Астмата може да се контролира и въпреки нея да се води обичаен начин на живот
Повече от 300 млн. души по света страдат от астма като на всеки 10 години болните са се увеличавали с 50% според анализите на СЗО. Прогнозите са тази тенденция да се запази и дори задълбочи. Икономическите анализи пък показват, че разходите заради астма в света са повече от разходите заради СПИН и туберкулоза взети заедно. Късното разпознаване на болестта, закъснялата диагноза и неподходящото лечение са главните причини за прогресивния ход и смъртността от астма.
Защо астмата е така разпространена?
Най-често факторите, които причиняват болестта са различни алергени - домашен прах, полени от треви, дървета, плевели, алергени от домашни животни.
За развитие на астма съдействат и честите респираторни инфекции, замърсяването на въздуха, изтощителните диети, пушенето - не само активното, но и пасивното. Рискови за астма са и децата, родени с по-ниско тегло.
При продължително възпаление, дихателните пътища стават свръхчувствителни - реагират по-бързо и по-силно на различните отключващи фактори - алергени, вируси, прах, тютюнев дим, стрес.
Решаващо за пациента е да потърси навреме добър лекар - специалист и да получи навременна и точна диагноза.
Прецизната диагноза изисква точна анамнеза, физикален преглед, измерване на белодробна функция със специален апарат.
При прегледа и разговора с Вас лекарят ще иска да разбере дали стесняването на дихателните пътища е обратимо и как протичат оплакванията в рамките на едно денонощие. Казват, че добрият лекар е този, който умее да „разпитва" добре. Затова не се притеснявайте от въпросите му, а ако той пропусне да Ви пита нещо, което смятате за важно - разкажете му подробно за вашите оплаквания, промените, които наблюдавате и обратите на болестта.
Лекарят ще иска да разбере има ли други членове на семейството с това заболяване, дали може да е наследствено предразположение или е резултат на сходни условия на живот и обкръжаващи фактори, да се запознае с обстоятелствата, при които се обостря състоянието - в кои часове на денонощието, през кои сезони, при какви странични обстоятелства се засилват оплакванията. Например това може да са вирусни инфекции, силни емоции и стрес, цигарен дим, алергени, миризми, физическо напрежение и усилие.
Най-важно за пациента е да знае, че астмата подлежи на контрол и при правилно лечение не скъсява живота на болния, спрямо считаните за здрави хора.
Закъснялата диагноза, липсата на професионален контрол и правилно лечение води до зачестяване и утежняване на пристъпите, до невъзвратими промени в бронхите, и дори до скъсяване живота на пациента и преждевременна смърт.
Най-сигурният начин за контрол на болестта е приемането редовно на терапия, определена от лекар - специалист според индивидуалните потребности на болния, тежестта на неговото състояние, възраст, тегло и придружаващи заболявания.
Специалистите съветват да не се плашете от диагнозата „астма". Тази болест не е доживотна присъда, а заболяване, което може успешно да се контролира и при ефективен контрол, не пречи на обичайния начин на живот.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРАДИНСКИ ЧАЙ ЛИСТА
ЖИВОВЛЕК ТЕСНОЛИСТ ЛИСТА
АЛИН ЧАЙ МЕДИЦИНСКА РУЖА КОРЕН 50 гр.
ПНЕВМОТАХОМЕТЪР ОМРОН PFM 20
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Кодеин
Коментари към Астмата може да се контролира и въпреки нея да се води обичаен начин на живот