През 2020-а в Центъра за сексуално здраве Checkpoint за ХИВ, хепатит и сифилис са се изследвали 3000 души

Независимо от пандемията COVID-19 и пълното затваряне през пролетта, изследвалите се за ХИВ, хепатит В, С и сифилис в Центъра за сексуално здраве Checkpoint София през 2020 г. са два пъти повече в сравнение с 2019-а.
Данните на организацията показват, че през 2019-а те са близо 1500, а през 2020 г. – 3000.
По-голям е бил броят на мъжете – 2106, отколкото на жените – 743. Центърът е предоставил над 9200 безплатни изследвания.
Равносметката на Checkpoint София за отминалата 2020 година показва, че от всички изследвани 34-ма са били ХИВ положителни. От тях само трима са се инфектирали по хетеросексуален път, а останалите 31 са мъже са практикуващи секс с представители на своя пол. Сред всички ХИВ позитивни има и една жена, която е бременна. Очаква се бебето да бъде здраво, защото е направено всичко необходимо, за да се гарантират животът и здравето на детето.
Има 19 нови случая на хепатит С и 12 на хепатит В.
32-а са заразени със сифилис. Всички те са консултирани от лекар, назначено е лечение, което е осъществено в здравния център. От Центъра коментират, че у нас не се доставя инжекционен пеницилин, а липсата на единна политика за грижата за хората със сифилис създава сериозни проблеми по отношение на лечението им. Checkpoint София са решили проблема, като не само предоставят на хората с тази диагноза консултация от специалисти, но закупуват антибиотика и извършват всички медицински манипулации в периода на лечение.
От октомври 2020 г. в Центъра идва водещ инфекционист, който безплатно и анонимно консултира по въпросите за приемането на така нареченото „хапче против ХИВ“ преди рискови контакти (PrEP) и за предпазване от инфекция след рисков секс (PEP).
Екипът продължава да предлага консултации, прегледи и лечение на живеещите с ХИВ.
В момента Центърът за сексуално здраве е единственият недържавно финансиран център в България, където може да се направят безплатни и анонимни изследвания и консултации за ХИВ и хепатит. 13 центъра, които са в регионалните здравни инспекции, не работят заради пандемията COVID-19.
Александър Миланов от Националната пациентска организация е категоричен, че изследването за ХИВ и хепатит в страната е компрометирано и е недостъпно за нуждаещите се. Единственото изключение е Checkpoint София. Специалистът подчертава, че броят на ХИВ позитивните у нас е намалял драстично, благодарение на дейността на неправителствените организации с уязвимите общности, на антиретровирусната терапия и на лекарствата против ХИВ.
Това обаче не е достатъчно. Тенденцията към намаляване трябва да бъде запазена, а това може да се случи, ако са налице възможности за безплатно и анонимно изследване и ако се осъществява превенция. И тук излиза на преден план поредният проблем, за който многократно алармират от неправителствения сектор. Става дума за тежката и тромава процедура, по която държавата дава средства за превенция. Обществените поръчки, чрез които се случва, отнемат месеци.
Организациите, работещи от години с уязвими общности, са категорични, че просто трябва да се намери начин средствата, които държавата отпуска да бъдат достъпни и за НПО сектора и той да може да кандидатства за тях. Сега това е невъзможно, не само заради голямата административна и финансова тежест, но и заради подготовката на документите. Не бива да бъде прекъсван и процесът, което реално се случва при една обществена поръчка, защото това се отразява негативно на лечението.
Начинът, по който сега се финансират тези дейности, не може да осигури нито подкрепа за хората с ХИВ, нито превенция на уязвимите и застрашени групи.
Истината е, че до момента няма устойчива политика, чрез която да бъдат предоставяни услуги в цялата страна на всеки, който се нуждае.
В отчета, който направи на 31 декември 2020 г., здравният министър заявява, че точно за да бъде гарантирана устойчивост на резултатите до момента в превенцията, контрола и борбата за намаляване на вирусните хепатити, ХИВ, СПИН МЗ е подготвило проект на Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и СПИН – 2021–2025 и Национална програма за превенция на вирусни хепатити.
Проектите на тези програми ще дадат ясен отговор на въпроса има ли устойчива държавна политика за превенция и подкрепа и как тя се реализира.
checkpointsofia.info, newson6.com
Коментари към През 2020-а в Центъра за сексуално здраве Checkpoint за ХИВ, хепатит и сифилис са се изследвали 3000 души