Американската кардиологична асоциация даде нови насоки за хранене с грижа за сърдечното здраве
Когато се нахраним добре (обикновено с вредни, но любими продукти), се чувстваме щастливи и доволни, но благодарно ли ни е сърцето? Здравните специалисти съветват да помислим и за неговата радост, като спазваме едно простичко правило, а именно – да се придържаме към добри хранителни режими.
Грижата за сърдечното здраве започва с правилните навици за хранене, припомня Американската кардиологична асоциация в своите нови “Насоки за хранене за 2021 г. за подобряване на сърдечносъдовото здраве“.
Разбира се, да се придържаме към здравословно хранене не означава напълно да се откажем от храната за вкъщи или от любимите си ястия. Напротив. Новите насоки за хранене всъщност насърчават хората да адаптират здравословните препоръки към своя собствен начин на живот. В доклада си Американската кардиологична асоциация описва характеристиките на здравословното хранене и дава ценни насоки за изготвяне на индивидуални хранителни режими.
Придържането към здравословен начин на живот изисква спазването на няколко основни правила:
- Комбиниране на балансирана диета с физически упражнения.
- Набавяне на полезни вещества чрез разнообразна храна вместо чрез добавки.
- Включване в менюто на повече пълнозърнести храни.
- Намаляване приема на натрий, захар и алкохол.
- Ограничаване консумацията на преработени храни.
„Това, което е наистина важно, е хората да си съставят свой собствен здравословен режим, който да е устойчив в дългосрочен план.“, казва Алис Лихтенщайн, директор на Tufts University's Cardiovascular Nutrition Laboratory.
Акцентът е върху превенцията, а не върху краткосрочните решения
Новите насоки на Американската кардиологична асоциация се фокусират върху препоръката да изработим хранителния си план според индивидуалните потребности и вкусове. Лихтенщайн съветва също да не се изкушаваме от модерни диети, които драстично променят начина ни на хранене. Вместо това тя насърчава хората да полагат постоянни усилия да се придържат към здравословни навици, защото само това би донесло ползи от тях в дългосрочен план.
Лори Райт, председател на Катедрата по хранене и диететика в Университета на Северна Флорида, подкрепя този дългосрочен начин на мислене. Тя подчертава необходимостта от придържане към здравословни навици, независимо от възрастта и произхода на хората.
"Когато говорим за модел или начин на живот, ние не говорим само за диета, тоест, не говорим за временен режим. Говорим за начин на живот, ето защо този модел трябва да отговаря на индивидуалните нужди, вкусове, динамика на ежедневието и т.н.”, посочва Райт.
В доклада си Американската кардиологична асоциация посочва, че изграждането на добри хранителни навици още в ранно детство би оказало благотворно влияние на здравето в по-късна възраст.
“Акцентът е върху превенцията, а не върху краткосрочните решения. Когато обучаваме децата още от крехка възраст, можем да бъдем спокойни, че те ще правят по-здравословен избор като възрастни.”, убедена е Лихтенщайн.
По думите й в съвременния свят придържането към добър хранителен режим е значително улеснено. В магазините можем да намерим разнообразни замразени плодове и зеленчуци, които често са по-евтини от пресните, и са сравнително хранителни. Богат е изборът и при млечните продукти – те са с ниско съдържание на мазнини или изобщо без такива.
"Промяната на хранителния режим отнема време, понякога може да изглежда и непосилна, но това не бива да ни отказва. Правете малки стъпки – прочетете етикета на даден продукт, а ако искате да хапнете бисквити, изберете такива, които са с пълнозърнесто брашно или с намалено съдържание на мазнини и захар. Помислете за цялостния си хранителен модел, а не за отделна храна или хранителни вещества.“, съветва още Лихтенщайн.
Коментари към Американската кардиологична асоциация даде нови насоки за хранене с грижа за сърдечното здраве