Д-р Марияна Генева: Повече от 2 хиляди деца в България страдат от анорексия
20% от децата между 10 и 19 г. у нас са с риск за анорексия. Това сочат данните от последното национално представително проучване за хранителните навици у подрастващите. Анкетирани са над 5000 деца в цялата страна. Рискът означава, че определен процент от тези деца в по-късна възраст ще получат някакво хранително разстройство.
Какво представлява заболяването анорексия и как протича лечението? На въпросите ни отговаря д-р Марияна Генева от Регионалната здравна инспекция в Стара Загора.
Представете се за читателите на "Фрамар"
Казвам се Марияна Николова Генева и съм Главен инспектор в Дирекция „ПБПЗ” при РЗИ – Стара Загора – специалист „Хигиена на детско-юношеската възраст” и „Хранене и диететика”.
Какво представлява анорексията?
Анорексия невроза е психично заболяване, което се изявява като количествено храносмилателно разстройство. Среща се в горно ученическа възраст – 14-18 години сред девойките. Те се виждат в огледалото и имат усещането, че са много пълни, затова се хранят изключително малко и спортуват много. Имат силен контрол над апетита си. За анорексия говорим при редукция на идеалното тегло за възрастта с повече от 15%. За разлика от булимията , която също е психично разтройство и се изявява с неконтролируем апетит. Наблюдават се обилни хранения, следвани от повръщане, защото се изпитва угризения от поетото обилно количество храна.
Водили се в България статистика за болните от анорексия?
Досега не се е водила статистика. Направено е прeдставително проучване за учениците от 7 до 19 години от Националния център по обществено здраве и анализ гр.София, но в момента се обработват данните. Според неофициални данни за 1,5 милиона ученици – 2200 са анорексици, а сред младите жени разпространението е 3%.
Според едно от последните проучвания на хранителните навици на подрастващите всяко 5-то дете в България е застрашено от анорексия. Какви са причините за тази тревожна статистика?
В ученическа възраст процентът на учениците с наднормено тегло за момчета е 22%, а за момичета 17%., а процентът на учениците с поднормено тегло е много нисък. Затова наднорменото тегло, което представлява свръх тегло и затлъстяване е по-големият проблем за разрешаване.
Как родителите да разпознаят първите симптоми на анорексия и какви мерки да предприемат?
Родителите ще забележат, че храната, която поема детето е малка като количество, децата се хранят в движение и нямат определно време за това. Ако за три месеца теглото им намалее с повече от 15% , видимо отслабнат, за момичетата спре месечния цикъл, отказват да се хранят с близките си или на обществено място, говорят и се наблюдават – "Колко съм дебела, не изглеждам добре" - трябва спешно да се вземат мерки.
Как се провежда лечението на анорксията?
Лечението е комплексно – психолог или психиатър трябва да направи психологичен профил на дедето, за да се види проблема.
- диетолог да направи правилно захранване.
- гинеколог, ендокринолог и др. специалисти според настъпилите увреждания.
При по-тежките форми, където има редукция на телесното тегло повече от 50% задължително се постъпва в клиника.
Какъв е вашият съвет към родителите по отношение на хранителните навици?
Хранителните навици се залагат в детството от 1 до 3 години. Трябва да се изгради режим на хранене, родителите и обществото да са наясно с принципите на здравословното хранене и да ги прилагат.
Какво е съотношението между жените и мъжете болни от анорексия – жените ли са по предразположени към това заболяване?
Жените два пъти по-често боледуват от мъжете, но вече се наблюдава и сред тях. Тази зависимост не е изследвана и няма научно обяснение.
Имате ли информация от кога датира първия бум на анорексията в България?
По неофициална статистика от 2003-2004 година.
Къде е границата между лечебното гладуване и анорексията?
Лечебното гладуване за учениците e вредно в период на растеж, прилага се само по медицински указания в клиника. По-добре децата да спортуват, а не да гладуват.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Методи за лечение на анорексия
- Билки и натурални продукти използвани за подобряване на апетита
- Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки
- Андрографис
- Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
- Плавун
- Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
- Катерина Чобанова: Можеш да напуснеш матрицата чрез любов, подкрепа и разбиране!
- Вижте 7 смели момичета, преборили анорексията
- Нагласите на хората с разстройства на храненето
Коментари към Д-р Марияна Генева: Повече от 2 хиляди деца в България страдат от анорексия