Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Интересни лица от света около нас Една българска медицинска сестра в Англия

Една българска медицинска сестра в Англия

от 14 апр 2011г.
Една българска медицинска сестра в Англия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

  Ваня Иванова, помощна медицинска сестра към „Бърза помощ” в болницата Queen Elizabeth Kings Lynn, графство Норфолк.

  Ваня Иванова: От Стара Загора съм и дойдох тук през 2005 г. чрез посредничеството на софийска агенция. В България бях медицинска сестра общ профил, с почти 15 години стаж, последните 5 от които работех в Дом за изоставени деца в Стара Загора.

  Агенцията, която ме изпрати на работа в Англия, ми беше издала двугодишен work permit на базата на легализираната ми диплома. Бях й заплатила със собствени пари за всички разходи и такси. Пристигнахме заедно с една жена от Плевен. От агенцията ни бяха казали, че ще вземаме по 8.50 паунда на час за работата ни като старши болногледачи. Английски език не се изискваше, което ни успокояваше. По-късно осъзнах каква огромна грешка бе да се опитвам да върша квалифициран труд в чужда държава, без да съм езиково подготвена.

  Взеха ни директно от летището и ни закараха в околностите на град Лестър. Там трябваше да започнем работа в един от така наречените nursing homes, в които се грижат за възрастни хора.

  Гледката, която ни посрещна, беше кошмарна – след дълго катерене по тесни стълбички влязохме в таванска стаичка 2 на 3 метра, разделена с тънък шперплат от съседната стая. Месечният ни наем бе 120 паунда. Отдолу живееха хората, за които се грижехме, и всеки техен разговор се чуваше сякаш са в нашата стая. Направо не можех да си поема дъх от целия стрес, в който се отзовах. Разбра се, че ще работим на 5.30 паунда на час. Звъннахме в агенцията за обяснение. Оттам ни посъветваха да отнесем въпроса към работодателя, който беше от остров Мавриций. Той изобщо не искаше да чуе за това. Още на следващата сутрин трябваше да започнем работа, но не като старши, а като обикновени болногледачки. Дори нямахме време, за да изпаднем в депресия.

  Една година по-късно България влезе в ЕС. Подадохме всичките си пейслипове и документи за изминалата година и получихме сините си карти. Веднага напуснах този nursing home и се преместих в Лестър, за да се регистрирам като медицинска сестра и да си търся работа. Тогава си дадох сметка, че проблемите ми тепърва предстоят. Отвсякъде изискваха документи за поне едногодишен опит в някоя английска болница и не признаваха като такъв работата в nursing home.

  В началото на 2008 г. кандидатствах в професионалната организация Nursing Midwife Council в Лондон, за да се регистрирам като медицинска сестра. Понеже бях учила 5 семестъра в България - 2 години и половина, колкото беше стандартният срок тогава (завършила съм в периода 1992-1995 година), не ми достигаше един семестър часове по теория и практика, които се изискваха академично от NMC.

  Започна голямото ходене по мъките. Наложи ми се да си вадя академична справка от България и забравих вече колко пъти се връщах дотам за най-различни писма и удостоверения, което ми костваше много пари и време.

  Междувременно си загубих и работата, защото никой не искаше да ме чака, докато си оправям документите. От NMC ми казаха, че трябва да се явя на задължителния курс “Return to practice nursing”, за да се регистрирам повторно като медицинска сестра. Издадоха ми през февруари 2009 писмо с това решение, което важеше за период от 2 години, след което губех пререгистрацията си, ако не го изпълнех. Започнах да разпитвам как мога да си уредя подобна практика. Мислех си, че ще е нещо подобно на „българския” тип практика – да се запишеш в някакъв университет, откъдето ще ти уредят място, където да караш тази практика. Оказа се, че тукашните учебни центрове изобщо не се чувстват длъжни да го правят. Единственият отговор, който получавах, бе, че подобни work placements са дефицитни и аз съм човекът, който трябва да ги намери.

  След 5 месеца получих писмо от NMC, в което ми се даваха около 10 университета на територията на Англия, където се предлагаше подобна практика. През това време работех като portering service assistant към „Бърза помощ” на болницата в Лестър – бутах количките с пациенти, без да ми се разрешава да пипам нищо по системите им. Постоянно питах старшите сестри как мога да си намеря work placement. Те също се чудеха какъв отговор да ми дадат.

  Попадах почти всеки ден в конфликти.

  От една страна, пускаха рапорти за това, че помагам на пациентите, нагласяйки някаква си дреболия по системите или леглата им. По длъжностна характеристика не можех да го правя, въпреки че ми идваше отвътре, след като бях работила 15 години тази професия. Взех си поука от това, но пък се сблъсках с обратната ситуация. Питаха ме „Можеш ли да ми помогнеш за еди-кое си?” и ми се сърдеха, след като им отговарях, че нямам право да го сторя, защото не съм регистрирана като медицинска сестра към NHS. В тази ситуация – между чука и наковалнята, изглежда, че дразнех всички. А и мениджърите, на свой ред, постоянно ми правеха забележки за това, че съм разпитвала старшите сестри: „Защо питаш, след като не си медицинска сестра и не работиш към NHS?”. Отговарях им, че аз съм медицинска сестра и искам да работя като такава. Така все изскачаше по някой проблем, който завършваше с рапорт.

  В края на август 2009 просто ми прекипя и подадох молба за напускане. Дойде поредният съвет от NMC - да съм си намерила работа в болница като health care assistant, а не като portering service assistant, ако съм искала „да остана в системата”. Никой от чиновниците там не се интересуваше колко трудно може да се намери подобна работа.

  Останах без работа и оцелявах благодарение на различните социални помощи. Влях се в системата, но като job seeker. Постоянно търсех свободна позиция за болногледач в държавна болница, но това беше почти непосилна задача.

  Накрая две старши медицински сестри от болницата в Лестър, където бях работила доскоро, ми предложиха да се явя на интервю за работа като health care assistant в „Бърза помощ”. Явих се, интервюто мина гладко и когато накрая ме попитаха дали имам въпроси, поставих проблема за регистрацията ми като медицинска сестра. Бяха ми дадени две възможности – да ми намерят work placement, където да прослужа липсващата ми половин година от моята клинична практика, но да оттеглят офертата за работа като болногледач, или да ме оставят да работя като старши болногледач и да забравя, че съм медицинска сестра. Това бе спасителният момент.

  Естествено, избрах първия вариант. Беше ми издадено писмо за work placement. Оставаше да се уреди въпросът за вземането на липсващите ми часове по теоретичната част, които се изискваха от процедурата Return to practice nursing, включваща практическа и теоретична част.

  Започнах да звъня поред на всички университети, но се оказа, че всеки един от тях има собствени изисквания за прием за обучение пък било то и само за 3 месеца. Всеки чужденец трябваше да покрие входните изпити по английски (IELTS) със среден коефициент от минимум 7. Само университетът в Норхамптън беше свалил приемното ниво до 6.5. Това бе поредният сблъсък с реалността – този път езиковата. Липсата на добър английски трудно можеше да се навакса само с учене, а и все още бях без работа. Получих неочаквана помощ. Бюрото по труда в Лестър ме записа на безплатни курсове по английски и математика и дори ми даваха по 10 паунда на седмица за това, че ги посещавам. Тази сума може и да изглежда смешна днес, но в периоди като този, всяка една лира имаше съвсем реална цена. Оттам ми издадоха сертификатите Maths Level 2 по математика и Literacy Level 2 по английски. Maths Level 2 се оказа по-късно от голяма полза при изпитите за Return to Practice, където трябваше да се изчислява как да се настройват различните системи, как да се слагат помпите и приравняват милиграмите спрямо тукашните мерни единици и т.н. Три пъти се явявах на IELTS и плащах по 120 паунда входна такса и все изкарвах резултат не по-голям от 5.5. Оказах се отново в безизходна ситуация. Продължавах да се пробвам с нови и нови университети, да уча и да се разписвам ежедневно в Бюрото по труда, като търсеща работа, без да имам напредък.

  Един ден получих покана за интервю за Return to Practice в болницата Queen Elizabeth в King’s Lynn, Норфолк. Учудих се откъде ми имат данните и знаят за мен. После намерих в компютъра application формата, която им бях изпратила през март 2010. Бях напълно забравила за нея, тъй като през последните месеци ежедневно пращах форми до всички болници на територията на Англия.

  Явих се на интервюто, бях одобрена и най-накрая имах възможността да си взема теоретичната част от процедурата Return to Practice в Университета на Източна Англия, където влязох по програмата на болницата, чрез която тя си осигуряваше работни кадри. Изискванията на Еast of England University в град Норич също бяха високи – 7.5 по IELTS, но чрез тази програма успяхме някак си да пробием и болницата ми осигури 2-годишен договор с нея и дочаках първия по-спокоен период в живота си на Острова, с осигурена работа поне за 2 години като медицинска сестра.

  Започна последното ми изпитание – подготовката ми за изпитите по теория. Беше толкова трудно, че много пъти ситуацията ме докарваше до сълзи. Системата за сертифициране на умения беше напълно различна, трябваше непрекъснато да се пишат така наречените refl ections (учението на Греъм Гибс), които отразяваха това, което съм научила и усвоила – нещо, което всеки път си беше малък шок за мен. Всички тези трудности се удвояваха от факта, че университетският академичен английски нямаше нищо общо с моя разговорен английски. Представете си какво означаваше това за човек набор ’63, който не е завършил английска гимназия. Наред с всичко трябваше спешно да усвоявам нови компютърни умения. Презентацията, която трябваше да направя на част от учебния материал, изискваше да боравя с програми като View Point 7, за които нямах никаква представа. Такива са стандартите на NMC – медицинската сестра е не само практикуващо лице, а и educator – човек, който трябва да образова пациентите и да рекламира здравословния начин на живот.

  В момента работя като auxiliary nurse (помощна сестра) към системата на „Бърза помощ” и чакам да получа своя PIN номер. Това е официалната регистрация към NMC, която ми дава правото да работя като медицинска сестра в Англия. Надявам се, че ще го дочакам - 5 години след идването си тук. Сега е много по-лесно за завършилите след 2000 година медицински сестри, които пристигат от България.

  Обучението у нас е вече 3 години, те идват със степен „бакалавър” и могат директно да кандидатстват за PIN регистрация в NMC.

  Исках да разкажа моята история на българските медицински сестри от поколението на 60-те и 70-те, които никак не са малко на брой и които имат желанието да работят тук като такива. Може би този разказ би прозвучал доста плашещо за тях, но след като аз успях, значи всяка една от тях може да успее.

Още по темата:
  • Д-р Ваня Тихомирова: Англичаните отказват да разберат, че ролята на медицинската сестра тук е много по-ограничена от ролята й у нас Д-р Ваня Тихомирова: Англичаните отказват да разберат, че ролята на медицинската сестра тук е много по-ограничена от ролята й у нас
3.2/5 6 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
28.60лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007
29.99лв.

СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007

Коментари към Една българска медицинска сестра в Англия

От сайта (3)
Напиши коментар 3 коментара
  1. pkrustev 
    на 17 June 2012 в 10:47
    Мария, според мен ти си някаква тъпа кокошка. Нека една англ. медицинска сестра да дойде да работи в България, за да се видят нейните езикови способности на бълг. език и способността и да комуникира с бг доктори, семейства на болнки и др., както ти се изразяваш. Жена ми е мед.сестра в онкологията в София, няма време да отиде до тоалетната, камо ли да седне да се занимава с други работи, които не са свързани с работата и. Отговаря за 15 пациента на ден, като понякога остава по 2-3 часа след смяната си за ...500 лв на месец!!!!!!!!!!!!. Жена ми е на 27 год. и я виждам понякога смазана от проблемите на болните. При тях в болницата дойдоха две англ. мед. сестри от Англия на някакви си разменни начела. Английският им език е бил уникален щом на ''ню таун'' са казвали ''наун таун'', доктори с перфектен англ. език не са могли да ги разберат и са ги карали да пишат!!!!! Марийке знаеш ли че мед.сестрите в Анлия нямат право да слагат абокат, да взимат кръв за изследване ...това се прави само от доктор, а в Бг това се прави само от тях. Така че те съветвам да си мериш приказките, защото от твоя коментар аз се чувствам засегнат, а да не говорим за бълг. мед. сестри.....
  2. maria 
    на 23 January 2012 в 23:46
    kak ste mogli da badete 15 god med sestra v bulgaria 6tom ste si mislila 4e tazi profesia moje da se praktikuva bez optimalni ezikovi umenia, nima vie ne ste komunikirali nikoga s patsientite si, lekarite, ekipa, semeistvata na bolnite??? prez tsialoto si obu4enie i tezi 15 god nikoga li ne ste se zamisliali kolko e vajno tova v praktikata na edna med sestra??iavno ste niamali niakakvi kominikatsionni umenia bilo na bulgarski ili angliiski ezik 6tom ste se hvanali da rabotite takava profesia bez nikoga da se zamisliate za tova? tova e sramno, bezotgovorno, svrah nekompetentno i tolkova opasno!!! ne se i samniavam prez kolko maki ste minali za da stanete ISTINSKA MED SESTRA v anglia, prosto tam ste videli kakvo ozna4ava tazi profesia, ne e da s epu6i tsigari, svalia lekaria i musene pred patsienti... aman ot bulagrski med sestri
  3. Ginka 
    на 30 April 2011 в 09:49
    Samo iskah 4istosurde4no da te pozdravya Vanya,za tova koeto si postignala!Tozi trunliv put mi e dobre poznat,s tazi razlika,4e az tryabva6e da go premina tuk v Ispania.........Kakto i da e .......Dano mnogo momi4eta,na6i kolejki ot BG postignat i te tozi 6tastliv rezultat kato na6iya!I na teb li4no ti pojelavam mnogo profesionalni uspehi!V kraina smetka razbrah,4e horata tuk znaeiki,4e sum 4ujdenka me obi4at,uvajavat i predpo4itat moeto profesionalno obslujvane pred tova na mnogoot ispanskite mi kolegi:),naistina 4uvstvoto e neveroyatno........Pozdravi i vsi4ko nai-dobro!

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Интересни лица от света около нас
  • Как да се промени наименованието "медицинска сестра"?
  • Първите стюардеси и изискването да бъдат квалифицирани медицински сестри
  • Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 1
  • За медицинските сестри с любов и благодарност
  • Източници, разказващи за лечебната употреба на розмарина от 14-ти век
  • Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2
  • Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
  • ФА Къп
  • Манчестър Сити
  • Първите пушачи в Англия смятат, че тютюнът е полезен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 39 дни, 8 часа и 10 мин.

Кубчето на Рубик - Историята на една легендарна главоблъсканица

преди 220 дни, 7 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival