Д-р Татяна Ралчева: Не подценявайте вирусните инфекции
Как да предпазим децата си от бронхит и пневмония? Кои са най-честите усложнения? На въпросите отговаря д-р Татяна Ралчева, педиатър в болница "Софиямед".
Д-р Ралчева, децата са най-уязвимата група за вирусите и боледуват много. Кои са най-често срещаните усложнения?
Едно от тях е бронхитът. Това е остро инфекциозно заболяване, което засяга долните дихателни пътища. Наблюдава се през цялата година, но най-често през есенно-зимния сезон. Причинява се от вируси или бактерии. При децата обичайни причинители са респитаторно-синцитиалният вирус, адено, ЕКХО и коксаки вирусите, също грипни и парагрипни вируси. Понякога се прибавя и бактериална инфекция, което допълнително усложнява протичането на заболяването.
Бронхитът засяга лигавицата на бронхите, но ние говорим за общи дихателни пътища. Никога няма само ринит или тонзилит или фарингит. По-точно би било да се каже, рино-тонзило-фаринготрахеит, или фаринго-трахеобронхит. Затова заболяването започва в началото като общо неразположение - хрема, болки в гърлото. Постепенно се прибавя суха дразнеща кашлица, която в последствие става влажна с отделяне на секрет. Може да се покачи и температурата, която може да е субфебрилна или много висока. Общото състояние зависи от вида на причинителя и от възрастта на детето, както и от неговата имунна система.
В случай че забележим, който и да е от тези симптоми, детето трябва да бъде прегледано от педиатър, който да назначи лечение и да прецени какви изследвания са необходими в конкретния случай - кръвна картина или снимка на бял дроб.
Какво е лечението?
Лечението е комплексно. Необходимо е детето да остане вкъщи. В никакъв случай да не посещава детско заведение, където ще зарази останалите. Въздухът в стаята, която обитава, трябва да е чист и овлажнен. Това е много важно за лигавицата на дихателните пътища. Детето трябва да приема много течности. Трябва да му подсигурим пълноценна храна, богата на витамини и минерали (цинк, селен), които повишават имунните защитни сили на организма.
Особено полезни са инхалациите с физиологичен разтвор по няколко пъти на ден. Може да се прави дихателна гимнастика, за да се разгъне белият дроб и по-лесно да се отстрани секретът. Ако детето откаже да ни сътрудничи, това може да стане и под форма на игра - да му дадем да надува балони или да духа с тръбичка топче за тенис на маса или хартиено топче.
Необходимо е да се даде и сироп за кашлица, но не съветвам родителите сами да решават какъв сироп да дават. Самолечението, така популярно у нас, може единствено да доведе до усложнения при протичане на заболяването. Лекарят е този, който ще ви каже кой сироп е подходящ в конкретния случай след прегледа. При бронхита не бива да се потиска кашлицата, а да се даде сироп, който ще улесни втечняването и отделянето на секрета.
Ако детето е с висока температура и не се чувства комфортно, необходимо е да се даде антипиретик. Трябва също да се изпишат и препарати, които повишават имунните защитни сили на организма. Ако от кръвната картина има данни за възпаление и наличие на бактериална инфекция, то тогава е наложително да се даде и антибиотик.
Майките понякога провеждат домашно лечение при първите симптоми - сиропчета за температура и кашлица. Кога трябва да се иде на лекар, кога антибиотикът е неизбежен?
При първите симптоми майката може да започне симптоматично лечение, което включва витамини, таблетки за смучене (при по-големите деца), гаргара, инхалации, да впръска физиологичен разтвор в нослето на детето. Може да даде и билков сироп за кашлица, ако няма възможност веднага да го заведе на лекар. Но ако за два до три дни симптомите не отзвучават, а напротив, задълбочават се и се прибавят нови, задължително е да посети педиатър. Това е важно, особено ако кашлицата се засилва, защото причините за нея могат да бъдат различни.
Кашлицата е симптом на различни заболявания - ларингит, бронхит, пневмония, астма, коклюш, чуждо тяло, туберкулоза. Както казахме, самолечението във всички случаи е опасно, но особено когато става въпрос за детското здраве. Затова най-добрият съвет, който можем да дадем, е консултацията с лекар при първите симптоми, за да не се стига до усложнения.
Пневмонията е един от най-големите страхове на майките. Как се стига до това усложнение?
Атакувайки детския организъм, вирусите могат да причинят ринит (хрема), конюнктивит (възпаление на лигавицата на очите), отит (възпаление на лигавицата на ушите), бронхит, пневмония и менингит. Пневмонията е възпалително заболяване на белия дроб и засяга терминалните бронхеоли и алвеолите. Причиняват се от вируси, бактерии или гъбички. Заразяването става по въздушно-капков път. Майките с основание се притесняват от него, тъй като това е сериозно заболяване и може да протече леко, но е възможно и да причини сериозни усложнения, дори смърт.
Усложненията може да са плеврални изливи, абсцеси, дихателна или дори сърдечносъдова недостатъчност. В зависимост от вида на причинителя и от възрастта на детето често се налага болнично лечение.
Какви видове пневмонии има? Чували сме за вирусни и бактериални. Кои са типичните им симптоми?
Пневмониите биват вирусни, бактериални и смесени. В началото заболяването започва като общо неразположение с кашлица, хрема, липса на апетит, температура, но състоянието на детето бързо се влошава, кашлицата се задълбочава, става мъчителна, влажна. Може да се прибави и спазъм - свиркащо дишане. Задължително е детето да се прегледа от лекар и по негова преценка може да се приеме в болница при необходимост.
След острата фаза на пневмонията какъв режим трябва да спазват децата?
Пневмонията е тежко заболяване и затова е необходимо детето да остане вкъщи поне десет дни. Необходимо е да се извежда на разходки и да спазва правилен хигиенно-диетичен режим, без тежки физически натоварвания.
Има ли спад на пневмониите след въвеждането на ваксината за пневмококи преди 2 г.?
След 2010 г. започна прилагането на ваксина срещу пневмококовите инфекции и настъпи значителен спад на пневмониите, отитите и менингитите. Децата, родени преди 2010 г. и ненавършили петгодишна възраст, обаче не са защитени от пневмококите. Ако родителите искат да ги предпазят от тези заболявания, могат да ги имунизират. Поставят се две ваксини, с разстояние между двете апликации два месеца.
Във всички случаи обаче е важно да напомним отново: хората не бива да подценяват вирусните инфекции през есенно-зимния сезон, които могат да доведат до развитието на бронхит и пневмония. Да не провеждат самолечение, а да се консултират с педиатър.
Коментари към Д-р Татяна Ралчева: Не подценявайте вирусните инфекции