„Pfizer” стартира клинично проучване на първата иРНК ваксина срещу грип
„Pfizer” обяви стартирането на клинично изпитване на грипна ваксина, базирана на същата иРНК технология, която стои зад препарата срещу COVID-19. Фармацевтичната компания ще наеме около 650 души на възраст между 65 и 85 години, за да тества противогрипната ваксина.
Фаза 1 от клиничното изпитване, което ще се проведе в САЩ, има за цел да оцени безопасността и имунната реакции, които ще бъдат сравнени с друга грипна ваксина, одобрена от Агенцията за контрол на храните и лекарствата.
Според Катрин Янсен, ръководител на изследванията и разработването на ваксини в „Pfizer”, има ясна нужда от по-ефективни противогрипни препарати и че „иРНК е идеалната технология за поемане на това предизвикателство.“
Грипните вируси се променят непрекъснато
Според данни на Световната здравна организация приблизително 650 000 души по света умират от грип всяка година. Той е причина за около 5 милиона случая на тежко заболяване в световен мащаб. Съществуват 4 типа грипни вируси и редица подтипове, които причиняват сезонните епидемии. Грипните вируси се променят непрекъснато и производителите на ваксини работят в посока предсказване на щамовете, които е най-вероятно да циркулират през конкретна година. Защитата на ваксините срещу грип обикновено варира между 40-60% и дори по-малко, ако не са добре съчетани с преобладаващите вируси.
иРНК технологията е подходяща за грипни ваксини
Необходимостта от актуализиране на ваксините срещу грип, с цел повишаване на ефективността им срещу циркулиращите щамове през годината, както и тежкият производствен процес (вирусът обикновено се отглежда в кокоши яйца или клетки на бозайници), правят противогрипните препарати подходящи за въвеждане на иРНК технологията. Докато повечето ваксините предизвикват имунен отговор чрез инжектиране на част от вирусния щам, иРНК технологията използва генетичен материал, което позволява да се предостави на организма безопасна част от патогена, с цел постигане на желаната защита. Това позволява лесна преработка и по-гъвкаво производство, перфектно за грипните вируси, които непрестанно се променят.
Разработване на иРНК ваксини срещу различни заболявания
Докато фармацевтичните компании от години правят опити за разработването на иРНК ваксини, успехите на „Moderna”, “Pfizer” и “BioNTech” по време на пандемията от COVID-19 подновяват усилията за въвеждане на иновативната технология. Например „Pfizer“ работи съвместно с „BioNTech” върху разработването на иРНК ваксина срещу грип от 2018 г.
Големи производители, като „GSK”, „Pfizer“ и „Sanofi“, инвестират в платформата и вече са в ход действия по прилагането на технологията при рак, ХИВ, генитален херпес и генетични заболявания. Противогрипни ваксини, разработени с помощта на иРНК технологията, в момента се тестват от „Sanofi“ и „Moderna”. От американската фармацевтична компания дори работят върху еднократна ваксина срещи коронавирус и грип.
Въпреки обещаващите резултати от клиничните изпитвания в ранна и средна фаза, говорителят на „Sanofi“ потвърди пред списанието „Forbes“, че френската фармацевтична компания няма да продължи работата по разработването на иРНК ваксината си срещу COVID-19.
„Нашата амбиция е да направим значителен и уместен принос за продължаващата пандемия.“, заявява говорителят на „Sanofi“ в имейл. „От гледна точка на общественото здраве, иРНК ваксините срещу COVID-19 са широко достъпни днес, така че няма смисъл да продължаваме с разработката на нашия препарат срещу коронавируса.“, допълва той.
Вместо това от фармацевтичната компания възнамеряват да се съсредоточат върху отделна ваксина срещу COVID-19, която разработват с „GSK“ (която не използва иРНК). Също така смятат да се насочат към иРНК ваксина срещу грип, чиито клинични изпитания трябва да стартират през 2022 г.
- Свински грип 2009 г. - първата година в битка с вируса
- До една година противогрипният спрей за нос в САЩ може да получи разрешение за домашна употреба
- Успешен тест за ваксина против грип, в основата на която е вирусът от 1918 г
- Неочаквано висок интерес към противогрипните ваксини доведе до проблем със зареждането
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на грип
- Противогрипни ваксини
- Лечение на грип при деца
- Д-р Дейвид Кенимо: Как да се предпазим по време на предстоящия грипен сезон
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Свински грип 2009 г. - първата година в битка с вируса
- До една година противогрипният спрей за нос в САЩ може да получи разрешение за домашна употреба
- Противогрипната ваксина понижава риска от развитие на болестта на Алцхаймер с 40%
- Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет
- Успешен тест за ваксина против грип, в основата на която е вирусът от 1918 г
Коментари към „Pfizer” стартира клинично проучване на първата иРНК ваксина срещу грип