Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем

Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем

от 24 сеп 2021г., обновено на 27 сеп 2021г.
Редактор: Ивайло Тончев
Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Доктор Тихомир Мустаков, алерголог

Д-р Тихомир Мустаков е лекар с дългогодишен стаж, един от водещите специалисти в областта на детската алергология. В интервю той разказва за детската астма, за отключващите я фактори и симптомите, за които родителите трябва да бъдат внимателни. Домашните микрокърлежи (акари) са сериозен алерген у дома и особено при алергичните лица трябва да се търси начин да ограничим контакта с тях. Д-р Мустаков ни съветва как да намалим алергените у дома, като използваме изцяло природни продукти на базата на етерични масла, които могат да намалят концентрацията на микрокърлежите у дома и да бъдат в помощ за облекчаване на състоянието на децата с астма.

Астмата е най-честото хронично заболяване при децата – какво показват данните – колко малки пациенти са засегнати?

Детската възраст има различни характеристики в различните възрастови периоди. В кърмаческата и ранната детска възраст диагнозата “астма” е много рядка, защото не е изминало достатъчно време да се установи хроничният ход на болестта. В следващите възрастови периоди – предучилищна, училищна и юношеска възраст, астмата варира между 20% и 8% от популацията в съответната възраст, като по-високата честота в началните периоди се отдава на повишената чувствителност на бронхите, анатомичните им особености, честите вирусни инфекции, зачестяването на сенсибилизацията към инхалаторни алергени.

С какво се характеризира заболяването?

Астмата е хронично прогресираща болест, характеризираща се със спазъм на бронхите, отделяне на секрет и оток на бронхиалната стена.

Кои са „отключващите“ фактори за появата на астма? Водеща ли е генетичната предразположеност?

Астмата е типичен пример за болест, причинена от взаимодействието на генетично предразположената имунна система на пациента и факторите на околната среда. Освен това астмата представлява психо-соматична болест, която, особено в ранните етапи на развитието си, зависи много – до 50% от случаите, от психическото състояние на пациента. Генетичното предразположение е особено силно при двама родители с астма – рискът от астма при детето става до 80%. Ако само майката е с астма, рискът е 40-50%.

Кои са симптомите на бронхиалната астма при децата? Променят ли се оплакванията с напредването на възрастта? И може ли астмата да се „израсте“?

Пристъпите на астма протичат със суха спастична кашлица, свиркащо дишане обикновено при издишване, затруднено дишане, при по-силна обструкция с поява на задух. Често пристъпът има предвестници – кихане, водниста хрема, сърбеж в гърлото и в гърдите. Пристъпите са най-често нощем или след физическо натоварване, както и при контакт с алерген, към който детето е алергично. Характерно за повечето случаи е, че в периодите между пристъпите, децата не са с напълно спокойни бронхи и различни неспецифични фактори, като спадане на атмосферното налягане, влага, силни миризми, тютюнев или друг дим, физическо усилие, стрес, могат да провокират нов пристъп.

Какво е съвременното лечение на бронхиалната астма? Каква е ролята на „контролиращата“ и „облекчаващата“ лекарствена терапия, както и на хипосенсибилизацията?

Работата на специалистите и на семейните лекари е да изберат максимално точно подходящите за конкретния пациент медикаменти, които да се ползват за овладяване на пристъпите, както и такива за контролиращо лечение, които имат за цел предотвратяването на следващи пристъпи.

За пациентите с алергия към инхалаторни алергени, като полени и микрокърлежи в домашен прах, допълнително трябва да се търси избягване контакта с тях, за да се намали рискът от провокация и пристъп.

През пролетта и лятото е трудно избягването на контакта с полени. Повечето пациенти сами ограничават дейностите си навън, за да не си провокират алергични симптоми.

За разлика от това, в домашни условия можем да ограничим количеството на домашните микрокърлежи (акари) в основните резервоари като матраци, възглавници, мека мебел, килими и пердета.

Какви мерки да взимаме у дома, за да намалим количеството на домашните микрокърлежи?

Най-общо трябва да се поддържат неблагоприятни условия за размножаване на домашните акари, като по-ниска стайна температура, ниска влажност, както и честа смяна на спалното бельо. Хубаво е плюшените играчки, спалното бельо и завесите да се перат при температура над 60°C.

Допълнително могат да се използват средства, които да спомогнат за елиминирането на акарите, като напр. природни продукти, биоцидни спрейове и др.

Какви са наличните продукти, които бихте препоръчали?

От известно време на пазара се предлагат продукти с природни съставки – етерични масла, за които има данни, че привличат домашните микрокърлежи по подобен на техния начин на комуникация и събирането им на групи.

Разтворът ExAller® съдържа масла от лимонена трева и маточина и третирането на повърхностите с него ще привлече акарите на повърхността и ще позволи тяхното елиминиране.

При първоначално третиране, веднъж седмично, при смяната на спалното бельо, разтворът ExAller® се напръсква равномерно върху 100% памучен текстил, който покрива матрака и се изчаква около 1 час, за да може домашните микрокърлежи да бъдат привлечени в тъканта. След това тъканта се отстранява и се изпира при висока температура. Триседмичното третиране на матрака безопасно и ефективно премахва 99% от домашните микрокърлежи.

Намаляването на концентрацията на домашните микрокърлежи у дома е необходима допълнителна стъпка в облекчаване на симптомите и контрола на астмата при алергичните пациенти.Лого на Ексалер

Източник:
  • Съдържание от EWOPHARMA
Още по темата:
  • Акад. Богдан Петрунов: Българският алергичен пациент получава най-висококачествени консултация, диагностика и лечение Акад. Богдан Петрунов: Българският алергичен пациент получава най-висококачествени консултация, диагностика и лечение
4.3/5 3 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 150 мл
64.50лв.

ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 150 мл

ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 75 мл
38.70лв.

ЕКСАЛЕР СПРЕЙ 75 мл

Коментари към Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем
    www.framar.bg 
    на 25 March 2023 в 04:00
    Коментирайте "Д-р Тихомир Мустаков: Детската астма – ролята на алергените, домашните микрокърлежи и как да помогнем"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Алергия
  • Антихистамини
  • Хранене при алергии
  • Лечение на алергия и астма с вода
  • T78.4 Алергия, неуточнена
  • Алтернативна терапия при студова алергия
  • Z51.6 Десенсибилизация към алергени
  • Направете си спрей от спирт и етерично масло против акари
  • T78.2 Анафилактичен шок, неуточнен
  • Какво трябва да знаем, когато приемаме кортизон

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 313 дни, 10 часа и 3 мин.

Домашните любимци и въглеродният отпечатък

преди 414 дни, 22 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 18 дни, 17 часа и 56 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 25 дни, 9 часа и 10 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 54 дни, 8 часа и 30 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 56 дни, 14 часа и 33 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах