирус и на онези с хронични заболявания, които имат нужда от планово лечение, не е в интерес нито на едните, нито на другите. От друга страна, благодарение на опита си при първата криза и прекия контакт с близо 3400 пациенти, получили консултации на безплатната гореща линия за пациенти (0800 14 515), можем да посочим категорично, че забавянето на планирано лечение е предпоставка за усложнения в здравословното състояние, а понякога води до спешни състояния, които е можело да бъдат избегнати.
Отлагането на плановите операции би застрашило особено живота на нуждаещите се пациенти и би увеличава страданието им, но то води и до икономически и социални последици. Добре известен факт е, че в условията на пандемия липсва забрана за извършване на трансплантация на органи, тъкани и клетки, както и за диагностика и лечение на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания. Ето защо плановото лечение трябва да продължи в лечебните заведения, свободни от пациенти с COVID-19.
Предвид това, че с COVID-19 ще продължим да живеем за неопределен период от време, Националната пациентска организация апелира към въвеждането на подход, който да позволи пациентите с хронични заболявания да продължават да получават навременна медицинска грижа и помощ.
Спирането на прием би била подходяща мярка тогава, когато се установят огнища на COVID-19 в болнични отделения, които да задействат дейностите по дезинфекция и ограничаване на щетите. Категорични сме, че в условията на пандемия пациентите трябва да продължат да имат връзка с лекарите си, да получават навременно лечение при спазване на всички противоепидемични мерки, определени от националната и световната практика.
Също така, в условията на рязко увеличаващия се брой на заболели от COVID-19, Националната пациентска организация настоява да бъде преразгледан и начинът на издаване на прокотоли по линия на НЗОК на хронично болните пациенти.
Катерично трябва да спре практиката пациенти с хронични заболявания да посещават болници, лични лекари и други, когато не е необходим преглед и медицинска консултация, а само за да вземат протоколи за получаване на лекарства
Предлагаме срокът на валидност на протоколите за скъпоструващо лечение на хронично болни пациенти, който е изтекъл по време на извънредната ситуация, да се удължава служебно от Националната здравноосигурителна каса за времето на извънредната ситуация и два месеца след нейната отмяна при условия и по ред, определени от НЗОК.
Това не променя настояването на Националната пациентска организация за въвеждането на електронизация на процесите по изписването на протоколите и като цяло на здравеопазването, както и за възможността пациенти да разполагат с достъп до цялата информация, свързана със здравословното им състояние."
npo.bg
- Над 600 000 българи са имали проблеми с лечението си заради COVID-19
- Граждански организации предлагат законови промени за превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза
- НПО предостави доклад с препоръки към европейския план за борба с рака
- От НПО вярват, че само обединени може да се справим с кризата COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Над 600 000 българи са имали проблеми с лечението си заради COVID-19
- Граждански организации предлагат законови промени за превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза
- Времето на политиците е ценно, но на пациентите е скъпо и често недостатъчно
- Национална пациентска организация
- Д-р Станимир Хасърджиев: Колко COVID кризи са нужни, за да ни покажат, че в здравеопазването така не може!
- Д-р Станимир Хасърджиев: Здравна система, основана върху нуждите на пациента, дава качествена медицинска помощ и повече здраве
- НПО представи развитието на инициативата COVID Алианс
- От НПО вярват, че само обединени може да се справим с кризата COVID-19
- НПО предостави доклад с препоръки към европейския план за борба с рака
Коментари към НПО: Усложнената COVID ситуация не бива да е причина хората с хронични заболявания да нямат достъп до лечение