Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем
Д-р Тихомир Мустаков е лекар с дългогодишен стаж, един от водещите специалисти в областта на детската алергология. В интервю той разказва за детската астма, за отключващите я фактори и симптомите, за които родителите трябва да бъдат внимателни. Домашните микрокърлежи (акари) са сериозен алерген у дома и особено при алергичните лица трябва да се търси начин да ограничим контакта с тях. Д-р Мустаков ни съветва как да намалим алергените у дома, като използваме изцяло природни продукти на базата на етерични масла, които могат да намалят концентрацията на микрокърлежите у дома и да бъдат в помощ за облекчаване на състоянието на децата с астма.
Астмата е най-честото хронично заболяване при децата – какво показват данните – колко малки пациенти са засегнати?
Детската възраст има различни характеристики в различните възрастови периоди. В кърмаческата и ранната детска възраст диагнозата “астма” е много рядка, защото не е изминало достатъчно време да се установи хроничният ход на болестта. В следващите възрастови периоди – предучилищна, училищна и юношеска възраст, астмата варира между 20% и 8% от популацията в съответната възраст, като по-високата честота в началните периоди се отдава на повишената чувствителност на бронхите, анатомичните им особености, честите вирусни инфекции, зачестяването на сенсибилизацията към инхалаторни алергени.
С какво се характеризира заболяването?
Астмата е хронично прогресираща болест, характеризираща се със спазъм на бронхите, отделяне на секрет и оток на бронхиалната стена.
Кои са „отключващите“ фактори за появата на астма? Водеща ли е генетичната предразположеност?
Астмата е типичен пример за болест, причинена от взаимодействието на генетично предразположената имунна система на пациента и факторите на околната среда. Освен това астмата представлява психо-соматична болест, която, особено в ранните етапи на развитието си, зависи много – до 50% от случаите, от психическото състояние на пациента. Генетичното предразположение е особено силно при двама родители с астма – рискът от астма при детето става до 80%. Ако само майката е с астма, рискът е 40-50%.
Кои са симптомите на бронхиалната астма при децата? Променят ли се оплакванията с напредването на възрастта? И може ли астмата да се „израсте“?
Пристъпите на астма протичат със суха спастична кашлица, свиркащо дишане обикновено при издишване, затруднено дишане, при по-силна обструкция с поява на задух. Често пристъпът има предвестници – кихане, водниста хрема, сърбеж в гърлото и в гърдите. Пристъпите са най-често нощем или след физическо натоварване, както и при контакт с алерген, към който детето е алергично. Характерно за повечето случаи е, че в периодите между пристъпите, децата не са с напълно спокойни бронхи и различни неспецифични фактори, като спадане на атмосферното налягане, влага, силни миризми, тютюнев или друг дим, физическо усилие, стрес, могат да провокират нов пристъп.
Какво е съвременното лечение на бронхиалната астма? Каква е ролята на „контролиращата“ и „облекчаващата“ лекарствена терапия, както и на хипосенсибилизацията?
Работата на специалистите и на семейните лекари е да изберат максимално точно подходящите за конкретния пациент медикаменти, които да се ползват за овладяване на пристъпите, както и такива за контролиращо лечение, които имат за цел предотвратяването на следващи пристъпи.
За пациентите с алергия към инхалаторни алергени, като полени и микрокърлежи в домашен прах, допълнително трябва да се търси избягване контакта с тях, за да се намали рискът от провокация и пристъп.
През пролетта и лятото е трудно избягването на контакта с полени. Повечето пациенти сами ограничават дейностите си навън, за да не си провокират алергични симптоми.
За разлика от това, в домашни условия можем да ограничим количеството на домашните микрокърлежи (акари) в основните резервоари като матраци, възглавници, мека мебел, килими и пердета.
Какви мерки да взимаме у дома, за да намалим количеството на домашните микрокърлежи?
Най-общо трябва да се поддържат неблагоприятни условия за размножаване на домашните акари, като по-ниска стайна температура, ниска влажност, както и честа смяна на спалното бельо. Хубаво е плюшените играчки, спалното бельо и завесите да се перат при температура над 60°C.
Допълнително могат да се използват средства, които да спомогнат за елиминирането на акарите, като напр. природни продукти, биоцидни спрейове и др.
Какви са наличните продукти, които бихте препоръчали?
От известно време на пазара се предлагат продукти с природни съставки – етерични масла, за които има данни, че привличат домашните микрокърлежи по подобен на техния начин на комуникация и събирането им на групи.
Разтворът ExAller® съдържа масла от лимонена трева и маточина и третирането на повърхностите с него ще привлече акарите на повърхността и ще позволи тяхното елиминиране.
При първоначално третиране, веднъж седмично, при смяната на спалното бельо, разтворът ExAller® се напръсква равномерно върху 100% памучен текстил, който покрива матрака и се изчаква около 1 час, за да може домашните микрокърлежи да бъдат привлечени в тъканта. След това тъканта се отстранява и се изпира при висока температура. Триседмичното третиране на матрака безопасно и ефективно премахва 99% от домашните микрокърлежи.
Намаляването на концентрацията на домашните микрокърлежи у дома е необходима допълнителна стъпка в облекчаване на симптомите и контрола на астмата при алергичните пациенти.
- Съдържание от EWOPHARMA
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 150 мл
ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 75 мл
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Алергия
- Алтернативна терапия при студова алергия
- Антихистамини
- Z51.6 Десенсибилизация към алергени
- T78.4 Алергия, неуточнена
- Лечение на алергия и астма с вода
- Хранене при алергии
- T78.2 Анафилактичен шок, неуточнен
- Рядка поява на симптоми при алергия към подправки
- Какво трябва да знаем, когато приемаме кортизон
Коментари към Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем